Nedjelja, 16 veljače, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Međunarodna konferencija u Zagrebu: snažna obitelj je temelj pravog prosperiteta za sve građane

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom međunarodne konferencije “Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka” koja će se za 2 tjedna održati u Zagrebu razgovarali smo sa Ivanom Munjinom, voditeljem organizacijskog tima.

Narod: Udruga U ime obitelji zajedno s prijateljskim udrugama organizira međunarodnu konferenciju o osnaživanju obitelj. Recite nam nešto više o konferenciji i zašto je u U ime obitelji organizirate?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Munjin: Međunarodna konferencija “Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka”, koja će se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, održati 22. i 23. 10. 2015., za dva tjedna, upravo je plod cijelog našeg dosadašnjeg iskustva u zalaganju za obitelj. Želimo prikazati primjere dobre prakse osnaživanja obitelji jer vjerujemo da je snažna obitelj temelj snažnog društva, gospodarskog rasta, dinamičnog civilnog društva, te u konačnici – temelj pravog prosperiteta za sve građane.

Kako bi ostvarila svoju ulogu, obitelji je potrebna supsidijarna potpora društva, države i Crkve. Projektima i dobrim praksama na polju obiteljskog zakonodavstva, ekonomije, obiteljske politike, odgoja i obrazovanja, civilnog društva, vjerskih zajednica želimo pokazati kako se kvalitetno podupire obitelj te kroz diskusije i radionice potaknuti sudionike da zajedno nastave provoditi takve i druge projekte u svojoj sredini. Stanje obitelji je odgovornost svih nas, stoga ovom konferencijom želimo pokazati uspješne oblike doprinosa u kojima svatko može sudjelovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod: O čemu će se izlagati na konferenciji i koji će projekti biti predstavljeni?

Munjin: Primjerice, obiteljska politika koju će predstaviti mađarska državna tajnica za obitelj i mlade, gđa. Katalin Novak, donijela je značajne rezultate za stanje obitelji u toj državi. Zbog različitih faktora te politike je u Mađarskoj sklopljeno 9% više brakova samo u 2014., dok je taj broj bio bio pao od 2002. do 2010. za 23% upravo zbog izostanka kvalitetne obiteljske politike. Samu važnost uključivanja države u supsidijarnu potporu obitelji, kao i pregled primjera dobrih praksi na tom području, objasnit će domaći stručnjaci s Instituta Ivo Pilar, dr. sc. Nenad Pokos i dr. sc. Ivo Turk.

Osim toga i izlaganja o obiteljskom poduzetništvu i njegovom utjecaju na gospodarski razvoj i oporavak, iz sfere civilnog društva bit će predstavljeni programi volonterske pomoći roditeljima s malom djecom, čije rezultate također potvrđuju istraživanja, kao i programi kvalitetnog odgoja i obrazovanja putem studija slučaja od međunarodne udruge Obiteljsko obogaćivanje, uspješni programi spolnog i građanskog odgoja koji usmjeravaju mlade osobe prema pravim vrijednostima te medijske kampanje promocije majčinstva iz Poljske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temu obiteljskog prava dotaknut će domaći i strani stručnjaci poput prof. dr. sc. Aleksandre Korać Graovac i dr. sc. Anice Čulo Margaletić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Andree Popescu iz udruge pravnika iz Bruxellesa, koje će govoriti razlici braka i izvanbračne zajednice, o pravnim institutima pomoći obitelji te praksi Europskog suda za ljudska prava koja se tiče obitelji i obiteljskog života. Na konferenciji će govoriti i brojni drugi renomirani stručnjaci, sveukupno oko 30 iz Hrvatske i inozemstva.

Narod: Koji je glavni cilj konferencije? Koja je glavna poruka koju želite poslati konferencijom “Obitelj: ključ ekonomskog i demografskog poretka”?

Munjin: Kao što sam spomenuo, želimo okupiti vrsne stručnjake i sve one koji se na različite način ophode s obitelji ili s članovima obitelji: civilne udruge, stručnjake – pravnike, ekonomiste, pedagoge i psihologe, učitelje, socijalne radnike, i druge -, donositelje odluka, vjerske zajednice… kako bismo razgovarali o tome što je obitelji konkretno potrebno i koje su konkretni primjeri dobre prakse koji mogu pomoći obiteljima i koje sudionici mogu implementirati u svojim sredinama. Glavna poruka konferencije je da želimo adresirati ključne probleme s kojima se obitelj susreće, upoznati kvalitetna rješenja tih problema te se međusobno upoznati i zajedno i poveznao djelovati nakon konferencije provodeći ono što smo čuli u djelo.

Želimo pozvati sve zainteresirane da dan i pol, 22. i 23. listopada 2015., budu s nama i drugim zauzimateljima za obitelj na ovoj važnoj konferenciji koja će značajno doprinijeti stanju obitelji u Hrvatskoj. Svoje sudjelovanje na konferenciji možete prijaviti najkasnije do 15. 10. 2015. putem poveznice: http://konferencija2015.uimeobitelji.net/prijava/, a za sva pitanja nam se javiti na konferencija@uimeobitelji.net

“Inspirira me činjenica, ali i iskustvo kroz ove dvije godine djelovanja u U ime obitelji da zajedno kroz civilno društvo možemo učiniti donijeti promjene, i da će se ono što činimo širiti i umnažati kroz nove projekte i inicijative koje će građani pokretati u svojim sredinama”, zaključio je Munjin.

* Ivan Munjin je član Upravnog odbora udruge U ime obitelji. Sudjelovao je u Organizacijskom odboru za referendum o braku i referendumu o promjeni izbornog sustava. Apsolvent je teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sudjeluje u radu udruge U ime obitelji jer želi biti dio ekipe koja u hrvatskom društvu promiče i štiti obitelj te zalaganje svih za opće dobro, pogotovo mladih.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci