Vlada po svemu sudeći ipak ide prema ograničavanju rada trgovina nedjeljom. Dio trgovaca smatra da će to imati katastrofalne posljedice za gospodarstvo, a najavili su i mnoge otkaze te zatvaranja trgovina.
Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a, kazao je za HRT kako očekuje da se krene u konkretnu proceduru donošenja i izmjena zakona o trgovini i da se Hrvatska pridruži nekim europskim državama koje imaju ograničeno radno vrijeme u trgovini.
– Ako pogledamo u koje države odlaže hrvatski radnici, onda ne treba biti previše mudar da bi se omogućilo za više od 140.000 radnika u trgovini, a 70% ih je u maloprodaji, da jedan dan odmora bude nedjelja. To je prema našoj tradiciji i kulturi najprihvatljiviji dan za odmor. Nedjelja je i dan, prema podacima Ministarstva financija, kada je najmanji promet od svih dana u tjednu, kazao je Novosel.
> U ime obitelji već tri godine od Plenkovićeve Vlade traži neradnu nedjelju
> Tko (ne)radi nedjeljom u Europi? Većina ima neradni dan ili poslodavac mora platiti dvostruko više
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović kazao je da je HDZ još u svom predizbornom obećanju naglasio kako žele da nedjelja bude neradni dan i dan za obitelj. Istaknuo je kako se mora naći idealan modalitet između ekonomskog dijela i toga da nedjelja bude dan za obitelj.
– Imali smo konzultativni razgovor sa sindikatima, ali rekao bih da smo se dogovorili da će radna skupina vrlo brzo početi s radom. Nadam se da bi do kraja godine mogli imati konkretno rješenje. Moramo još razgovarati s poslodavcima. Činjenica je da neće svi poslodavci biti zadovoljni s ovim rješenjem. Ali vidimo neke signale poslodavaca da mogu prihvatiti ovo rješenje. Jednostavan je razlog zašto to ne može biti pogubno za ekonomiju. Potrošnja nedjeljom je najmanja u tjednu. Prema podacima porezne uprave ona je između 8 i 10 posto. Također je činjenica da u određenom dijelu godine, misleći na turistički sektor, se može i drugačije organizirati, izjavio je ministar Aladrović.
Dodao je da se nedjelja ne može kompletno pretvoriti u neradni dan jer ima profesija koje moraju tada raditi. No trgovine čije poslovanje s neradnom nedjeljom neće imati značajan efekt na gospodarstvo, rad mogu bolje regulirati. Spomenuo je da su mnoge države u Europi to regulirali tako da je nedjelja neradna ili pak u vrlo malom segmentu radna.
Novosel kaže da ga ne zabrinjavaju priče o eventualnim otkazima i napominje da ideju o reguliranju rada nedjeljom podržavaju mnogi trgovački lanci u Hrvatskoj.
– Trgovine često imaju problem nedostatka radnika. Ograničavanje rada nedjeljom sigurno će si pomoći i u tom problemu, dodao je i ističe da ne očekuje smanjivanja plaća radnicima.
Na pitanje urednika i voditelja Petra Vlahova je li reguliranje rada nedjeljom ideološko, a ne ekonomsko pitanje, Aladrović je odgovorio da je to kombinacija civilizacijsko-svjetonazorskog-ekonomskog pitanja.
– Mi smo jasno izrazili svoj politički stav. No svjesni smo svih ekonomskih komponenti i rizika. Zato je bitno naći taj uravnoteženi pristup u kojoj će sva ta tri parametra biti adekvatno zaštićena. Bitno je da se ne dogodi ekonomski deficit, izjavio je.
Novosel se osvrnuo na situaciju u Brodotrogiru i kazao da je to klasična priča u Hrvatskoj od 1995. godine, kada se zakonom omogućilo poslodavcu da jedno trgovačko društvo može rascjepkati na 10-12 trgovačkih društava.
– Radnicima se nudi da prijeđu u neki d.o.o. u okviru grupe Brodotrogir, da se gotovo odreknu plaća, pa prijeđu u drugo društvo gdje će opet trebati raditi nekoliko mjeseci bez plaće, kazao je i naglasio da “ako želimo radnika zadržati u Hrvatskoj, onda ga moramo vrednovati kao radnika i čovjeka, a ne samo kao potrošnu robu ili trošak”.
U proračunskom planiranju za sljedeću godinu dio o mirovinama se ne planira smanjivati. Svi umirovljenici mogu biti mirni, jer se mirovina neće smanjivati, dodao je.
Udruga U ime obitelji pozivala da se radnicima omogući neradna nedjelja i blagdani
Podsjetimo, udruga U ime obitelji godinama poziva poslodavce velikih trgovačkih lanaca, kao i poslodavce svih nenužnih djelatnosti u Hrvatskoj, da omoguće svojim zaposlenicima da nedjelje i blagdane mogu provesti sa svojim obiteljima, a ne na radnom mjestu.
– U ime obitelji je zajedno sa sindikatima i Savezom za nedjelju opetovano isticala da je dio od 180.000 radnika u trgovinama, koji ionako imaju radni tjedan od 6 dana, prisiljavano raditi nedjeljom, uz nisku ili nikakvu naknadu. Promijenjeni način života, uzrokovan epidemijom, potvrdio je da se građani mogu organizirati i odlaziti u trgovinu u vremenu radnog tjedna, te da rad nedjeljom i blagdanom, čak i u ekstremnim uvjetima, nije neophodan za funkcioniranje trgovina i opskrbu stanovništva, priopćila je udruga.
Prije više od dvije godine udruga U ime obitelji podnijela je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu čijim bi se prihvaćanjem trenutno zakonski omogućilo zaposlenima u trgovinama da sami odlučuju žele li, ili ne žele raditi nedjeljom i blagdanom te, ukoliko žele, da za taj rad dobivaju minimalno 50 posto veću naknadu, međutim Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo kojim je predsjedao M. Mrsić , a zatim G. Maras, taj prijedlog su blokirali ne dozvoljavajući da dođe na dnevni red sjednice odbora.
U ožujku 2018. godine GLAS i HSU se podnijeli sličnu izmjenu zakona kojom bi se povećale plaće u slučaju rada nedjeljom za 30%. Međutim, Plenkovićeva Vlada odbila je prijedlog uz objašnjenje da dosadašnji zakon “predviđa obvezu poslodavca da radniku isplati povećanu plaću za rad nedjeljom.
Istovremeno, postojeći zakon omogućuje poslodavcu da rad nedjeljom plaća samo jednu kunu više te time izvrši svoje zakonske obveze prema zaposleniku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa