Konstituiran 10. saziv Sabora: Ovo su zastupnici s najmanje i najviše preferencijskih glasova

foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ua

Deseti saziv Hrvatskog sabora je konstituiran, 150 zastupnika položilo je prisegu i nakon što je dio izabranih zastupnika završio u izvršnoj vlasti, a dio odlučio ostati na dužnostima koje su nespojive sa saborskim mandatima, u sabornicu su utrčale rezerve s klupe pa se tako oformila nova lista zastupnika koji su dobili najviše i najmanje preferencijalnih glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je nakon izborne noći titulu uvjerljivo držao SDP-ov glavni tajnik Nikša Vukas, novim miješanjem karata promijenio se i poredak. Sada je na čelu neslavne liste Marko Milanović Litre iz Hrvatske konzervativne stranke (HKS), koja se prije izbora priključila Domovinskom pokretu Miroslava Škore, te je s 19 preferencijalnih glasova saborski zastupnik s uvjerljivo najmanje glasova, a u Sabor je ušao zahvaljujući tome što je Ruža Tomašić odlučila ostati u Europskom parlamentu.

Danima se potezalo pitanje treba li umjesto nje ući Robert Pauletić, kojeg je zaokružilo 3907 ljudi, međutim Zakon o izborima zastupnika i odluka saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva bili su neumoljivi. Premda je dobio skoro 20 posto više preferencijskih glasova, odnosno 206 puta više nego Litre, Pauletić će Sabor gledati na TV-u, a Litre, kojeg hvali Tomašić, s 19 glasova ići će na izdašnu državnu plaću, piše tportal.

Na drugom mjestu je SDP-ovka Martina Grman Kizivat, koja je u Sabor ušla kao zamjena za bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa. Iako je dobila šest puta više glasova od Milanovića Litre, ipak je riječ o skromnih 116 glasova. Na trećem mjestu smjestio se već spomenuti Nikša Vukas (132), čije je kvalitete spomenuo kolega Boško Picula baveći se u komentaru o besmislu modela 10-postotnog praga preferencijalnih glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među one koji su dobili manje od 200 glasova ulaze zamjena premijera Andreja Plenkovića, Ljubica Lukačić (152), Milan Vrkljan (157) iz Domovinskog pokreta i HDZ-ov Krunoslav Katičić (187). Listu 200 do 300 otvara Zvane Brumnić (223), bivši glavni tajnik SDP-a, slijedi ga HDZ-ov rezervni igrač Mario Kapulica (263), a listu do 300 okončava nezavisna rezerva međimurskog župana Matije Posavca Boška Ban Vlahek (284).

U top deset ušao je još Daniel Spajić, privatni poduzetnik kojeg je u 4. izbornoj jedinici zaokružilo okruglo 300 ljudi. On će u Sabor kao zamjena za Marija Radića iz Domovinskog pokreta. Manje od tisuću glasova dobilo je još dvadesetak zastupnika, među kojima su i potpredsjednici Sabora Željko Reiner (HDZ) s 547 glasova i Furio Radin (talijanska manjina) s 840.

Suprotna lista, ona s najviše preferencijalnih glasova, također se promijenila zahvaljujući najviše HDZ-u, čiji su izabrani zastupnici otišli u izvršnu vlast pa tako na njoj više nema, kao što je to bilo nakon izborne noći, apsolutnih pobjednika Plenkovića i Vilija Beroša. Tako će saborski zastupnik s najviše preferencijalnih glasova biti Tomislav Tomašević (19.627) iz platforme Možemo. Premda je na izborima 2016. dobio svega osamstotinjak glasova, zbog čega je često bio predmet ismijavanja, novi-stari predsjednik Sabora Gordan Jandroković sada je drugom mjestu s respektabilnih 17.370 glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijede SDP-ovci Peđa Grbin (17.000), Siniša Hajdaš Dončić (14.485), Davor Bernardić (13.775), Arsen Bauk (13.446) te Miroslav Škoro i Ivan Penava iz Domovinskog pokreta s 13.244, odnosno 12.606 glasova. Tek nešto manje dobio je šef MOST-a Božo Petrov (12.060), a na deseto mjesto smjestio se Milorad Pupovac iz SDSS-a s 10.733 glasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.