Pročelnik gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Ivica Lovrić u razgovoru za narod.hr osvrnuo se na ovogodišnje upise u dječje vrtiće te najavio izgradnju pet novih dječjih vrtića na području grada Zagreba.
„Upisi u dječje vrtiće su u punom jeku, a objavljeni su i rezultati prvoga kruga pa oni roditelji koji nisu bili zadovoljni rezultatima, imaju pravo prigovora“, rekao je pročelnik gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Ivica Lovrić za narod.hr.
U gradu Zagrebu ima 60 gradskih vrtića koji rade na 222 lokacije, dok je privatnih i vjerskih oko 65, no kako se otvaraju novi privatni vrtići, sljedeće godine u Zagrebu će ih biti oko 70.
Naglasio je kako u zagrebačkim vrtićima ima još uvijek slobodnih mjesta, a ukupan broj mjesta u vrtićima iznosi 41.000 mjesta što se odnosi i na gradske, privatne i vjerske vrtiće, pošto Grad Zagreb izdvaja jednako za sve tri grupacije. Međutim, kapaciteti privatnih i vjerskih vrtića su jako mali, oni primaju oko 5000 djece, a u gradske može stati oko 36.000 djece.
„U 2009. godini imali smo ukupno oko 32.000 mjesta i u zadnjih pet godina uspjeli smo taj kapacitet podići za gotovo 9000, tako da problematiku koju smo imali prije pet godina više nemamo“, istaknuo je Lovrić.
Lovrić je napomenuo kako prednost upisa u gradske vrtiće imaju ona djeca koja dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog stanja, a u privatne i vjerske idu oni koji su boljeg imovinskog stanja.
„Može se dogoditi da se djeca koja dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog stanja ne uspiju upisati u željene gradske vrtiće u svom kvartu, no uvijek mogu upisati dijete u vrtić u nekom drugom kvartu“, rekao je Lovrić.
Na pitanje hoće li se grad Zagreb povesti za primjerom grada Beča i uvesti besplatan vrtić za svu djecu, pročelnik Lovrić tvrdi kako je to trenutno u Zagrebu nemoguće, premda socijalni model koji se primjenjuje u Zagrebu tome teži.
„Ako usporedimo s drugim gradovima, vrtići u gradu Zagrebu su gotovo besplatni. Mi imamo određene kategorije roditelja koji ne plaćaju vrtiće i za koje su oni besplatni“, rekao je Lovrić.
U Zagrebu postoji i šest dječjih vrtića koji imaju razrađene programe i za djecu s posebnim potrebama, a pročelnik Lovrić ističe kako oko 300 asistenata pomaže djeci i odgajateljicama u provođenju tih programa.
„Djeca s posebnim potrebama mogu se uključiti i u redovite skupine, ovisno što stručni timovi procijene što je najbolje za njih“, dodao je Lovrić.
U Zagrebu se izdvaja nešto više od 800 milijuna kuna za dječje vrtiće, a kako napominje Lovrić, to je najjače zastupljen segment u gradskom proračunu.
„Trenutno završavamo s izgradnjom nekoliko dječjih vrtića. Jedanog velikog na Kajzerici koji će biti spreman za sljedeću pedagošku godinu“, rekao je Lovrić te napomenuo kako se u Zagrebu planira izgradnja pet novih vrtića.
„Ono što se nameće kao nužnost jest izgradnja malih satelitskih i područnih vrtića kako bi se oni približili roditeljima u pojedinim kvartovima“, dodao je Lovrić.
Naglašava kako jedan vrtić Zagreb namjerava izgraditi na području Stenjevca, a drugi čija je izgradnja prioritetna, u Ivanjoj Reci.
„Dva vrtića Zagreb će izgraditi u suradnji sa Zagrebačkom nadbiskupijom koja će nam dati pravo na korištenje zemljište i to u Kašini i Svetoj Klari“, dodaje Lovrić te napominje kako že vrtić na području Žitnjaka koji se trenutno nalazi u okviru zgrade osnovne škole, premjestiti na novu lokaciju u susjedstvu.
Lovrić je se osvrnuo i na outsourcing te napomenuo kako je protiv izdvajanja pomoćnih poslova u javnom i državnom sektoru, a naročito u vrtićima.
„Spremačice i portiri imaju odgojnu zadaću u obrazovnim ustanovama i nisu samo tehničko osoblje. Outsourcing neće doprinijeti uštedama i stavit će u poziciju pojedine privatnike da jako dobro zarade, ali će kvaliteta odgoja i funkcioniranja škola i vrtića biti vrlo upitna, odnosno ona će pasti“, zaključio je Lovrić u razgovoru za narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa