Policija i tužiteljstvo započeli su u utorak ujutro na istarskom području uhićenja i pretrage domova i poslovnih prostora u kriminalističkom istraživanju kojim je obuhvaćeno 12 bivših čelnih ljudi Uljanik grupe.
Sindikalisti 3. maja održali su konferenciju za medije gdje su poručili kako se nadaju da će opstati i da će vlada ‘ispraviti nepravdu’ i izdvojiti 3. maj od Uljanika. Poručili su i kako su današnji događaji ‘nekakva osobna zadovoljština’ no i da to ne znači da će dobiti plaće. Tvrde i da je 3. maj u ovih zadnjih šest godina devastiran te žele znati gdje je nestao novac predviđen za sanaciju i rekonstruiranje, javlja Večernji.
Ministar Božinović novinarima je otkrio da se radi o iznosi većem od milijardu kuna na štetu brodogradilišta i državnog proračuna.
“U suradnji sa županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci jutros je pokrenuta akcija tijekom koje je uhićeno 12 osoba koje se osnovano sumnjiči da su počinili više kaznenih djela na štetu brodogradilišta i državnog proračuna, a kako mi je rečeno u ovom slučaju se radi o iznosu od više od jedne milijarde kuna”, kazao je ministar Božinović u izjavi Hini.
Večernjem listu potvrđeno je da je istraga proširena i na 3. maj, a kako doznaje N1, među uhićenima je i Maksimilijan Percan, predsjednik Uprave 3. maja.
Dugogodišnji predsjednik Uprave Uljanika Anton Brajković koji je odstupio s funkcije 2004. godine uhićen je u svojoj kući u Puli.
Prema neslužbenim informacijama privedeni su bivši predsjednik uprave Gianni Rossanda, njegov prethodnik Anton Brajković te članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, javlja Večernji.
Policija je tijekom jutra, kako se doznaje, bila u domu nekadašnjeg predsjednika uprave Antona Brajkovića kojega je 2013. na tom mjestu zamijenio Gianni Rossanda. Bivšu upravu Uljanika uz Rossandu, koji je bio predsjednik uprave, činili su Marinko Brgić i Veljko Grbac. Ispred zgrade u kojem živi Rossanda dva su vozila riječkih registracija za koje se pretpostavlja da su vozila MUP-a dok bivši predsjednik uprave navodno nije kod kuće.
>Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem
>Zašto HDZ želi našim, državnim novcem financirati Uljanik koji je većinom u privatnom vlasništvu?
Hini su u MUP-u potvrdili da je policijski ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u suradnji sa Županijskim državnim odvjetništvom rano ujutro počeo s uhićenjima te pretragama domova i uredskih prostora na istarskom području.
Kriminalističkim istraživanjem bit će obuhvaćeno 12 osoba, a provest će se veći broj pretraga domova i službenih prostora, kazala je Hini glasnogovornica MUP-a Marina Mandić.
>Hoćemo li platiti 4,5 milijarde kuna da bismo na kraju zatvorili Uljanik?
Dodala je da je kriminalističko istraživanje vezano uz “provođenje restrukturiranja brodogradilišta iz Rijeke, odnosno poslovanje grupe poduzeća”.
Zbog veličine i složenosti ove akcije u kojoj sudjeluje više od 100 policajaca ustrojen je stožer koji koordinira sve aktivnosti, a u MUP-u kažu da očekuju “da će radnje trajati tijekom cijelog današnjeg dana”.
Kako saznaje Regional Express, u tijeku je pretraživanje kuće dugogodišnjeg predsjednika uprave pulskog Uljanika Antona Brajkovića koji je odstupio s funkcije davne 2004. godine, a naslijedio ga je tadašnji direktor financija Gianni Rossanda. Tada su u upravu postavljeni još Marinko Brgić i Veljko Grbac. Brajković je odstupio iako je do kraja mandata imao još pune dvije godine.
Podsjetimo, kriza u grupaciji Uljanik otvorila je pitanje odgovornosti ukupne uprave. Kako je u kolovozu pisao Večernji list, većina menadžera bliska je ili su aktivni u IDS-u.
Tekst se nastavlja ispod oglasa