Ponedjeljak, 6 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Političke afere ljevice mediji ne potenciraju?! Jasno je i zašto

Podijeli

Ukoliko kontekst nije negativan, prostor mainstream medija nerijetko je zatrpan političkim figurama s lijevo-liberalnog spektra. Posebice za vrijeme izbora ili nekog važnog političkog događanja. Mjesto dobivaju na naslovnicama, kolumnama, o njima se vode ”dubokoumne” rasprave u medijskom prostoru. No, s druge strane pak, njihove afere se ne potenciraju, a nije rijedak slučaj i da ih se brani, poput aktualnog skandala bivše predsjedničke kandidatkinje Možemo Ivane Kekin. Zašto su ljevici hrvatski mainstream mediji toliko pristrani, otkrio je u svojoj doktorskoj disertaciji autor i kolumnist Expressa i 24sata, Tomislav Klauški. Istraživanje je pokazalo da većina hrvatskih novinara ima lijevo-liberalne stavove, što na neki način usmjerava i njihovo pisanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klauški je sabrao najvažnije zaključke o političkoj i ideološkoj orijentaciji političkih novinara u Hrvatskoj. Istraživanje je provedeno na uzorku od 21 političkog novinara iz pet najvećih novinskih redakcija i ono daje jasan odgovor o političkim preferencijama u redakcijama vodećih hrvatskih medija.

Upravo je u tim podacima koje je Klauški prikupio i odgovor o evidentnoj pristranosti i naginjanju ulijevo hrvatskih srednjestrujaških medija.

>Licemjerje Možemo i medija: Tretman Bartulice u Ferrariju i Kekina s Jelavićem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak 86 posto političkih novinara tvrdi da njihova ideologija utječe ili djelomično utječe na novinarski rad. Prvenstveno zato što vjeruju kako je to neodvojivo od njihove osobnosti. Čak tri četvrtine ispitanika smatra kako za političkog novinara nije nužno zatomiti ideološku orijentaciju, dok 57 posto njih tvrdi kako je to ipak moguće učiniti.

>Povlašteni tretman: Zašto je Možemo toliko u fokusu mainstream medija?

71 posto novinara priznaje da je njihova ideologija vidljiva kod izvještavanja

71 posto novinara priznaje da je njihova ideologija vidljiva ili djelomično vidljiva kad izvještavaju o politici. No, upozoravaju kako ona najviše dolazi do izražaja u komentarima, a ne u izvještajima, te u slučajevima kad pišu o svjetonazorskim temama. U svjetonazorskim temama se ni ne trude sakriti svoje stavove, tvrde. Primjerice, prema pitanju ljudskih prava, ženskih prava, slobode govora, antifašizma, ustavnih vrijednosti. Tvrde kako su spremni ”gorljivo pisati protiv netolerantnih”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je u pitanju objektivno izvještavanje, novinari se uglavnom slažu da je to ”ideal kojemu treba težiti”, drugi pak navode kako je ”vrhunaravna objektivnost nemoguća i nepotrebna”. Isto tako se da uočiti da u velikom postotku postoji pristranost njihovih novina prema političkim akterima te naglašavaju kako s time imaju problem.

>Kako su hrvatski mediji demonizirali Trumpa i trubili o pobjedi Kamale Harris: Dolaze mračna vremena

Politički novinari su lijevo i liberalno orijentirani

Na skali od 1 do 10 politički novinari pozicionirali su se izrazito lijevo (3,61) i izrazito liberalno (3,04), što je u skladu sa sličnim istraživanjima zadnjih desetljeća u Europi i SAD-u. Najviše novinara opisalo se kao ”liberal”: kao lijevi liberal, socijalni liberal, ekonomski i politički liberal, skeptični liberal, neoliberal i ultraliberal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset posto ispitanika nazvalo se jednostavno ”ljevičarima”, a uključili su i druge definicije, poput ”antifašista”, ”socijaldemokrata”, ”centrista”, ”socijalista”. Deset posto novinara svrstalo se desno od centra, među kojima je bilo onih koji su se nazvali ”Hrvatom domoljubom” ili opisali kao ”demokršćanin”. U cjelini, novinarima su bitna ljudska prava, prava pojedinca, sloboda govora i izražavanja, što je karakteristično za novinarsku profesiju u cjelini.

>Oblikovanje javnog mnijenja: Tko su vlasnici mainstream medija u Hrvatskoj

Većina novinara glasa za Možemo i SDP

Iako se pitanje za koga ste glasali smatra nepristojnim zadiranjem u privatnost, novinari su u anonimnom istraživanju ipak pristali otkriti svoju političku orijentaciju. Ustvrdili su da u najvećem postotku glasaju (ili su glasali) za SDP (38 posto) i Možemo! (33 posto). Među ostalim opcijama naveli su da u pravilu glasaju za ”lijeve stranke”, za ”lijevi centar”, ”treće opcije” i ”desni centar” (10 posto).

U malom postotku spomenuli su HNS, Radničku frontu i Pametno, a dio ispitanika napomenuo je da ”traži novu opciju” i naglasio kako ”nema opciju među ovim strankama”. Četiri posto novinara glasa za HDZ, četiri posto naglašava da ”nikad nije glasalo za HDZ” te četiri posto ”uvijek glasa protiv HDZ-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinari priznaju kako primjećuju dominaciju lijevih i liberalnih stavova u hrvatskim medijima. No smatraju i da je lijevo-liberalna pristranost tek običan građanski, civilizirani, demokratski stav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci