Ministarstvo Nine Obuljen dalo sredstva za izložbu u Muzeju suvremene umjetnosti koja izvrće kršćanske simbole

Leo Katunarić MSU
Foto: snimka zaslona; Fotomontaža: narod.hr

U Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) predstavljena je umjetnička izložba naslova Leo Katunarić Kadele: Izbrisano/Cancelled. Ona se prikazuje od 15. prosinca 2021. do 28. veljače ove godine. Riječ je o samostalnoj izložbi koja propituje transhumanizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izložba sama po sebi ne bi privukla pozornost, međutim transhumanizam je prikazan izvrtanjem kršćanskih simbola, a u njoj je korišten i Presveti oltarski sakrament. Uz izložbu u MSU-u, autor je izradio i videomaterijale u kojima se između ostalog ponavljaju rečenice poput “nepravilni bože izbriši nas”. Video je moguće pogledati ovdje.

MSU je izložbu predstavio riječima:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“PROCESIJA 6 EKSTAZA – 1. HODOČAŠĆE: DAJTE NAM VAŠE PODATKE – SRIJEDA, 15. 12. U 17 SATI
Ne propustite prvo „hodočašće između realiteta“, početak autorskog projekta „Leo Katunarić Kadele:Izbrisano/Cancelled“

Pozivamo vas na ukupno 6 hodočašća: 1. Dajte nam vaše podatke/Stroj vas voli; 2. Jesam li ja – oni?; 3. Genetika – erotika; 4. Mojih podataka ubojice; 5. Ljubav, ljubav, ljubav; 6. Art is War.
Procesija traje do veljače 2022. godine, kad ćemo doživjeti veliku katarzu dolaska nestabilnog boga!
Pratite nas i sudjelujte u svakom od ovih koraka – hodočašćima procesije i velikoj katarzi dolaska!
Žrtvujte svoje podatke i uključite se u posthumanu tranziciju kroz svih 6 ekstaza digitalnog identiteta. Samo će odabrani biti izbrisani”.

Autor između ostaloga izložbu i njezinu svrhu predstavlja ovim riječima:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao da se u slavi spušta Nestabilni bog. Pjevamo molitve motherboardu. Klanjamo se tijelu digitalnom. Postajem poželjan ubojica. Donositelj nestabilnog tijela. Vječnost samo-reguliranja. Senzacija. Mir. Volimo kako ste i bog i ekran istovremeno. U ime veličanstvene post humanosti. Kompromis je postignut. Žrtva je prinijeta. Neka repeticijom odjekuje himna sporazuma: ljubav ljubav ljubav. Neka se dogodi najgore što može. Neka moja sudbina bude užasna. Neka mi ne zavidi nijedan od sto milijardi. Neka anđeli šute moje ime. Neka se knjige zatvore. Neka se svijeće zalede. Neka bog malo posumnja. Neka ja nikada ne nestanem”.

Cijena izložbe – 42.000 kuna – platili Grad Zagreb i Ministarstvo kulture i medija

Ministarstvo kulture i medija koje vodi HDZ-ova Nina Obuljen za ovu je izložbu dalo 7000 kuna, ali je na nju sveukupno utrošeno 42 000 kuna! Naime, 7000 kuna je Ministarstvo dalo u svrhu “Javnog poziva za poticanje stvaralaštva vizualnih umjetnika u 2021. godini.”, a sav trošak od 42 000 kune snose Gradski ured za kulturu Grada Zagreba i Ministarstvo kulture i medija, svako s 50 %.

Nije poznata posjećenost ove izložbe, no na Facebookovoj stranici MSU-a može se vidjeti kako njezina najava nije dobila ni jedan jedini “like”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MSU

U programu MSU-a objavljen je detaljan troškovnik pa se tako može vidjeti na što je potrošen novac poreznih obveznika kada je u pitanju ova izložba.

>Prof. kineziologije oskvrnuo crkvu – izgovor mu je Vladino zatvaranje teretana

“Honorar za izradu računalnih programa i jedan mjesec održavanja 5.000,00 kn
Honorar autoru 4.000,00 kn
Izrada digitalnih sučelja i održavanje web mjesta 3.000,00 kn
Izrada računalnih programa za analitiku 2.500,00 kn
Originalna glazba i izbor glazbe 3.000,00 kn
Locco prijevoz 1.500,00 kn
Honorari izvođača za otvaranje: 6.000,00 kn
(četiri plesača – performera, koreograf, glazbenik cca 1000 kn brutto svaki) 4.000,00 kn
Lektura i prijevod tekstova za katalog 3.000,00 kn
Tisak kataloga 3.000,00 kn
Honorar za video montažera 2.000,00 kn
Potrošni materijal 5.000,00 kn
Ukupno 42.000,00 kn

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspodjela troškova:
Gradski ured za kulturu (50%) 21.000,00 kn
Ministarstvo kulture RH (50%) 21.000,00 kn”, stoji u programu MSU-a.

Leo Katunarić Kadele je vizualni i interdiscplinarni umjetnik, a obrazovao se na Akademiji za dramsku umjetnost. Njegovi umjetnički radovi bili su izloženi u Japanu, Njemačkoj, Italiji, Kini, Kolumbiji, Meksiku, Indiji, Siriji, Hrvatskoj, BiH, SAD-u i drugim mjestima. On je osnivač suvremenog umjetničkog festivala MaxArtFest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.