Site icon narod.hr

Kome i za što nagrade dodjeljuje HND, duboko politizirana i ideološki obojena novinarska udruga?

HND

Zagreb, 03.05.2025. - Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Na fotografiji dobitnici nagrada. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) na Svjetski dan slobode medija 3. svibnja u Novinarskom domu u Zagrebu dodijelilo je novinarske nagrade za 2024. godinu. Tko je nagrađen i za što, te što nam to otkriva o HND-u? Je li riječ o strukovnoj organizaciji ili udruzi s jasnom ideološkom i političkom agendom?

> HND u službi cenzure: Održan okrugli stol LGBT udruge koja želi sankcionirati portal Narod.hr

HND je organizacija koja okuplja novinare i djelatnike u medijima, u cilju “ostvarivanja profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; promicanja Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; čuvanja ugleda i dostojanstva profesije; zaštite novinara od samovolje izdavača i sprječavanja monopola; te materijalne i socijalne zaštite novinara”. Međutim, rad HND-a svjedoči nam kako je on duboko politizirana i ideološki obojena udruga. To se najbolje očituje kroz godišnje dodjele nagrada novinarima koji su ideološki podobni udruzi.

Predsjednik HND-a Zovko bio je dopisnik HRT-a iz Srbije

Predsjednik HND-a je Hrvoje Zovko. Radio je u Glasu Slavonije, Novom listu, a na HRT-u je bio zaposlen od siječnja 1998. godine. Radio je i kao dopisnik HRT-a iz Srbije. Od 2018. predsjednik je HND-a. Poznat je kao autor spornog priloga HRT-a, po kojem je Tuđman odbio obranu Vukovara iz 2011. godine. Autor je nekoliko dokumentarnih filmova na temu iz Domovinskog rata, a u jednom od posljednjih na kojem je radio potpisuje scenarij s Dragom Hedlom – „Mirotvorac“, o Josipu Reihl-Kiru, svojevrsnom heroju „rata devedesetih“ iz perspektive (ekstremne) ljevice u Hrvatskoj.

Možda će vas zanimati

Tko je Hrvoje Zovko, predsjednik HND-a zbog čijeg otkaza Peđa Grbin proziva HRT?

Ivica Šola je u svom tekstu napisao da je HRT, uoči izricanja presude Anti Gotovini i Mladenu Markaču, imao već pripremljen “film Hrvoja Zovka o Gotovini kao zločincu

U rujnu 2024. godine Zovko je izgubio spor protiv svog bivšeg poslodavca HRT-a. Sud je presudio kako „napad na poslodavca, vrijeđanje, kao i napad na čast i ugled poslodavca predstavlja osobito tešku povredu obaveza iz radnog odnosa“. Trenutno je nezaposlen i vodi pravnu borbu koja uključuje i mogućnost podnošenja ustavne tužbe te obraćanja Europskom sudu za ljudska prava.

Foto: fah

Analizirajmo tko je i za što dobio nagradu HND-a…

Novinari godine prema ocjeni HND-a: Slavica Lukić i Marin Dešković

Odlukom članova Hrvatskog novinarskog društva, ovogodišnju titulu novinara, odnosno novinarke godine ponijeli su Slavica Lukić i Marin Dešković. Ukupno je glasalo 417 redovitih članova HND-a, od čega je 10 glasova bilo nevažećih. Za Lukić i Deškovića glasalo je 160 članova HND-a, što je bilo dovoljno da ponesu nagrade za najboljeg novinara. Ivan Pandžić dobio je 104 glasa, Hrvoje Šimičević (Novosti) 81, a Mila Moralić (N1) 62 glasa.

Novinarima Jutarnjeg lista Slavici Lukić i Marinu Deškoviću ovogodišnju nagradu za najbolje novinare u izboru HND-a donio je istraživački rad o o seriji SMS-poruka koje je bivša HDZ-ova državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac, razmjenjivala s nizom aktera iz pravosuđa i politike. Posebno su odjeknule one koje je razmjenjivala s Ivanom Turudićem, dugogodišnjim predsjednikom Županijskog suda u Zagrebu i, u trenutku objave tekstova, kandidatom za jednu od najvažnijih pravosudnih funkcija u državi.

Podsjećamo, Lukić je supruga Milorada Pupovca, bivšeg dugogodišnjeg predsjednika Srpskog narodnog vijeća koje izdaje Novosti.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu za novinara godine dobili su novinari Jutarnjeg lista Slavica Lukić (D) i Marin Dešković (L). foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Ocjenjivački sud: Tamara Opačić, Drago Hedl, Domagoj Novokmet…

Niže plasirani Hrvoje Šimičević novinar je Novosti, ujedno i predsjednik Novinarskog vijeća časti HND-a, te nositelj priznanja i nagrada HND-a. Ivan Pandžić najpoznatiji je po svom radu u 24 sata gdje piše o aferama HDZ-a. Mila Moralić velik broj glasova dobila je zbog intervjua na N1 televiziji s europskom javnom tužiteljicom Lauru Kovesi.

