Kako funkcionira EMSC – stranica koju je jučer posjetilo preko 100 000 Hrvata

Foto: Fah/Twitter (Fotomontaža: Narod.hr)

Podrhtavanje tla na zagrebačkom području traje od nedjelje. Euromediteranski seizmološki centar (engl. European-Mediterranean Seismological Centre, akr. EMSC, franc. Centre Sismologique Euro-Méditerranéen, akr. CSEM), izvijestio je u utorak navečer da ima problema sa serverima. Naime, oko sto tisuća korisnika iz Hrvatske koristi njihovu aplikaciju za potrese te je došlo do zagušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pratite sve informacije o potresima uživo putem mobilne aplikacije

Najnovije informacije s detaljnim kartama potresa u regiji i Europi možete pronaći na stranicama Euromediteranskog seizmološkog centra i Seizmološke službe Geofizičkog zavoda PMF-a. Također postoji i mobilna aplikacija koja bilježi stalna podrhtavanja tla te ju mnogi Zagrepčani ocjenjuju korisnom.

Popis svih potresa u svijetu u stvarnom vremenu možete pratiti OVDJE, a možete i dojaviti potres koji ste osjetili putem linka OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EMSC ima i svoju aplikaciju Lastquake koju možete skinuti na svoje mobilne uređaje putem Appstore-a GooglePlay-a. U aplikaciji se mogu pronaći svi potresi koje su zabilježili seizmolozi te potresi u vašoj blizini, s time da treba napomenuti kako dio slabijih potresa nije zabilježen, ali ih mogu prijaviti i korisnici aplikacije. Korisnici aplikacije mogu podesiti obavijesti za potrese po želji, alarm u slučaju podrhtavanje, vidjeti osnovne sigurnosne savjete kojih se dobro pridržavati u vrijeme potresa ili tsunamija.

Euromediteranski seizmološki centar čini 84 instituta iz 55 zemalja. Osnovan je 1975. na zahtjev Europske seizmološke komisije (ESC). S obzirom na to da je euromediteranska regija podložna destruktivnim potresima, postojala je potreba za znanstvenom organizacijom koja će se baviti određivanjem karakteristika takvih potresa što je prije moguće (unutar jednog sata od pojave potresa). EMSC dobiva seizmološke podatke od više od 65 nacionalnih seizmoloških agencija koje se većinom nalaze u euromediteranskoj regiji.

Najnovije informacije o podrhtavanju redovito osvježava i Seizmološka služba Geofizičkog zavoda PMF-a u Zagrebu putem objava na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi se pitaju koliko treba strahovati od budućih potresa

Zagreb je od velikog potresa koji se dogodio u nedjelju te izazvao štetu diljem glavnog grada, pogodilo više desetaka popratnih potresa manjih magnituda, a najjači od njih uslijedio je oko pola sata nakon prvoga i imao je magnitudu 5.0. Mnogi se pitaju koliko treba strahovati od budućih potresa, a Facebook stranica koju vodi Geofizički odsjek PMF-a u Zagrebu ponudila je neke od odgovora.

“Dragi prijatelji, dogodilo se ono o čemu pričamo već dugo: snažan potres u Zagrebu! I nije bio bezveze! No nije ni katastrofa. Ima štete, ponajprije u starijem dijelu grada i na starijim građevinama. Serveri Seizmološke službe su pali, ali seizmolozi su u akciji. Ostanite pribrani, nemojte paničariti. Morate biti svjesni da slijedi pojačana seizmička aktivnost u sljedećim tjednima, možda mjesecima.

Ne možemo vam reći hoće li doći jači potres, ali možemo očekivati oko desetak potresa magnitude oko 4.0, stotinjak magnitude 3.0, oko tisuću magnitude 2.0. Neće biti ugodno, ali ni katastrofa – nakon nekog vremena ćete se čak i naviknuti. Ovi magnitude oko 4.0 mogu manju štetu prouzrokovati, prvenstveno na lošije građenim i starijim građevinama i onima već oštećenima. Ako netko ima oštećenja, neka zatvori plin i vodu. Ako vas je strah vratiti se u kuću/stan, ostanite vani – samo bez panike! Panika nikome nije ništa dobro donijela… Čim nešto novo saznamo, javit ćemo vam i ovim putem”, objavljeno je u nedjelju nakon nekoliko sati nakon prvog i najgoreg potresa jačine 5.5 po Richteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.