Ježić na suđenju za Ina-MOL: ‘Moguće je da je dio od 5 milijuna eura završio na računu s kojeg sam plaćao obaveze Hypo banci’

Zagreb, 04.02.2019 - Nastavak suđenja bivšem premijeru Ivi Sanaderu u aferi INA-MOL. Na fotografiji svjedok Robert Ježić. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Svjedoka Roberta Ježića, na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu i prvom čovjeku mađarskog MOL-a Zsoltu Hernadiju u aferi Ina-MOL, u četvrtak je nastavio ispitivati Hernadijev britanski odvjetnik William Boyce kojom prilikom je Ježić ustvrdio kako je moguće da je dio od pet milijuna eura mita za Sanadera koji su uplaćeni na račun Ježićeve tvrtke Xenoplast završili na njegovom privatnom računu s kojeg je plaćao obaveze prema Hypo banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nastavka ispitivanja, Ježić je sudu dostavio dokumentaciju iz koje je vidljivo tko je osnivač i 100-postotni vlasnik Xenoplasta i u kojoj se nalaze svi relevantni podaci koji se odnose na tu tvrtku.

Na Boyceov upit kako bi Hrvatskoj platio pet milijuna eura u slučaju da taj iznos mora uplatiti, Ježić je odgovorio da Dioki Holding ”ima potraživanja od potencijalnog strateškog partnera”.

”Pregovaramo i o jednom poslu. Riječ je o talijanskoj tvrtki Adria Oil, a ukoliko ta tvrtka vrati dug Dioki Holdingu, dio novca ću uplatiti u državni proračun”, kazao je Ježić koji nije htio govoriti o strateškom partneru ”kako mu ne bi propao posao”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ježić u četvrtak ponovno nije htio odgovoriti na Boyceovo pitanje tko je dioničar koji se povukao iz Xenoplasta, dok sudsko vijeće kojim predsjeda sutkinja Maja Štampar Stipić nije inzistiralo na odgovoru smatrajući kako ta osoba nije bila bitna za poslovanje tvrtke.

Uz to, ponovio je i zašto pet milijuna eura nije dao Sanaderu.

”Novac je bio namijenjen za otplatu kredita Hypo banci, dok je dogovor bio da se novac koristi za poslovanje te da mu se počne isplaćivati nakon godinu, dvije. Da je sve išlo kako je trebalo, tako bi i bilo”, zaključio je Ježić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanaderova i Hernadijeva obrana predložila je sudskom vijeću da se pročitaju transkripti izneseni u arbitražnim postupcima Hrvatske protiv MOL-a. Obrana je istaknula kako je Ježić mijenjao iskaze u istrazi, tijekom ovog postupka te u oba arbitražna postupka te smatra kako ti transkripti mogu poslužiti sudu u procjeni u kojoj mjeri Ježić ‘gradi’ svoj iskaz, ali i kako bi se uočile sve nedosljednosti njegovog iskaza tijekom rasprava.

Zamjenik ravnateljice Uskoka Tonči Petković protivio se prijedlogu obrane navodeći da je riječ o kompilaciji Ježićevih iskaza danih u arbitraži.

”Obrana nas svakog dana iznenadi s dokumentima o kojima ne znamo odakle dolaze i kako s pribavljeni”, rekao je Petković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudsko vijeće će o prijedlogu obrane odlučiti do petka kada Ježić nastavlja sa svojim svjedočenjem.

Ponovljeno suđenje Sanaderu i nedostupnom Hernadiju počelo je na zagrebačkom Županijskom sudu 23. listopada 2018. Sanader je tada odbacio sve optužbe, kao i na prvom suđenju na kojem Hernadi još nije bio optužen.

Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko Ježićeve tvrtke navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.