O dobitnicima HND-ovih novinarskih nagrada za 2024. godinu odlučivao je Ocjenjivački odbor u kojem su bili: Tamara Opačić, Drago Hedl, Ivana Grgić, Diana Glavina, Vinko Vuković, Laura Šiprak Đuričić, Lana Slivar Dominić, Silvia Novosel, Igor Bobić, Domagoj Novokmet, Branimir Zekić, Gabriela Radanović, Joža Behounek, Tomislav Brdjanović, Vedran Brkulj, Tomislava Sila, Vuk Tešija, Vedran Gvožđak, Željka Gavranović, Ivan Hlupić, Petra Somek, Andrea Milat, Karmen Šore i Nikola Šolić.

> VEM odlukom poklopio i HND: Podsjećamo na naš odgovor povodom ‘presude Vijeća časti’

Slavenka Drakulić – feminizam i eutanazija

Nagradu Otokar Keršovani za životno djelo dobila je Slavenka Drakulić. Karijeru je započela u u Startu (Zagreb) i Danasu (Beograd). Surađuje sa svjetskim medijima poput New York Timesa, Guardiana, Süddeutsche Zeitunga, La Stampe i Politikena, sve redom lijevo-liberalni tiskovni i elektronički mediji. Trenutačno radi u Jutarnjem listu kao kolumnistkinja. Pamtimo ju kao veliku zagovornicu Istanbulske konvencije. Protiv udruge U ime obitelji svrstala se uz bok Plenkoviću.

> Milanovićev biograf, Slavenka Drakulić i Index – brane Plenkovića od U ime obitelji: ”Treba ratificirati Istanbulsku konvenciju”

HND u svom obrazloženju nagrade Drakulić spominje njezino zalaganje za prava žena, još od osamdesetih godina kada je pisala za jugoslavenske režimske medije.

„Baš kao što je nekada među prvima progovarala o feminizmu, danas javno raspravlja o eutanaziji, neumorno nastavljajući svoj novinarski put, probijajući se kroz predrasude zbog kojih je početkom devedesetih završila na medijskoj lomači. Uz Jelenu Lovrić, Radu Iveković, Vesnu Kesić i Dubravku Ugrešić našla se među Vješticama iz Rija, koje su dežurni inkvizitori željeli spaliti“, piše HND. Očekivano, pišući o eutanaziji, Drakulić zapravo piše za eutanaziju.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu za životno djelo Otokar Keršovani dobila je Slavenka Drakulić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Sanja Mikleušević Pavić i Vedrana Simičević

Nagradu Velebitska degenija za najbolje radove s područja zaštite prirode i okoliša dobila je Sanja Mikleušević Pavić za svoje djelo „Donja Jablanica – Kad šume utihnu“, dokumentarni serijal o bujičnim poplavama koje su pogodile bosanskohercegovačku Donju Jablanicu i okolna područja.

Mikleušević Pavić zaposlena je na HRT-u, a svoje političko opredjeljenje iskazala je u intervjuu iz 2017. godine kada je razdoblje Tomislava Karamarka ocijenila “vrlo teškim”. Iz njezine perspektive, vladali su pritisci na slobodu medija kakve nije pamtila u svojoj karijeri.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagrada Velebitska degenija dodijeljena je novinarki i urednici HRT-a Sanji Mikleušević Pavić za dokumentarni serijal “Donja Jablanica – Kad šume utihnu”. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Istu nagradu kao i Mikleušević Pavić dobila je i Vedrana Simičević. Nagrađen je njezin istraživački novinarski tekst objavljen u Jutarnjem listu i na portalu Balkan Insight pod naslovom „Europska Amazona je pred umiranjem”.

