Park prirode Kopački rit utemeljen je 1976. godine, a nalazi se na području koji je ravničarski dio zemljopisne cjeline Baranje. Gledajući zemoljopisno, kopački rit nalazi se u sastavu Osječko-baranjske županije blizu državne granice s Republikom Mađarskom. Park prirode je ukupne veličine 17.000 hektara (177 km2), od čega Specijalni zoološki rezervat obuhvaća 8.000 hektara (80 km2). Park se administrativno nalazi u općini Bilje, koja je dio Osječko-baranjska županija.
Ovo je trenutačno najstariji proglašeni park prirode u Hrvatskoj. Park prirode Kopački rit dobio je ime od mađarskih riječi “kapocs” = kopča i “rét” = močvarna livada.
Naselja koja okružuju Kopački rit
Na širem području izvan Parka prirode, zapadno i sjeverno na rubu nekadašnje poplavne doline, nalaze se naselja Bilje, Kopačevo, Vardarac, Lug, Grabovac, Kneževi Vinogradi, Suza, Zmajevac, Batina i Zlatna Greda, od kojih je Bilje nešto jače urbanizirano naselje, dok su ostala naselja ruralna.
Na desnoj obali Drave, jugozapadno od Parka prirode, nalazi se grad Osijek, inače središte istočne Hrvatske, a na lijevoj obali prigradsko naselje Podravlje. Prema jugu i jugo-istoku su naselja Nemetin, Sarvaš, Bijelo Brdo i Aljmaš. Sva ova naselja nalaze se na udaljenosti do 5,0 km zračne linije od Parka prirode.
Zemljopisna raznolikost i specifičan fenomen Kopačkog rita
Reljef Kopačkog rita rezultat je rada vode, kako same rijeke, tako i poplavnih voda koje plave cijelo područje. Rijeke u svom živom toku stvaraju sprudove i otoke – tzv. ade – te rukavce koje tamošnji stanovnici zovu ‘dunavac’ ili ‘stara Drava’. Nasuprot tome, vode na poplavnom području na jednom mjestu talože nanose, dok na drugom mjestu produbljuju teren, te cijelo područje dobiva specifičan valoviti izgled. Tako nastaju bare (tj. depresije) i grede (tj. povišena područja) koje se pružaju stotinama metara jedna pored druge.
Cijelo poplavno područje poprima izgled delte, a jedinstveno da rijeka Dunav u svom srednjem toku, uz pomoć rijeke Drave, stvara tzv. unutrašnju deltu. Takav fenomen kod drugih Europskih rijeka u ovakvom obliku nije poznat te daje ovom području svjetski značaj. Ako Kopački rit ikad bude upisan na listu Svjetske prirodne baštine, biti će upisan prvenstveno zbog ovoga fenomena jer ga i mnoge druge, veće i značajnije rijeke u svijetu nemaju.
Flora i fauna unutar Kopačkog rita
Kopački rit jedna je od najvećih fluvijalno-močvarnih nizina u Europi. Ovo područje tijekom godine značajno mijenja svoj izgled, ovisno o intenzitetu plavljenja, pretežno iz Dunava, te mnogo manje iz Drave. Najveće je rastilište i mrijestilište slatkovodne ribe u Podunavlju i najvažniji ornitološki rezervat (rezervat ptica) u Hrvatskoj. U njemu se svake godine gnijezdi oko 140 vrsta ptica, a velika bioraznolikost od 2000 bioloških vrsta odraz je bogate flore i faune parka.
Dijelovi kopna i ritskih voda čine vrlo složen mozaik, a njihov oblik i funkcija u datom trenutku ovise o količini nadošle vode. Kanali su veza između toka Dunava i Drave, a postoji i splet kanala koji čine vodene veze unutar rita. Zbog specifičnog mikroreljefa i neprestanog plavljenja, na području Kopačkog rita razvijaju se različiti tipovi vegetacije. S jedne strane to su različiti tipovi šuma, a s druge strane močvarna i vodena vegetacija. Od šumskih zajednica najveće površine u ritu prekriva šuma bijele vrbe koja može podnijeti visoke i dugotrajne poplave. Na nešto višim terenima, gdje su poplave kratkotrajnije razvija se šuma bijele vrbe i crne topole, a na još uzdignutijim mjestima nalaze se i hrastove šume.
Najveće vodene površine unutar rita pokriva vodena i močvarna vegetacija s mnogobrojnim zajednicama. U mozaiku s drugim vodenim zajednicama javljaju se i zajednice mrijesnjaka, zajednica krocnja i lokvanja. No najveće površine zauzima zajednica plavuna. Uz rubove jezera i kanala te na povremeno plavljenim površinama najrasprostranjeniji su trščaci te zajednice visokih šaševa. One zauzimaju goleme površine rita i daju mu karakterističan izgled. Sveukupno, četrdesetak biljnih zajednica i preko tri stotine flornih vrsta govori o velikoj vegetacijskoj raznolikosti Kopačkog rita.
Autohtona flora i vegetacija Kopačkog rita pružaju povoljne životne uvjete raznovrsnim predstavnicima beskralježnjaka. Do danas je utvrđeno više od 400 vrsta beskralježnjaka između kojih je i nova forma školjkaša. Kopački rit je najveće mrjestilište i rastilište riba Podunavlja.
