Možemo želi imati Benčić kao premijerku: Kolika je vjerojatnost da se to ostvari?

Zagreb, 16.12.2022. - Sandra Benčić o agencijama za otkup potraživanja u Hrvatskoj. Na fotografiji Sandra Benčić. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Istraživanja javnog mnijenja o popularnosti stranaka i političara u Hrvatskoj posljednjih mjeseci donose nam mnogo starog i malo toga novog. U svima vladajući HDZ najbolje stoji dok im je SDP, bez obzira na velik zaostatak, prvi pratitelj. Poredak stranaka od trećeg do petog mjesta ponešto je zanimljiviji. Ovisno o istraživačkoj kući Most, Domovinski pokret i Možemo smjenjuju se u redoslijedu. Ni kod popularnosti političara ne vidimo značajnije amplitude: Zoran Milanović najpozitivniji je političar, dok se za titulu najomraženijeg, ovisno o istraživanju, “tuku” Andrej Plenković i Milorad Pupovac. U nastavku analiziramo kako stoji krajnje lijeva platforma Možemo čija se koordinatorica Sandra Benčić “kandidirala za premijerku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zagreb, 08.12.2022. – Saborski zastupnici Sandra Benčić i Peđa Grbin osvrnuli su se na prijedloge o vojnoj pomoći Ukrajini.
Na fotografiji Sandra Benčić.
foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Kandidatkinja platforme Možemo za premijerku

Platforma Možemo na konferenciji za medije 16. rujna ove godine objavila je ime svoje kandidatkinje za premijerku. To je Sandra Benčić, koordinatorica i najaktivnija saborska zastupnica zeleno-lijeve platforme u Hrvatskom saboru. Rani je to, službeni ulazak u pretkampanju izbornog aktera koji je svojim iznenađujućim rezultatom obilježio prošle izbore. Rano su iz Možemo, još koncem lipnja, donijeli i odluku da na izbore izlaze samostalno (a ne u koaliciji sa SDP-om kako se spekuliralo). Velika je to razlika u odnosu na druge stranke koje još ni izbliza nisu donijele takve odluke.

Benčić umjesto Pupovca položila vijenac u Dunav; reakcije na društvenim mrežama sve govore

Možemo jasnim isticanjem kandidatkinje za premijerku, u ovoj fazi pretkampanje, želi zadobiti povećan interes javnosti i medija. Također, preko Benčić koju kandidaturom guraju pred svjetla reflektora nastoje sakriti vlastite slabosti: nepostojanje snažne stranačke infrastrukture i prepoznatljivih kandidata na listama. Time bi se do izbora mogli isprofilirati kao najjača oporbena opcija (barem na ljevici) te time maksimizirati broj osvojenih mandata i ojačati svoju poziciju u mogućim postizbornim pregovorima sa SDP-om. Lukav je to plan koji su u prošlosti, istina bezuspješno, pokušavali i drugi oporbeni političari poput Radimira Čačića 2007. ili Milana Bandića 2016. Osim povijesti, na ruku platformi Možemo u ostvarenju njihovog plana ne idu ni istraživanja javnog mnijenja koja nam pokazuju da njihova popularnost stagnira ili opada, dok im je kandidatkinja za premijerku Sandra Benčić daleko od statusa najpozitivnije političarke.

Valja naglasiti kako se u našem, parlamentarnom sustavu vlasti na izborima biraju saborski zastupnici, koji potom u Saboru izabiru Vladu. Kandidiranje nekoga za premijera u ovoj fazi jest bespotrebno, no može poslužiti kao dobar predizborni alat za pridobivanja novih birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zagreb, 05.12.2022. – Nastavak 13. sjednice Hrvatskog sabora.
Na fotografiji Sandra Benčić.
foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Rejting Možemo i Sandre Benčić u posljednjim mjesecima

Istraživanja rejtinga političkih stranaka u zapadnoj se Europi provode desetljećima. U Hrvatskoj ona nemaju ni izbliza toliku tradiciju. Postala su popularna tek u posljednjih petnaestak godina. Istraživanja se uglavnom objavljuju na televizijskim postajama na mjesečnoj bazi, a provode ih za to specijalizirane tvrtke.

Nakon što se oglasio DIP, Benčić tvrdi da nikada nije ni skupljala donacije za kampanju

Rejting platforme Možemo, ovisno o istraživanju, stagnira ili je u blagom padu. Prema Cro Demoskopu treća su najpopularnija stranka u Hrvatskoj (iza neprikosnovenih HDZ-a i SDP-a) u studenom. Za njih bi u trenutku ispitivanja glasovalo 11% birača. Blagi je to pad (unutar statističke pogreške) u odnosu na 11.4% iz listopadskog istraživanja. Prema listopadskom CRO Barometru Most je na trećem mjestu preskočio Možemo koji su izbor 8.2% birača (u rujnu su imali 9%).

Dossier: Benčić je za vrijeme studentskih dana, pod palicom SDP-ove vlade, dobila mjesto u ovom Povjerenstvu

Osim rejtinga političkih stranaka istraživanja redovito prate i popularnost političara. U njima redovito (što je karakteristično za funkciju) najbolje prolazi predsjednik Zoran Milanović. Sandru Benčić u najnovijem CRO Demoskopu tek 3% birača ocjenjuje najpozitivnijom političarkom. Ispred nje su Milanović, Plenković, Penava i Tomašević. CRO Barometar, zanimljivo, kandidatkinju Možemo  za premijerku ne svrstava niti među top 5 najpozitivnijih političara. U njemu su redom: Milanović, Petrov, Penava, Tomašević i Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz rezultata ovih anketa jasno je kako scenarij po kojem će Sandra Benčić zasjesti u premijersku funkciju nije vjerojatan. Mnogo je vjerojatnije, što je i ranije u ovom tekstu naglašeno, da se radi o predizbornom triku platforme Možemo kakav je viđen i kod drugih stranaka u prošlosti.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.