Simičević je radila kao novinarka i urednica u Novom listu, a danas djeluje kao slobodna novinarka. Njezini radovi objavljivani su u sljedećim publikacijama: Science, New Scientist, Physics Today, BBC Future, Balkan Insight, Jutarnji list i Lupiga. U svojim tekstovima često se bavi temama kao što su nacionalizam, ksenofobija, migracije i društvena nepravda. Također, tijekom pandemije COVID-19 isticala je važnost „objektivnog informiranja i borbe protiv pseudoznanosti“. Bila je veliki zagovornik cijepljenja protiv koronavirusa, promičući narativ vlasti i takozvane službene znanosti.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagrada Velebitska degenija dodijeljena je Vedrani Simičević za tekst objavljen u Jutarnjem listu i na portalu Balkan Insight pod naslovom ”Europska Amazona je pred umiranjem”. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

> HND obustavlja suradnju s Ministarstvom pravosuđa

Milena Zajović

Novinarka Večernjeg lista Milena Zajović dobila je Nagradu Marija Jurić Zagorka za pisano novinarstvo. Razotkrila je godinama prešućivano seksualno uznemiravanja glumica i drugih filmskih djelatnica od cijenjenog i nagrađivanog redatelja Dalibora Matanića. „U novinarkin notes odlučile su progovoriti glumice i redateljeve suradnice koje su ga optužile za seksualno uznemiravanje, nakon čega je redatelj de facto potvrdio sve što je objavljeno“, piše HND.

Tijekom svoje karijere profilirala se kao zagovornica ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i borbe protiv seksualnog nasilja. Iako se ne deklarira stranački, Zajović je poznata po svojim „progresivnim“ i feminističkim stavovima. U intervjuu za Večernji list izjavila je da je cijela filmska industrija i svijet kazališta prepun „patrijarhalnog“ nasilja.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu Marija Jurić Zagorka za pisano novinarstvo dobila je Milena Zajović. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Nagradu je dobila i od udruge PaRiter, čija je temeljna vrijednost „antifašizam“. Udruga je na hrvatski jezik prevela „Priručnik o skrbi vezanoj za pobačaj“, a poznata je i kao organizator Festivala menstruacije i autor programa Hopa Cupa, blogu o seksu za mlade koji educira o analnom seksu, kontracepciji, pobačaju… te donosi članke poput „Kako i zašto koristiti prsten za penis“ ili „3 stvari za ugodan i siguran analni seks“.

> Udruga PaRiter, poznata po Festivalu menstruacije i Hopa Cupa, prevela WHO-ov priručnik o pobačaju

Ivo Čagalj – požar, Stepinac i Tuđman

Dobitnik nagrade Nikša Antonini za najbolju novinsku fotografiju u 2024. godini koju dodjeljuje HND je Ivo Čagalj, fotograf agencije Pixsell. Fotografija je nagrađena iz ideoloških razloga. Naime, prikazuje vatrogasca kako gasi požar, dok se u neposrednoj blizini nalazi plakat bl. Alojzije Stepinca s porukom „Moli za nas“. Nešto poviše je plakat Franje Tuđmana. Naravno, ta je fotografija izazvala niz komentara na račun vjere i domoljublja.

Ovako je HND obrazložio nagradu: „Ivo Čagalj se nije samo našao na pravome mjestu u pravo vrijeme, kao što se on već godinama nalazi na pravome mjestu u pravo vrijeme, nego se još jednom potvrdio kao punokrvni novinar s fotoaparatom u ruci koji je u stanju jednim kadrom ispričati ne samo najuzbudljiviju priču, nego i stvoriti dojam da je posao fotoreportera uistinu najlakši posao na svijetu. I da ga svi mogu raditi. A ne mogu. Niti će ikad moći“.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu Nikša Antonini za novinsku fotografiju dobio je Ivo Čagalj iz Pixella. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Barbara Matejčić

Nagradu Marija Jurić Zagorka za radijsko novinarstvo dobila je Barbara Matejčić. Nagrađena je za reportažu „Uzrok smrti: granica“. „Osim odabirom teme, ova se emisija istaknula vještinom bilježenja potrage za glasovima stradalih migranata, inzistirajući na onome što ne može nijedan drugi medij osim radija, da slušatelja prenese u situaciju, stvori mu cijeli svijet u vlastitoj glavi“, napisao je HND.

Matejčić je slobodna je novinarka i urednica fokusirana na društvene teme i ljudska prava. Surađuje s Dokumentarnim programom Trećeg programa Hrvatskog radija i s međunarodnim istraživačkim, medijskim i ljudsko-pravaškim organizacijama. Jedno od njezinih priznanja jest „Najbolje praćenje LGBT tematike u Hrvatskoj u razdoblju od 2000. do 2010.“ koje joj je dodijelila udruga Zagreb Pride. Pisala je i za LGBT i feministički portal VoxFeminae.net udruge K-zona s kojom je povezana Noah Kraljević, „transrodna“ vijećnica stranke Možemo. Niz tekstova napisala je i za ekstremno lijevi Telegram.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu Marija Jurić Zagorka za radijsko novinarstvo dobila je Barbara Matejčić za dokumentarnu radiodramu ”Uzrok smrti: granica” u produkciji Hrvatskog radija. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Denis Mahmutović i VIDA TV

Novinar Telegrama Denis Mahmutović dobio je nagradu Marija Jurić Zagorka za internetsko novinarstvo, za istraživački rad “Obitelj Primorac od Grada Splita dobila stan s velikim popustom. Za dva dana ga prodala dvostruko skuplje i zaradila 76.000 maraka”.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagrada za internetsko novinarstvo dodijeljena je Denisu Mahmutoviću. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Novinarka VIDA TV-a, audivizualnog kanala Srpskog narodnog vijeća, Nikolina Zavišić dobila je Nagradu Marija Jurić Zagorka za televizijsko novinarstvo. U emisiji „Paragraf“ progovara o zločinima u „Oluji“ i ustaškim zločinima nad Srbima.

