Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba, uspio je mimo očekivanja progurati proračun za sljedeću godinu, bez pomoći Neovisnih za Hrvatsku. To i nije neko izneneđenje, Bandić je inače na glasu kao velemajstor političke trgovine: ovaj put su mu pomogli predsjednik zagrebačkog HDZ-a Andrija Mikulić i predsjednik HSLS-a Darinko Kosor. Iako su za javnost politički ljuti suparnici, u praksi se često međusobno podupiru.
Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Mikulić: ‘Uvjeravam vas – bit će većine’
Dr. Tomislav Jonjić predsjednik Kluba zastupnika Neovisnih za Hrvatsku u Skupštini Grada Zagreba, u Bujici je ovog tjedna izrekao zanimljivu teoriju zašto je to tako: “S obzirom na skojevsku prošlost Andrije Mikulića i Darinka Kosora, njih dvojica mogli su i neposredno surađivati, bez Plenkovićeva pokroviteljstva”, rekao je Jonjić. “Pa, oni su odgajani na Plenkovićevoj interpretaciji Kardelja, oni su baš dobar tandem!”
Andrija Mikulić: ‘Nisam Nostradamus, ali vjerujem da će proračun proći’
Dok za Milana Bandića i Darinka Kosora nije tajna da su bili dio socijalističkog sustava u trenucima njegova raspada, HDZ-ovac Andrija Mikulić u svom životopisu to elegantno prešućuje. Teleskop.hr piše kako su im dvojica bivših i jedan sadašnji HDZ-ovac potvrdili da je Mikulić bio aktivist Saveza socijalističke omladine Grada Zagreba. U HDZ je došao na preporuku Marine Matulović Dropulić i Mladena Vedriša, dakle dijela HDZ-a koji je predstavljao kontinuitet s partijom, a to je potvrđeno u petak u Bujici. U toj emisiji je u petak prikazan dokument u kojem stoji da su Andrija Mikulić i Darinko Kosor bili članovi Saveza komunista i natjecali su se za funkcije u Savezu socijalističke omladine krajem osamdesetih.
Međutim, Mikulić je u više navrata osporio vjerodostojnost spomenutog dokumenta te demantirao svoju povezanost sa Savezom komunista.
Za razliku od Mikulićeve, partijska prošlost Milana Bandića je jako dobro poznata. Nakon što je završio Obranu i zaštitu na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu započeo je političku karijeru 1983. godine. Zaposlio se kao stručno-politički radnik za Općenarodnu obranu i društvenu samozaštitu u Općinskom komitetu SKH Peščenica, a s demokratskim promjenama, kad članstvo partije masovno prelazi u HDZ, Bandić ostaje u SDP-u kao možda i najvažniji Račanov čovjek do povratka SDP-a na vlast 2000, kad postaje gradonačelnikom Zagreba. Uz Obersnela, koji vlada Rijekom od iste godine, najdugovječniji je gradonačelnik u Hrvatskoj.
Darinko Kosor u više je navrata navodio kako je ponosan što je bio predsjednik Saveza socijalističke omladine Zagreba. Devedesetih se iz politike preselio u biznis, postao vlasnik marketinških agencija te direktor i suvlasnik tvrtke za vanjsko oglašavanje Metropolis Media koju je kasnije prodao. Išlo mu je dobro, moguće zahvaljujući političkim i partijskim vezama, pa je stekao vilu na Pantovčaku. Prometnuo se u jednog od najglasnijih kritičara Milana Bandića, iako njegovi oponenti tvrde da su zapravo uvijek vrlo dobro surađivali.
Sad je ta suradnja u stvari i formalizirana, te tako Zagrebom vlada koalicija od tri – bivša Titova omladinca.
Izvor: narod.hr/teleskop.hr