Milanović i čelnici stranaka o sudbini arbitražnog sporazuma sa Slovenijom

Premijer Zoran Milanović u 11 će se sati sastati s predsjednicima zastupničkih klubova parlamentarnih stranaka kako bi postigli konsenzus o sudbini sporazuma o arbitraži sa Slovenijom. Predstavit će im prijedloge koje će Vlada zatim poslati Saboru i vidjeti može li se o njima postići konsenzus. Sabor bi u srijedu trebao raspravljati o Vladinu prijedlogu, koji mora poduprijeti najmanje 101 zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sinoć su u najvećoj oporbenoj stranci, HDZ-u,dogovarali posljednje detalje uoči sastanka u Banskim dvorima. Međunarodni tajnik HDZ-a Miro Kovač rekao je da će HDZ ustrajati na tome da se bezuvjetno i trenutno stavi izvan snage Arbitražni sporazum između Slovenije i Hrvatske te očekuju da će biti postignut konsenzus o zaštiti nacionalnih i državnih interesa. Dogovor očekuje i čelnik najjače stranke u Istarskoj županiji, na čijem je području Savudrijska vala, Boris Miletić.

Da su bitno povrijeđeni arbitražni sporazum i temeljno načelo neovisnosti, nepristranosti i suzdržavanja strana u sporu, smatraju i u HAZU-u. U priopćenju navode kako je neprihvatljivim načinom utjecaja slovenskog arbitra na druge kolege ugovoreni način arbitriranja izgubio svaki smisao za ispunjenje zadatka koji je povjeren arbitražnom vijeću.

Hrvatski sabor će na izvanrednoj sjednici, sazvanoj na Vladin zahtjev, u srijedu i četvrtak razmatrati novonastale okolnosti vezane uz provedbu Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenske parlamentarne stranke nastavljaju u ponedjeljak konzultacije o imenovanju novog slovenskog nacionalnog suca u arbitražni sud za granični spor s Hrvatskom, nakon što je ostavku zbog prošlotjednog skandala nastalog objavljivanjem razgovora s predstavnicom slovenskog ministarstva vanjskih poslova dao prijašnji sudac Jernej Sekolec, te se očekuje da bi odluka o tome mogla biti donesena najkasnije do srijede.

Predsjednik parlamenta Milan Brglez izjavio je da očekuje kako će dogovor o tome biti postignut već danas, te da bi slovenska vlada konačnu odluku o imenu novog suca mogla donijeti već u utorak, a svakako prije nego što Hrvatski sabor, kako je najavljeno, donese svoje odluke o budućim hrvatskim potezima vezanim na arbitražu, na sjednici koja započinje u srijedu.

Među imenima koja se spominju za novog slovenskog suca u arbitraži najviše se govori o bivšem diplomatu i nekadašnjem ustavnom sucu Ernestu Petriču, te pravniku Gorazdu Bohteu, a Brglez je rekao da se o tome nastoji postići potpuni konsenzus stranaka te da pri izboru neće biti važno tko je od njih bliži oporbenim ili vladajućim strankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem prošlog tjedna Slovenija je izmijenila pravila o izboru svog arbitražnog suca pa se o tome neće glasovati u parlamentu nego će odluku uredbom donijeti i objaviti vlada.

Pravosudno-diplomatski skandal, koji u Sloveniji nazivaju “obavještajnom” ili “špijunskom” aferom, homogenizirala je slovensku politiku koja je zadnjih dana jednoglasno izjavljivala da za Sloveniju hrvatsko otkazivanje arbitraže ne dolazi u obzir te da hrvatska politika pokušava dezavuirati arbitražni sporazum kako je to napravila s takozvanim parafiranim sporazumom Drnovšek-Račan prije desetak godina jer je on Sloveniji predviđao dodjelu većine Savudrijske vale i koridor za izlaz na otvoreno more.

O homogenizaciji političke scene govori i činjenica da je za održavanje arbitražnog sporazuma iz 2009. godine sada i bivši premijer Janez Janša, koji je agitirao protiv arbitraže pa je odluka u Sloveniji o njemu morala biti donesena na referendumu koji je “prošao” tijesnom većinom. U istoj je situaciji sada i premijer Miro Cerar koji je 2009. godine, tada u ulozi istaknutog pravnika i savjetnika parlamentarne službe za pravne poslove, savjetovao da se arbitražni sporazum odbije jer je, po njegovoj tadašnjoj ocjeni, bio pravno dubiozan i mogao ugroziti slovenske nacionalne interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.