Site icon narod.hr

Kakvo je stanje s ilegalnim migracijama u Hrvatskoj i što su o tome u europskoj kampanji govorili političari?

Ilegalnim

Foto: fah, MUP RH, Montaža: Narod.hr

Na europskim izborima jedno od ključnih pitanja u zemljama Europske unije bile su migracije. Uz ekonomiju i ratove u Ukrajini i Gazi, ilegalne i legalne migracije pokazale su se ključnim faktorom na izborima. Što su o ilegalnim migracijama govorile hrvatske stranke u kampanji za Europski parlament? Koliki je pritisak ilegalnih migranta na hrvatsku granicu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Napadi nožem i dalje šokiraju Njemačku: Većina počinitelja su migranti

O ilegalnim migracijama u kampanji za EU izbore

Kandidati hrvatskih stranaka za mjesta u Europskom parlamentu u kampanji su odgovarali i na pitanja o zaštiti granice. Mišljenja o čuvanju hrvatske, pa tako i europske granice, te ilegalnim migracijama su uglavnom slična. Desnica stavlja naglasak na vojsku i zaštitu granice, ljevica na humanitarnu pomoć i davanje azila. Kandidat Mosta, Suverenista i HSP-a Zvonimir Troskot predlagao je slanje vojske na onaj dio granice gdje su ilegalni prelasci najčešći. Riječ o prostoru Banovine, Korduna i Like. Europski sporazum o azilu i migracijama Troskot je ocijenio lošim jer ga Hrvatska ne može ispuniti. S druge strane, HDZ-ov Karlo Ressler sudjelovao je u izradi i donošenju tog sporazuma. Najjača hrvatska stranka smatra da vojsku ne treba slati na granicu. Policija odrađuje dobar posao, smatraju i vlada i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

> Nova migrantska kriza: UiO je već 2015. upozoravala na kontrole na granicama i posljedice ilegalne migracije

Ostojić: Uloga vojske je da ‘puca’, a migranti traže ‘azil i pomoć’

Lijeva koalicija predvođena SDP-om također se protivi vojsci na granici i poziva na aktivaciju policijske pričuve. Ranko Ostojić tada je govorio kako je uloga vojske „da puca“, što nije rješenje za one koji traže „azil i međunarodnu pomoć“. Ekstremno lijeva stranka Možemo protivi se bilo kakvim fizičkim preprekama na granici i prisustvu vojske. Žica bi doprinijela još većem bogaćenju krijumčara, smatraju iz Možemo. Valter Flego iz IDS-a problemu ilegalnih migracija pristupa iz europske i humanitarne perspektive. Zalaže se za suradnju s Frontexom.

> U prometnoj nesreći kod Sinja poginuli ilegalni migranti: Bježali su od policije

Bartulica: Svaka zemlja treba odlučivati za sebe

Iz Domovinskog pokreta poslana je poruka kako je multikulturalnost propali projekt. Europa ne smije biti kontinent koji rješava sve svjetske probleme. Svaka zemlja mora imati pravo odlučivati koga će i kako primiti, rekao je u kampanji Stjepo Bartulica iz DP-a. O tome ne smiju odlučivati briselski birokrati, zaključio je Bartulica o ilegalnim migracijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Belgija: Ilegalni migrant nožem usmrtio bračni par

Sastanak ministara unutarnjih poslova RH, Slovenije i Italije

Na sastanku u talijanskoj Goriziji 18. lipnja ministri unutarnjih poslova Hrvatske, Slovenije i Italije razgovarali su o međusobnoj suradnji i sprječavanju ilegalnih migracija. Potvrđeno je kako će kontrole na granicama između država ostati i tijekom turističke sezone. Bio je to četvrti zajednički susret trojice ministara u posljednjih sedam mjeseci. Samo preko Hrvatske ilegalno je u Europsku uniju ušlo 40% više ljudi nego godinu prije. Italija je na granici sa Slovenijom od listopada prošle godine zatekla 1800 stranih državljana u ilegalnom prelasku granice. Uglavnom, radilo se o državljanima Sirije, Turske, Maroka, Kosova, Afganistana i Makedonije. Od 190 uhićenih, njih 90 bili su krijumčari.

> Ogroman rizik od terorističkih napada u EU, upozorava Johansson, dok se Božinović hvali statistikama

Božinović: Samo ove godine uhićeno je 1002 krijumčara

Slovenija je u 2023. godini evidentirala više od 60 000 ilegalnih migranata koji su prošli kroz Hrvatsku. Ministar Božinović je iznio podatak kako je policija samo ove godine uhitila 1002 krijumčara. Dodao je i kako je doprinos Hrvatske u pružanju podataka o ilegalnim migracijama i krijumčarima za bazu INTERPOL-a izrazito velik. Čak 63% ukupnog doprinosa. Kao veliki problem za Hrvatsku Božinović ističe činjenicu kako BiH i Srbija nisu uskladile svoju viznu politiku s europskom. Oko 40% ilegalnih ulazaka u Hrvatsku otpada na građane Rusije, Kine i Turske koji bez viza mogu doći u Srbiju ili BiH. Tada pokušavaju preko zelene granice ilegalno prijeći u Hrvatsku na teritorij EU gdje potom traže međunarodnu zaštitu.

> Sve više krijumčara migrantima: Evo koliko ih je uhićeno samo u prva tri mjeseca
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version