Kujundžić: Nema razloga za zabrinutost zbog ospica

djeca
Foto: Thinkstock

Zbog jačanja pokreta protiv cijepljenja procijepljenost djece protiv ospica u Hrvatskoj u opadanju je zadnjih pet godina, no ministar zdravstva Milan Kujundžić ističe kako je ona još uvijek relativno dobra, pa je malen rizik od širenja te bolesti iz susjedne Srbije, gdje su u zadnjih mjesec dana od ospica preminule dvije osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je rizik mali, ali objektivno postoji i zato je važno razvijati svijest kod roditelja da je neophodno cijepiti djecu”, poručio je Kujundžić u izjavi novinarima nakon sjednice Vlade.

Pritom je istaknuo kako je puno manji rizik cijepiti dijete nego ga ne cijepiti, te pozvao roditelje da poštuju rezultate svjetske medicine.

Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, procijepljenost djece u Hrvatskoj u padu je u zadnjih pet godina, prvenstveno u predškolskoj dobi – do prije šest godina protiv ospica, rubeole i zaušnjaka bilo je cijepljeno 95 posto djece, a sada ih je 89,7 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći pad procijepljenosti djece protiv tih bolesti zabilježen je u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, no Kujundžić smatra da je i tamo još uvijek “u granicama prihvatljivog”, pa smatra kako “uistinu nema mjesta za zabrinutost”.

Ospice su zarazna bolest koja se širi kapljično, a posebno opasne mogu biti za malu djecu koja još nisu cijepljena.

U ekstremnim slučajevima mogu izazvati teške zdravstvene posljedice pa i smrt, stoga zdravstveni djelatnici zadnjih tjedana upozoravaju na opasnost širenja “pomodnog trenda” među roditeljima koji ne žele cijepiti svoju djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji je nedavno od ospica umrlo dvoje ljudi – dvogodišnje dijete preminulo je zbog komplikacija poslije zaraze virusom protiv kojeg nije bilo cijepljeno, a prije toga je od ospica preminuo i 30-godišnji muškarac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.