Most o poskupljenju odvoza otpada u Zagrebu: ‘Krivac je nesposobna gradska uprava’

Foto: Fah

Most nezavisnih lista povodom najave ponovnog poskupljenja odvoza otpada u Grad Zagrebu, upozorio je na neprihvatljiv izostanak gradnje sustava kružnog gospodarenja otpadom u Zagrebu prozivajući gradsku upravu za nesposobnost da sustavno organizira gospodarenje otpadom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Poskupljenje odvoza otpada u Zagrebu još nije potvrđeno

>Kasnimo s implementacijom sustava gospodarenja otpadom: ‘Zbrinjavanje će biti sve skuplje’

“Grad Zagreb ne gradi kružni sustav gospodarenja otpadom, ne gradi potrebnu infrastrukturu kao što su sortirnice, već se odlučio za čudan i neorganiziran pristup odvojenog prikupljanja otpada u kojem se stvaraju novi troškovi bez ekonomska koristi”, istaknuo je na konferenciji za novinare Slaven Dobrović, bivši ministar zaštite okoliša i saborski zastupnik Mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je naveo, sustav odvojenog prikupljanja bez sortirnica je nepotpun i neracionalan, a nejasno je i zašto nema hitne izgradnje ekološke infrastrukture ako je planom gospodarenja otpadom iz 2017. osigurao 100 milijuna kuna upravo za tu namjenu.

“Njeguje se centralistički pristup, izgradnja centra za gospodarenje otpadom u Resniku, zbog čega je jasno da slijedi cjenovni udar na građane Zagreba”, ustvrdio je Dobrović predviđajući kako bi cijene za odvoz otpada mogle porasti za 100 i više posto.

Upozorio je također na tehnološku nedisciplinu na kompostištu Jakuševac zbog čega nastaju neugodni mirisi, te postupke reciklažnih dvorišta prilikom kojih se uporabna i reciklabilna vrijednost glomaznog otpada uništava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zagreb će ostati na začelju EU-a po kvaliteti gospodarenja otpadom, ali bi mogao zasjesti na prvo mjesto po pitanju neracionalnosti sustava i visokim cijenama komunalnih usluga”, zaključio je Dobrović.

Voditelj Mostovog savjeta za financije, gospodarstvo i poduzetništvo Vedran Jerković upozorio je da pri naplati prikupljanja otpada u Zagrebu ne postoji transparentan sustav s jasnom specifikacijom.

“Otpad bi se morao naplaćivati isključivo po količini, a nipošto prema broju osoba u kućanstvu ili stambenoj površini”, kazao je Jerković. Naveo je primjer Ljubljane gdje prosječan iznos računa za kućanstva iznosi osam eura, te primjer Maribora gdje jedna četveročlana obitelj ima na raspolaganju čak pet različitih spremnika i odvoz plaća 12 eura s PDV-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje odlazi novac koji se uzima građanima putem najvećeg prireza u Hrvatskoj i visokih cijena komunalnih usluga?, upitao je saborski zastupnik Mosta Marko Sladoljev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.