Site icon narod.hr

Kako je nastao Pupovčev SDSS i tko su bili njegovi osnivači?

SDSS

Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: Fah

Milorad Pupovac svake godine 17. studenog, uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, dolazi u Vukovar kako bi bacio vijenac za vukovarske žrtve srpske nacionalnosti. Stipo Mlinarić, saborski zastupnik Domovinskog pokreta, ukazao je na Zakon o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta. U njemu stoji da su dani pijeteta u Vukovaru 17., 18., 19. i 20. studenoga. U članku 8 navedena su mjesta gdje se odaje pijetet. To su vukovarska bolnica, braniteljsko groblje, Ovčara, Borovo Commerce i Velepromet. No, Pupovcu očito to ne smeta. Upoznat ćemo vas stoga kako je njegova stranka nastala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Mlinarić poručio Pupovcu da ove godine neće baciti vijenac u Dunav: Neka ne krši Zakon

Pupovčeva Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) osnovana je 5. ožujka 1997. u Vukovaru spajanjem Srpske demokratske stranke (SDS) i Samostalne srpske stranke (SSS) iz Zagreba.

Kako je nastao SDSS?

Rad i djelovanje Srpske demokratske stranke (SDS) je zabranjen 1992. godine, odlukom hrvatskih institucija. S danom 18. veljače 1992., stranka je brisana iz Registra političkih stranaka Republike Hrvatske, ali su neke njezine frakcije djelovale u ”Republici Srpskoj Krajini”, djelu Hrvatske pod okupacijom srpskih pobunjenika.

Na prijedlog Gorana Hadžića i Vojislava Stanimirovića osnovana je nova jedinstvena srpska stranka pod nazivom Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS). Tom prilikom jednoglasno je usvojen Statut stranke i formiran je Glavni odbor koji broji 33 člana, dok Nadzorni odbor ima 3 a Statutarni 5 članova SDSS-a, a predsjednika stranke treba izabrati na prvoj sjednici tog tijela, objavile su okupacijske ”Vukovarske novine” u broju 90 od 15.03.1997.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko je domaći terorist? Plenković se nabacuje lažnim optužbama; SDSS-bijesni, Stanimirović šuti

Prisjetio se tako premijer Andrej Plenković Danijela Bezuka i u tom kontekstu optužio političke suparnike za podršku terorizmu.

Tko su njezini osnivači

Osnivači SDSS-a su Goran Hadžić i Vojislav Stanimirović.

Goran Hadžić je bio predsjednik Srpske oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srijem, ujedno i bivši predsjednik ‘RSK’, kojemu je suđeno za ratne zločine u Hagu.

Stanimirović je bio za vrijeme okupacije Vukovara direktor bolnice, odnosno Medicinskog centra i gradonačelnik Vukovara dok je grad bio pod srpskom okupacijom. Bio je član ”Srpske demokratske stranke srpskih zemalja”, čiji je predsjednik bio Radovan Karadžić, vođa bosanskih Srba u ratu. Osim toga, bio je gradonačelnik Vukovara dok je grad bio pod srpskom okupacijom. 1993. godine Stanimirović je bio jedan od kandidata na izborima za Skupštinu ”Republike Srpske Krajine”. Povjesničar Ante Nazor je za Narod.hr rekao da je dr. Vojislav Stanimirović imao istaknutu ulogu za vrijeme srpske okupacije Vukovara, te da je autor sramotne izjave o Vukovarskoj bolnici kao ”posljednjem uporištu ustaške vlasti u Vukovaru”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Dr. sc. Nazor za Narod.hr: 'Stanimirović je imao istaknutu ulogu za vrijeme okupacije Vukovara, a Pupovac se treba javno ispričati za svoje netočne tvrdnje'

Dr. sc. Ante Nazor za Narod.hr je komentirao slučaj nastavnika Marka Šolića, kao i istup Milorada Pupovca

5. ožujka 1997. osnovana SDSS

5. ožujka 1997. okupili su se srpski predstavnici iz Vukovara, Belog Manastira, Dalja, Tenja i Mirkovaca u Borovu, među kojima predstavnici bivših političkih stranaka (onih srpskih stranaka koje su djelovale u ”Republici Srpskoj Krajini”, kao i ”boračkih organizacija” – dakle srpskih veterana koji su sudjelovali u ratu protiv Hrvatske) te je osnovana Samostalna demokratska srpska stranaka.

Tijekom osnivanja prisutnima se obratio predsjednik Srpske oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srijem Goran Hadžić. Osim njega, prisutnima se obratio i Stanimirović, koji je izjavio da su se sve političke stranke u oblasti ”dogovorile konsenzualno o osnivanju jedinstvene SDSS”. Stanimirović je tada postao i predsjednik SDSS-a.

Možda će vas zanimati

Što to Pupovac poručuje bacanjem vijenca u Dunav?

Milorad Pupovac svake godine 17. studenog, dolazi u Vukovar kako bi bacio vijenac nedužnim žrtve srpske nacionalnosti.

Pupovac postaje predsjednik SDSS-a

2017. godine predsjednik SDSS-a postaje Milorad Pupovac. On je tada za Stanimirovića za Novosti rekao: ”Vojislav Stanimirović je bio odgovoran za ono što je preuzeo u martu 1997. i trpeljiv za sve ono što je od tada pa do današnjeg dana morao trpjeti kao predsjednik stranke, kao čovjek, kao suprug i kao otac. Malo je ljudi, a siguran sam da je veoma malo predsjednika stranaka u Hrvatskoj u ovih 27 godina, koji su bili vođeni samo tim dvama motivima, odgovornošću za preuzeto zastupanje Srba u Hrvatskoj i spremnošću da trpe i ono neizbježno, a i ono čega se mnogi trebaju sramiti, bili oni pojedinci ili institucije’, kazao je Pupovac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milorad Pupovac je uvrijeđen svaki put kad se Stanimirovića proziva ratnim zločincem, pa je na to rekao: ”Ako je Stanimirović ratni zločinac, onda sam to i ja.”

Milorad Pupovac je isto tako više puta naglasio kako je njegova stranaka SDSS od osnivanja posvećena miru, te naglašava da nisu teroristi kako ih neki nazivaju, dakako ne razmatrajući ozbiljno o tome zašto ih prozivaju ”teroristima”. Iz SDSS-a tvrde i kako im se neopravdano pridaje četnički predznak. Pupovac je pokazivao i slike s Tuđmanom kako bi dokazao da im je i Tuđman dao ”kredibilitet”, iako nije jasan kontekst zbog kojega je Tuđman u nekim okolnostima postupao u korist članova te stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version