Milanović diplomatima govorio o priznanju Palestine i angažmanu hrvatskih vojnika u Ukrajini

Milanović
Foto: fah

Predsjednik Republike Zoran Milanović susreo se s veleposlanicima, generalnim konzulima, konzulima i vojnim izaslanicima Republike Hrvatske koji sudjeluju na redovitoj godišnjoj konferenciji hrvatskih diplomata u Zagrebu. Govorio je o Palestini, Bosni i Hercegovini, te angažmanu hrvatskih vojnika u Ukrajini, donosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Vojni rok još nije gotova stvar: Čeka se politička odluka, uključen je i Milanović

‘Već pet godina nisu mijenjani veleposlanici’

„Rotacija veleposlanika je normativno jasno uređena, a iznad toga je Ustav RH koji propisuje suradnju Predsjednika Republike i Vlade. Bez suradnje nema dogovora. Budući da nema suradnje, već pet godina nisu mijenjani veleposlanici. To je štetno za strukturu i hijerarhiju diplomacije. Žao mi je zbog toga, ja sam pokušao doći do dogovora, ali nije bilo suradnje Vlade. Rotacija veleposlanika, koja je nužna, moguća je samo ako postoji suradnja, ako se odluke donose zajednički, u suradnji Predsjednika i Vlade. Ta suradnja je temelj hrvatskog Ustava“, rekao je predsjednik Republike Zoran Milanović okupljenim diplomatima.

> 7. lipnja Dan hrvatske diplomacije – papa Ivan VIII. uputio hrvatskome knezu Branimiru pismo s blagoslovom

Milanović: Hrvatska ne koristi instrumente koje ima kako bi zaštitila Hrvate u BiH

Predsjednik Republike govorio je i o vanjskopolitičkim temama posebno važnim za Hrvatsku, pa tako i o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini. „U BiH se ništa nije promijenilo. Hrvati ne samo da ne mogu birati svoje predstavnike, nego uopće nije jasno kada će i hoće li ih uopće moći birati. Hrvatska ne koristi instrumente koje ima kao država – a to su članstvo u EU i NATO-u – da bi postigla svoje ciljeve i zaštitila svoje interese.

U BiH se neće promijeniti ništa dok Vlada i Predsjednik Republike ne budu djelovali zajednički, ako se složimo da je to naš cilj. Ali, ako je nekome cilj održati stanje u BiH kakvo je sada i zadnjih deset godina, treba znati da to ne želi većina Hrvata u BiH“, kazao je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> BiH: Veleposlanstvo SAD-a osudilo podizanje spomenika bošnjačkom generalu optuženom za ratne zločine nad Hrvatima

Milanović: Hrvatska treba priznati Palestinu

Govoreći o situaciji na Bliskom istoku, predsjednik Milanović je otvorio i pitanje priznanja Palestine. „Cijeli niz država priznao je Palestinu, pa i dio država bivše Jugoslavije. Hrvatska šuti. Za mene je priznanje Palestine moralno pitanje i nema apsolutno nikakvog razloga i opravdanja da se palestinskom narodu ne prizna pravo na državu. Zašto Hrvatska šuti? Ne vidim razlog zbog kojega Hrvatska ne bi priznala Palestinu“, rekao je predsjednik Republike.

> Žustra rasprava u Otvorenom oko priznanja Palestine; Havel: To bi bio velik ustupak džihadizmu, terorizmu

O angažmanu Hrvatske u ratu u Ukrajini

Ponovio je i svoj stav o ratu u Ukrajini. Hrvatska može pomagati samo humanitarno i u opremi. Nikako se ne smije direktno uključivati u sukob. „Radio sam sve i radit ću ubuduće da se onemogući bilo kakav angažman hrvatskih vojnika u ratu u Ukrajini, na bilo koji način, uključujući i sudjelovanje u centrima za obuku. Hoće li netko davati vojnu opremu ukrajinskoj vojsci, to nije moja ovlast i u to se neću miješati“, zaključio je Milanović.

> Moskva upozorava: Europljani će plaćati skuplji plin ako Ukrajina ne pristane na tranzit

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.