Zagreb, 03.05.2025. – Na Svjetski dan slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dodijelilo je nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2024. godini. Nagradu Marija Jurić Zagorka za televizijsko novinarstvo dobila je Nikolina Zavišić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Nagradu za snimateljski prilog na televiziji Žarko Kaić također je dobio zaposlenik Srpskog narodnog vijeća – Lorik Sopi. Nagrađen je za reportaže na VIDA TV-u „Grubori – povratak u ubijeno selo“, „Srpske kuće lete u zrak“ i „Slana – zatajeni ustaški logor“.

> Vukelić o ‘dječjem logoru’ u Sisku: ‘Takvo mjesto nije postojalo. To je bilo prihvatilište’

Miljenik HND-a ‘evidentnog talenta’ Šimičević bez nagrade

Novinar „Novosti“ Hrvoje Šimičević nije dobio nagradu, ali je prepoznat njegov rad u seriji tekstova posvećenih tzv. crnoj internacionali: „Šimičević tako razotkriva mehanizme djelovanja globalne lobističke mreže, sastavljene od nekoliko stotina najmoćnijih ultrakonzervativnih organizacija i političkih pokreta, povezanih s američkom krajnjom desnicom i ruskim propagandistima.

Njegovo istraživanje, temeljeno na tisućama e-mailova koji su procurili i suradnji s inozemnim medijima, detaljno dokumentira strategije i metode financiranja ove mreže, a u tekstovima „Istina o Agendi“, „U mreži Agende“ i „Otkrivena Agenda“ Šimičević otkriva koji su sve hrvatski političari i aktivisti godinama bili članovi grupe Agenda Europa. U „srce tame“ ove teme novinar Novosti uranja u tekstu „Mračne Yunque“ u kojem otkriva kako je eurozastupnik Stephen Nikola Bartulica postao čelnik globalne fundamentalističke mreže koju se povezuje s paravojnom organizacijom El Yunque, sektom koja je optuživana da je desetljećima psihofizički mučila maloljetnike“.

Foto: fah

Također, Šimičević je pohvaljen i za „istraživačke tekstove koji se bave daljnjim jačanjem historijskog revizionizma u Hrvatskoj, s posebnim fokusom na odnos vlasti prema naslijeđu Jasenovca“. Šimičević ima „evidentni talent“, zaključuje HND za svog vlastitog člana i predsjednika “Novinarskog vijeća časti” s kojim dijeli identične političke i ideološke stavove.

> Šarić: HND opstruira želju Novosti da budu potpuno neovisan medij!

Interesi HND-a: afere (samo) HDZ-a, LGBT, feminizam, SNV…

Što povezuje nagrađene novinare i njihove uratke u 2024. godini? Kao što je pisao Tomislav Klauški u svojoj doktorskoj disertaciji, velika većina novinara mainstream medija su lijevo orijentirani. HND pak nagrade dodjeljuje isključivo lijevo orijentiranim novinarima i medijima poput Telegrama, Novosti, Jutarnjeg lista i 24 sata.

> ‘Jezivo’: Hrvatska ljevica teško podnosi poraz Kamale Harris

Teme koje interesiraju HND i njegove članove su: afere (samo) HDZ-a, kritički odnos prema Domovinskom ratu do iskrivljavanja njegovog karaktera kao obrambenog i oslobodilačkog, prisnost sa Srpskim narodnim vijećem te njegovim medijima: Novosti i VIDA TV; “regija”, ali ne ona prema zapadu ili sjeveru; legitimacija kulture smrti kroz LGBT ideologiju, feminizam, pobačaj i eutanaziju; te obrana „prava“ ilegalnih migranata.

Ukratko, HND je politički obojena organizacija koja nagrade dijeli – svojima, dok se istovremeno društvu nameće kao moralni autoritet, stup društva i demokracije, strukovna udruga koja tek traži istinu, ili, bolje rečeno, “svoju” istinu, pritom radeći za svoje političke i materijalne interese.

> Političke afere ljevice mediji ne potenciraju?! Jasno je i zašto

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version