Kerum najavio kaznenu prijavu zbog izborne krađe, a Krstulović Opara tužbu zbog uvreda i laži

Foto: fah, montaža narod.hr

Novi splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara (HDZ) najavio je u ponedjeljak tužbu protiv Željka Keruma (HGS) zbog uvreda i laži iznesenih tijekom izborne kampanje, a Kerum da će podnijeti kaznene prijave protiv nepoznatih osoba zbog krađe, pa čak i tražiti grafološko vještačenje svih 5451 nevažećeg listića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andro Krstulović Opara je ekskluzivno u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju najavu da će tužiti Keruma za duševne boli i uvrede.

“Ostavio sam to za iza izbora upravo da ne bi kontaminirao javnost. Nije lako bilo mojoj obitelji, ženi, djeci… Ni to mu nije bilo dosta, pa je već sljedeći dan optužio mog pretka za ubojstvo, a moje ljude iz kampanje, koji su vrijedno radili, da su mu ukrali izbore”, rekao je Krstulović Opara.

Kerum pak smatra da je pokraden i ponižen na lokalnim izborima za gradonačelnika Splita u kojima je za manje od dva postotna poena izgubio od Andre Krstulovića Opare te je za Slobodnu Dalmaciju najavio da će podnijeti kaznenu prijavu protiv nepoznatih počinitelja, te tražiti grafološko vještačenje svakog nevažećeg listića kojih je bilo 9,46 posto, odnosno 5.451.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andro Krstulović Opara osvojio je 46,19 posto, a Željko Kerum 44,30 posto glasova birača.

U izjavi za medije je rekao da je to što se dogodilo u Splitu pogubno za razvoj demokracije u zemlji i da su tim činom poniženi svi, a takav Split i Hrvatska nisu zaslužili. Ponovio je kako je još sinoć nakon izlaznih anketa predvidio što će se dogoditi jer je imao informacije s birališta i još jednom kazao da neće koalirati s Androm Krstulovićem Oparom. Drži kako je lako utvrditi radi li se o istoj kemijskoj olovci s kojom su zaokruženi jedan i drugi kandidat, te je poručio da neće odustati već će ići do Ustavnog suda, pa ako treba čak i u Strasbourg.

Prema informacijama iz Županijskog izbornog povjerenstva Željko Kerum još nije uputio nikakav prigovor na postupak izbora, a rok za to mu ističe u utorak točno u ponoć. Pravni stručnjaci tvrde da nakon što se uputi prigovor na postupak izbora čeka se odluka Županijskog izbornog povjerenstva nakon koje postoji mogućnost ulaganja žalbe Ustavnom sudu koji o njoj odluku treba donijeti u zakonskom roku od 48 sati. Postoji čak mogućnost da Ustavni sud, ukoliko je utvrđeno da su na nekim biračkim mjestima uočeni nesrazmjeri u glasačkim listićama, odluči na njima i ponoviti izbore, ali se to ne bi odnosilo na cijeli grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se grafološkog vještačenja tiče, pravnici tvrde da se ono ne može tražiti u izbornom nego u kaznenom postupku kojeg onaj tko prigovara mora pokrenuti ili na policiji ili na državnom odvjetništvu što, po posljednjim informacijama, Kerum još nije napravio jer njegova kaznena prijava na ta dva mjesta još nije zaprimljena. Ostaje na kraju nejasno, kažu pravnici, i što bi se dobilo eventualnim grafološkim vještačenjem glasačkih listića s obzirom na to da se vještači rukopis, a na glasačkim listićima su tek krugovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.