Prof. dr. Zlatko Miliša tvrdi da će, ako itko bude odgovoran za ustavnu krizu, to biti predsjednik Republike Zoran Milanović.
U intervjuu Zadarskom tjedniku, Miliša je izjavio da je Milanović glavni čimbenik državne destabilizacije.
Na pitanje zašto građani slabo izlaze na izbore, Miliša je odgovorio protupitanjem: “Što to građane motivira da se intenzivnije odazovu na izbore?”
“Godinama ih demotiviraju političari koji siju mržnju, političke suparnike tretiraju kao neprijatelje, oni koji su u Saboru imaju brojne beneficije, političari povlaštene mirovine i veće plaće od najboljih stručnjaka”, pojasnio je.
Miliša: Hrvatska je talac prepucavanja dviju stranaka koje se izmjenjuju na vlasti
Izlaz je, tvrdi Miliša, u otklonu od netolerantnih političara, u prestanku govora u relacijama “mi – oni”. On također smatra da je Hrvatska talac prepucavanja dviju stranaka koje se izmjenjuju na vlasti.
>Predsjednik Milanović postupke pravne države tumači kao državni udar
Upitan zašto vlada mišljenje da su svi političari isti i da se nema za koga glasovati, Miliša je odgovorio da to mišljenje podgrijavaju političari. Osobito je to slučaj, tvrdi, u dvjema strankama koje je nazvao “sestrinskim”.
Podsjetio je na jedan svoj novinski intervjuu sredinom devedesetih, kad je rekao da će autokratsko rukovođenje oporbenih stranaka dovesti do sloma oporbe.
“To se i dogodilo. Iako se oporbene stranke deklarativno izjašnjavaju za jačanje višestranačja i demokratskog odlučivanja, njihovim čelnim ljudima, i nekad i danas, prioritet je da sebi i odanim partijskim ljudima osiguraju sigurnu poziciju i/ili mjesto u Saboru”, rekao je.
Narcizam i svađe oporbenih čelnika utječu na porast nezainteresiranosti za politiku
“Onda i danas tvrdim da će narcizam i svađe između oporbenih čelnika utjecati i na dodatni porast apstinenata i građana nezainteresiranih za politiku i političare te da stranka na vlasti sredinom devedesetih kao i danas može biti zadovoljna oporbom koja odrađuje posao za HDZ”, pojasnio je.
Miliša tvrdi da se “ondašnja i sadašnja vlast nisu samo odnarodile, nego su se i okrenule protiv naroda”.
“Nisu kao prioritet postavile sprječavanje urušavanja nacionalne suverenosti, demografskog kolapsa, dužničko ropstvo, gubitak obiteljskih vrijednosti i tradicije, pojasnio je.
Govoreći o društvenim vrijednostima, Miliša je napomenuo da kriza odgoja nastaje uslijed naslijeđenog mentalnog sklopa iz socijalizma, da se “s rogatim ne valja bosti”.
Sklonost autoritarnosti onemogućava socijalne promjene
Podsjetio je na istraživanje akademika Josipa Županova, koji je u bivšoj Jugoslaviji utvrdio da sklonost autoritarnosti onemogućava socijalne promjene. Slično je i u postsocijalizmu, napominje.
>Smerdel: Ustav nije priručnik, Milanović mora službeno podnijeti ostavku
Milanovićevu kandidaturu smatra nedopustivim činom. Ona je “proizvod njegove bahatosti i patološke narcisoidnosti. On je intelektualni kauboj koji je podnosi poraze”, jasan je Miliša.
Podsjeća da je Milanović nakon gubitka izbora 2016. novoj vlasti poručio: “Priredit ću vam pakao!” Tvrdi da se ponaša se despotski, a kao predsjednik vlade izjavio je “Mijenjat ćemo zakone jer mi to možemo”.
“Danas smo opet žrtve njegove arogancije i prepucavanja njega i Plenkovića kao predsjednika vlade”, kaže, optužujući obojicu čelnika za narcizam.
Miliša smatra da je kod Milanovića posrijedi ekstremni vid narcisoidnog poremećaja
“Kao ekstremni vid narcisoidnog poremećaja ličnosti koristi se pojam maligni narcizam. To je slika Milanovića. Isijava negativnom energijom, arogantan je, zlopamtilo, agresivan i postaje prava tempirana bomba. Smatra da je on iznad zakona, krši Ustav RH i smatra da je superioran u svemu. Za svoje brojne političke neuspjehe okrivljuje druge”, pojašnjava.
Miliša istodobno smatra da je i Andrej Plenković primjer narcisoidnog ponašanja.
>Miliša: Narcisoidni i autoritarni političari ruše demokraciju
Kad je riječ o Milanovićevoj kandidaturi na parlamentarnim izborima, Miliša smatra da se samo u prvim tjednima njegova kandidatura pojavila kao važan čimbenik utjecaja na rezultate izbora. “No, to se svakog dana sve više topi”, smatra.
Istodobno, Miliša naglašava da je odluka Ustavnog suda o Milanovićevoj kandidaturi ispravna. “Odluka Ustavnog suda očekivana je i bilo bi skandalozno da je bila drugačija”, tvrdi.
“Glavni čimbenik državne destabilizacije je Milanović i ako itko bude odgovoran za takvu vrstu krize to će biti on! Vremenom će se otkriti da li je on odrađivao poslove onima kojima je u interesu destabiliziranje Hrvatske. Za takvu sumnju postoje više nego uočljive indicije”, zaključuje Miliša.
Tekst se nastavlja ispod oglasa