Ponedjeljak, 14 travnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Mihael Sučić: Albanska vojska u 20. stoljeću – promjene ili nastavak ovisnosti (I.)

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Hod po zategnutom užetu“

Početkom se 1948. godine dogodio zanimljiv događaj koji je uzdrmao jednu strateški izuzetno važnu europsku državu. U prva su dva mjeseca smijenjeni mnogobrojni vojni dužnosnici albanske vojske. Među mnogobrojnim se smijenjenim generalima i časnicima isticao dotadašnji načelnik glavnog štaba Mehmet Shehu. Spomenuta je smjena i praktički izbacivanje iz vojske mnogobrojnih do tada visokih vojnih dužnosnika posljedica nerazumijevanja i neslaganja tadašnjeg političkog i vojnog vrha Albanije. Neslaganje se temeljilo na odnosu prema Jugoslaviji. Vojni je vrh na čelu s Mehmet Shehuom postao protujugoslavenski, dok je politički vrh sa sve izraženijom i važnijom ulogom Koçi Xoxea postao projugoslavenski. O procesu će nastajanja takvog drugačijeg odnosa prema susjednoj državi dva albanska stupa vlasti više biti riječi u sljedećem članku. Trenutačno je važnije primijetiti tijek događaja u Albaniji tijekom prve polovice 1948. godine. Već je spomenuto da sve važniju ulogu u političkom vrhu zauzima ministar unutarnjih poslova Koçi Xoxe, dok tadašnji prvi čovjek Komunističke partije Albanije i države Enver Halil Hoxha biva gurnut u drugi plan. Ipak zahvaljujući hijerarhiji partije spomenuti je vođa u ključnim trenucima imao zadnju riječ koja ga je mogla koštati položaj.

Nakon navedenih smjena u vojnim krugovima po uzoru na druge komunističke vlasti ništa više nije stajalo na putu političkih vlasti da odlučuje u sferi vojske. Slični će se obrazac i kasnije koristiti u povijesti Albanije. Pod takvim se okolnostima trebalo održati glasovanje u CK KP Albanije za spajanje albanske vojske s jugoslavenskom vojskom. Do glasovanje ipak nije došlo zbog odluke Envera Hoxhe da se glasovanje odgodi na neodređeno vrijeme. Razloge takve Hoxhine odluke možemo tražiti u odnosu između tadašnjeg glavnog komunističkog vođe i komunističkog ideologa J. V. Staljina i jugoslavenskog vođe J. Broza – Tita. Ne ulazeći u sve razloge njihovog odnosa trenutačno je važno samo spomenuti neslaganje spomenutih oko odnosa Jugoslavije prema Albaniji. U isto vrijeme kada je odgođeno glasovanje u CK KP Albanije jugoslavenski predstavnici E. Kardelj, M. Đilas i tadašnji bugarski čelnik G. Dimitrov odlaze na sastanak kod J. V. Staljina u Sovjetski Savez. Sudionici su sastanka raspravljali o jugoslavenskom vojnom utjecaju u Albaniji. Konkretnije o jugoslavenskim postrojbama koje su se trebale stacionirati blizu granice Albanije i Grčke. Staljin je naglasio da se njega treba pitati u vezi takvih odluka i da se takvim razvojem događaja dira u suverenost albanske države. Staljin je takvim stavom spriječio dolazak spomenutih postrojba u Albaniju. Između ostalog je obavješćivao Envera Hoxhu o svome odnosu s Titom.

Iz svega toga možemo zaključiti da su jugoslavenski planovi za dodatno jačanje utjecaja u Albaniji, samim time i u vojsci propali nakon intervencije samog sovjetskog vrha. Tada Enver Hoxha ponovno jača svoj utjecaj i odlazi u Rumunjsku na sastanke sa staljinovim izaslanicima. Nakon Rezolucije Informbiroa 28. lipnja 1948. godine Albanija također raskida svih 27 sporazuma i protokola s Jugoslavijom na poljima gospodarstva, vojske i drugima. Zabranjuje se prodaja novina Borbe u Tirani i svi jugoslavenski savjetnici i stručnjaci tijekom srpnja 1948. godine napuštaju Albaniju. Trenutačno iz svega navedenoga možemo zaključiti nekoliko stvari. Početkom je 1948. godine Albanija pod jakim utjecajem sjeverno-zapadnog susjeda Jugoslavije. To se između ostalog nije svidjelo vojnom vrhu koji ulazi u sukob s političkim vrhom. Zbog sve jačeg utjecaja Jugoslavije čije djelovanje preko Albanije prijeti Staljinovoj zamišljenoj poziciji i politici na Balkanu prema Grčkoj i njezinom savezniku SAD-u Staljin djeluje protiv Tita preko Kominforma. U takvoj situaciji Albanija zbog strateškog značaja dolazi u prvi plan i vođa Enver Hoxha „hodajući po zategnutom užetu“ između Jugoslavije i Sovjetskog Saveza bira drugu spomenutu stranu. Vidljivo je iz svega da je albanska vojska, ali i vojno-strateški položaj Albanije uz druga pitanja poput Trsta ili moguće „Balkanske federacije/konfederacije“ u centru problema. Zbog svega će se navedenoga pokušati u sljedećim člancima objasniti kako je došlo do opisanih događaja 1948. godine, odnosno kako je albanska vojska u središtu problema i kako su spomenuti događaji utjecali na razvoj vojske.

Više možete čitati u:
Brown, Archie. The Rise and Fall of Communism. London: The Bodley Head, 2009.
Gleni, Miša. Balkan 1804.-1999.: nacionalizam, rat i velike sile. Sv. 2. Prevele Dragana Starčević i Olivera Nićiforović-Babac. Beograd: Standard 2, 2001.
Judt, Tony. Postwar: A History of Europe Since 1945.London: Vintage Books, 2010.
Odom, William E. The Collapse of the Soviet Military. London: Yale University Press, 1998.
Qazimi, Pëllumb. Albanija: vojska i strani utjecaji ( 1912.-1991. ). Preveo Ivan Zrinušić. Zagreb: Alfa, 2013.
West, Richard. Tito and the Rise and Fall of Yugoslavia. London: Faber Finds, 2009.
Zlatar, Pero. Enver Hodža: politička biografija. Beograd: Izdavačka radna organizacija „Rad“, 1986.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

1 KOMENTAR

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci