Kako tijekom inflacije sačuvati vrijednost novca? Očito je jedini izlaz ulaganje u nekretnine

vujović
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, snimka zaslona

U svim životnim područjima cijene rastu, a tržište nekretnina nije iznimka. O tome koliko su porasle cijene, zašto i što možemo očekivati u narednom razdoblju kada je kupovina ili prodaja nekretnina u pitanju govorili su gosti emisije Dobro jutro Hrvatska stručnjak za nekretnine Boro Vujović te profesor i ekonomski stručnjak Damir Novotny.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujović: Stanovi u Zagrebu 15% skuplji nego što su bili lani

Vujović je potvrdio da statistike pokazuju porast cijena nekretnina u posljednjih godinu dana. Od početka godine bilježimo rekordan rast, što se vidi i po traženim, ali i realiziranim cijenama na tržištu nekretnina.

Novotny je objasnio koji su sve faktori utjecali na ovakvu situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Kao i kod svakog drugog tržišta ponuda i potražnja definira cijenu. Ako nema dovoljno stambenih jedinica na tržištu… Kad gledamo proteklih 20 godina vidimo da je broj novih stanova koji su ponuđeni na tržištu pao nakon krize 2009. i to radikalno”, naglasio je Novotny za HRT.

>Brkić o masi nekretnina kupljenih gotovinom: Moguće da je riječ o pranju novca

”Nema dovoljno novih stanova. Netko će pitati kako je uopće moguće da u zemlji u kojoj ima 2.400.000 stambenih jedinica, a samo 1.400.000 kućanstava, postoji potražnja stanova? Kvaliteta stanovanja se svake godine povećava. Zahtjevi se povećavaju. Pa tako stare stambene jedinice kakvih je bezbroj po našim gradovima još iz prošlog i pretprošlog stoljeća, kao što je donjogradska četvrt u gradu Zagrebu, ne zadovoljava više kriterije stanovanja. Naravno da je i potres učinio svoje. Ali imamo prastaru naviku da Hrvati svoje viškove, štednju, nastoje pretvoriti u nekretninu. Gotov novac u beton”, istaknuo je.

Rekao je da je to potpuno pogrešno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Spremate se na kupnju nekretnine? Evo kakva je situacija na tržištu i što bi svaki kupac trebao znati

”To je kao da ulažete u bitcoin koji novac. Tako ni stan nije novac. Ali rentijerska ekonomija je u Hrvatskoj prevladala pa se svi nadamo da ćemo ulaganjem u nekretnine još dodatno zaraditi

Da nekretnina radi za nas to nije moguće. I nedostatak poreza na nekretnine… Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja nema porez na nekretnine. Protiv njega je velik otpor javnosti, upravo jer se dobar dio tih praznih nekretnina koristi u rentijerskoj ekonomiji, rekao bih sivoj ekonomiji”, naglasio je.

Vujović je dodao i činjenicu da je trenutno službena inflacija devet posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”I ako vi na početku godine imate 100.000, to na kraju godine vrijedi manje. I u ovom trenutku ne postoji kod nas drugi način čuvanja vrijednosti novca, s obzirom na kamatne stope kakve jesu, nego kupiti nekretninu. To je jedan od razloga zašto ih ljudi kupuju”, istaknuo je.

Stari stanovi

”Poslije potresa novi stanovi su postali jako popularni, a nema ih dovoljno. Uz inflaciju, prodaju se onda i stari stanovi, neopravdano skupi jer u njih trebate i još dodatno uložiti. Adaptacija je puno skuplja nego prije, nema vam je tko raditi jer je nedostatak radne snage. To zahtjeva vrijeme i živce. U konačnici su preskupi”, rekao je.

”’Sve je poskupilo, a plaće nisu rasle pa se vidi zamjetan pad prometa”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.