KUZ upozorava na kršenje prava pacijenta i uporabu bioloških lijekova

Foto: Fah

U povodu Europskog dana prava pacijenata, 18. travnja, predstavnici Koalicije udruga u zdravstvu, Udruge Remisija i Saveza društava multiple skleroze upozorili su u utorak na kršenje prava hrvatskih pacijenata i prvi put predstavili stajališta udruga članica KUZ-a o korištenju bioloških i biološki sličnih lijekova u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čuli smo koliki je dug u zdravstvu, konačno je ‘car gol’ i bojim se da će se liste čekanja samo povećati. Uštede će biti nužne ali ne bi smjele ići na uštrb zdravstvenog stanja pacijenta, posebno u slučajevima kada zbog nepravovremenog liječenja može doći invaliditeta”, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik KUZ-a Ivica Belina. Ustvrdio je kako su u Hrvatskoj trenutno najugroženija prava pacijenata na liječenje i informacije o liječenju i terapiji.

Dvanaest udruga okupljenih u KUZ-u potpisalo je dokument o korištenju bioloških i biološki sličnih lijekova, s kojim žele upoznati Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Hrvatsku agenciju za lijekove. Smatraju da svaki liječnik treba autonomno odlučivati o terapiji, a svako propisivanje izvornog biološkog, odnosno biološki sličnog lijeka, treba procjenjivati individualno na temelju kliničke procjene.

“Želimo da klinička odluka liječnika, utemeljena na dokazima, bude prvi uvjet za odabir određenog lijeka i načina liječenja. Biološki lijekovi i biološki slični lijekovi nisu automatski zamjenjivi, za razliku od generičkih i originalnih lijekova, pa pri promjeni biološke terapije treba uvesti obrazac informiranog pristanka, kako bi pacijent bio dobro obaviješten o svim omjerima koristi i rizika za njega”, kazao je Belina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz obrazac informiranog pristanka KUZ želi uvođenje registra ishoda liječenja, koji će omogućiti uvid u učinke lijekova i nuspojave u realnom vremenu,

Predsjednik Udruge bolesnika s reumatoidnim artritisom Remisija Nenad Horvat ustvrdio je da su oboljeli od tih bolesti diskriminirani u dostupnosti biološke terapije, jer se ona plaća iz bolničkih proračuna koji su financijski ograničeni, što dovodi do lista čekanja na terapiju i kasnijeg početka liječenja. Posljedično to može uzrokovati negativne ishoda liječenja i onesposobljenost za rad kod oboljelih.

Iz Saveza društava multiple skleroze upozoravaju pak da su oboljeli od te bolesti zakinuti za liječenje koje je ključno za smanjenje progresije bolesti zbog strogih kriterija HZZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koko bi dobili terapiju pacijenti s multiple sklerozom nakon prvog kliničkog liječenja moraju imati još dva liječena rilapsa (povratak simptoma), a posebice su diskriminirani oboljeli iznad 55 godina jer je to granica za dobivanje terapije, upozorila je izvršna direktorica Saveza Dijana Roginić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.