Na temelju podataka ulova, 44 vrste riba je do sada zabilježeno, od kojih se veličinom populacije ističu: šaran, štuka, som i smuđ. Šume i bare Kopačkog rita te okolni pašnjaci pružaju idealne uvjete za život mnogim vrstama sisavaca: obični jelen, obične srne, divlja svinja, divlja mačka, obični jazavac i dr.
Turističke opcije i pogodnosti Kopačkog rita
Park prirode Kopački rit ima veliko turističko značenje u Osječko-baranjskoj županiji jer više od trećine turista godišnje posjeti rit. Sam park ima veliki turistički potencijal. Osim očuvane prirode i bogate flore i faune ističe se i kulturno-povijesna baština. U naselju Tikveš je dvorski lovno-rezidencijalni kompleks iz 19. stoljeća i lovačka ladanjska vila. Također se u posljednje vrijeme vrlo brzo seoski turizam i ekoturizam, ali je još uvijek manje zastupljen od lovnog turizma i rekreativnog ribolova.
Pri posjetu Kopačkom Ritu imate opciju krenuti u otkrivanje netaknute prirode i upoznavanja ljepota parka pomoću nekog od organiziranih programa. Tako možete unajmiti bicikl i kroz rekreaciju ispuniti svoje vrijeme vozeći se biciklističkim stazama Parka. Cijena najma bicikla iznosi 20 kuna po satu.
U poplavnom razdoblju moguće je organizirati posjetu i vožnju čamcem unutar Posebnog zoološkog rezervata, dok je u sušnom periodu moguće organizirati obilazak starih šuma u poplavnom području. Vrijedi istaknuti još neke od važnih činjenica koje pokazuju veliku ornitološku vrijednost Kopačkog rita, a to su: najveće gnjezdilište orla štekavca u ovom dijelu Europe, njaveće kolonije kormorana i sivih čaplji u Hrvatskoj. Veličina grupe je do 10 osoba, a trajanje posjeta je 6 ili 12 sati. Period posjeta je cijele godine, a optimalni periodi su travanj – lipanj, te kolovoz – listopad. Vaš dolazak svakako treba unaprijed najaviti.
Predlažemo vam vožnju brodom i da posjetite Kopački rit te upoznate Posebni ornitološki rezervat.
Na pristaništu “Veliki Sakadaš” na Sakadaškom jezeru čeka vas brod kojim započinje uzbudljiva avantura kroz Posebni zoološki rezervat. Na brodu vas čeka spreman stručni vodič s kojim ćete zajedno zaploviti kroz čudesni svijet poplavne doline Dunava.
Osim navedenih aktivnosti i posjeta još je moguće obaviti šetnje poučnim stazama, obilazak kompleksa dvorca Tikveš, nakon kojeg se možete odmoriti i predahnuti u restoranu “Tikveš” te kušati neke od brojnih gastronomskih specijaliteta Baranje. U Parku prirode Kopački rit omogućen vam je i rekreacijski ribolov na prirodnim i umjetnim kanalima te na samom Dunavu. Javna ustanova Park prirode Kopački rit izdaje dnevne ili godišnje dozvole za rekreacijski ribolov na području Parka prirode.
O cijenama dnevnih ili godišnjih dozvola za ribolov možete se više informirati na mrežnim stranicama Parka prirode. Kad je u pitanju smještaj za vrijeme posjeta Kopačkom ritu tada je najbolje posjetiti mrežne stranice obližnjih turističkih ureda ili stranica.
Posvoji pticu i daj joj ime
Jedna od zanimljivijih mogućnosti koju Kopački rit pruža svojim posjetiteljima je osobne naravi. Naime, svatko tko posjeti Park i pri tome uplati određeni iznos donacije ima priliku posvojiti pticu, dati joj ime i zvati je svojom. Sve prikupljene donacije koristit će se u svrhu zaštite i očuvanja ugroženih vrsta i njihovih staništa.
Ovo su ptice kojima možete dati ime koje god želite: Crna roda – 10 tisuća kuna, Orao štekavac – 5 tisuća kuna, Bijela roda – tisuću kuna, Velika bijela čaplja – pet stotina kuna, Čaplja danguba – dvjesto kuna, Siva čaplja – sto kuna.
Iz Uprave Parka prirode poručuju kako svaka posvojena ptica ima svoj broj na prstenu, te će uz njega dobiti i ime koje donator odabere. Također se dobije i certifikat o posvajanju na kojem će donator, kao ponosni posvojitelj, moći pokazati svima njeno ime i broj. Ako netko u drugom dijelu svijeta uoči pticu koju ste posvojili, poslat će dopis Kopačkom ritu, a oni će obavijestiti posvojitelja poštom ili e-poštom. Osobni podatci svakog posvojitelja bit će objavljeni na njihovoj internetskoj stranici.
Ako se odlučite posjetiti ovo izvanredno prirodno područje u Slavoniji i Baranji, tada obavezno posjetite mrežne stranice Parka prirode kako biste najbolje isplanirali izlet i doživjeli pravo iskustvo zelene oaze koja se nalazi na samom istoku Lijepe naše.
Tekst se nastavlja ispod oglasa