Stranih radnika u Hrvatskoj sve je više. Samo u prva dva mjeseca ove godine stiglo izdano je preko 32 tisuće dozvola. Otkako je Vlada Andreja Plenkovića ukinula kvotni sustav za strane radnike, procvjetale su agencije za zapošljavanje kojih je iz godine u godinu sve više. Trenutno u Hrvatskoj postoje 703 agencije za privremeno zapošljavanje te 628 agencija za posredovanje pri zapošljavanju.
Kvotni sustav koji je ograničavao broj stranih radnika 2021. zamijenjen je novim modelom testa tržišta rada. Prema njemu poslodavac je dužan provjeriti ima li na domaćem tržištu traženih radnika. Ako je test tržišta rada pokazao da u evidenciji nezaposlenih osoba nema raspoloživih osoba koje ispunjavaju zahtjeve poslodavca za zapošljavanje ili se oni ne mogu ispuniti migracijama nezaposlenih osoba u zemlji, poslodavac može zatražiti dozvolu za boravak i rad, u roku od 90 dana od dana zaprimanja obavijesti o rezultatu testa tržišta rada. Ovim modelom Vlada Andreja Plenkovića omogućila je da Hrvatska postane pravi eldorado za strane radnike.
Sve više agencija
Svoju korist u tome našle su i agencije za zapošljavanje kojih je također sve više. Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike rekli su nam da su evidenciji (stanje na dan 27. ožujka 2024.) trenutno upisane 703 agencije za privremeno zapošljavanje. Agencija za posredovanje pri zapošljavanju trenutno je 628.
Možda će vas zanimati
Liberalizacija: Kako je HDZ pripremao teren da Hrvatska postane eldorado za strane radnike?
Hrvatska je malo po malo liberalizirala ulazak stranaca na rad i otvorila svoja “vrata raja” tisućama Indijaca, Nepalca i mnogih drugih
Usporedbe radi, agencija za privremeno zapošljavanje prošle godine bilo je 657, 2022. godine 448, a 2021. bilo ih je 292. Agencija za posredovanje pri zapošljavanju u 2023. bilo je 566, godinu ranije 424, a 2021. bilo ih je 291.
Iz Ministarstva objašnjavaju da agencije za posredovanje pri zapošljavanju mogu isključivo posredovati pri zapošljavanju stranih radnika. One nisu ovlaštene podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad stranih radnika. Taj zahtjev podnosi poslodavac i on mora ispunjavati sve uvjete propisane Zakonom o strancima, a agencija je samo posrednik. Napominju da agencija za posredovanje pri zapošljavanju kao posrednik može isključivo naplatiti uslugu za obavljeno posredovanje samo od poslodavca.
>Jurčić (HUP): U Hrvatskoj će za 7 godina živjeti između 400 i 500 tisuća stranih radnika
Nadalje, s obzirom na to da je agencija za privremeno zapošljavanje poslodavac koji ustupa radnika korisniku za privremeno obavljanje poslova ne razlikuje se od bilo kojeg drugog poslodavca koji nije registriran kao agencija, a podnosi zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad. Ako se ustupa strani radnik, i agencija za privremeno zapošljavanje (kao poslodavac) i korisnik kojem agencija ustupa svog radnika moraju ispunjavati uvjete propisane Zakonom o strancima.
>Predstavljen novi Zakon o strancima: Dulje radne dozvole, crne liste, učenje hrvatskog jezika…
Prema važećem zakonodavstvu, kažu iz Ministarstva, ne postoji mogućnost „specijalizacije“ agencije samo za zapošljavanje stranih radnika. No, takvih agencija na hrvatskom tržištu ima sve više. Neke se čak bave samo zapošljavanjem stranih radnika iz Filipina ili Nepala. Nadzor nad radom agencija za posredovanje pri zapošljavanju i agencija za privremeno zapošljavanje provodi Državni inspektorat – Inspekcija rada.
Možda će vas zanimati
Hrvatska između dva trenda: Pad broja domicilnog stanovništva i ubrzana imigracija
Hrvatska sve više gubi domicilno stanovništvo. S druge strane, sve su brojniji strani radnici koji dolaze
U 2024. najviše radnika iz Nepala
Podsjetimo, Hrvatska ove godine donosi novi Zakon o strancima koji bi još trebao olakšati boravak stranim radnicima i pružiti im bolje uvjete rada. Stranim radnicima Hrvatska je postala obećana zemlja pa ih sve više dolazi. U 2022. u Hrvatskoj je izdano 124.121 produljenih dozvola i novih dozvola za boravak i rad državljana trećih zemalja. To je bio rast od čak 51,5 posto u odnosu na 2021.
>Agencije pokušavaju u Zagrebu useliti strane radnike čak i u poslovne prostore
Trend rasta izdanih dozvola nastavio se i u prošloj godini kada je izdano 172.499 dozvola za boravak i rad. Najveći broj dozvola izdan je državljanima: Bosne i Hercegovine – 38.236, Srbije – 24.028, Nepala – 23.493, Indije – 15.627, Sjeverne Makedonije – 13.412, Filipina – 10.999.
>DP odbija suradnju s HDZ-om: ‘Volite li više Plenkovića ili svoju djecu?’
U prva dva mjeseca ove godine izdano je 32.725 dozvola državljanima: Nepala – 7.038, Bosne i Hercegovine – 6.039, Indije – 3.496, Srbije – 3.317, Filipina– 2.936, Bangladeša – 2.272.
Tekst se nastavlja ispod oglasa