Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) je oštro odgovorio na pisanje medija o porukama u WhatsApp grupi i komunikaciji policije vezano za migrante, a koja je izašla u javnost. Kažu kako takva komunikacija nikako ne znači da je postupanje policijskih službenika na bilo koji način inkriminirajuće ili nezakonito.
> U medije isplivale poruke s policijske WhatsApp grupe o migrantima; Božinović: To nije nikakva tajna operacija
“Ovakva komunikacija nikako ne znači da je postupanje policijskih službenika na bilo koji način inkriminirajuće ili nezakonito, a sva postupanja policijskih službenika su službeno evidentirana”, poručuju iz MUP-a na optužbe koje su se pojavile u nekim medijima i objavljuju cjeloviti odgovor na medijski upit koji je Ministarstvu unutarnjih poslova uputio „konzorcij reporterki i reportera Lighthouse Reportsa, Der Spiegela, Nove TV, tjednika Novosti, portala Telegram i ORF-a“.
Donosimo najvažnije dijelove:
“Nastavno na Vaš upit te informaciju kako posjedujete 65 screenshotova (dakle snimki zaslona) navodne komunikacije policijskih službenika u WhatsApp grupi pod nazivom “OA Koridor II – ZAPAD”, dakle, ne posjedujete stvarne poruke, u ovom se odgovoru nećemo osvrtati na pojedinačne poruke koje ste dostavili budući da na temelju dostavljenog ne možemo potvrditi njihovu autentičnost.
(…)
Kao i u prethodnom Vašem slučaju, kada ste s Lighthouse Reports javno objavili parcijalne i montirane snimke policijskog postupanja na graničnoj crti i, nažalost, nikad nam niste dragovoljno ustupili cjelovite „sirove“ snimke radi detaljne analize i forenzike zbog obostrane koristi, i u ovom bi slučaju bilo korisno da nam dostavite sve informacije, a na temelju kojih bismo mogli donijeti bilo kakve zaključke.
(…)
Međutim, nevezano uz navedeno, a budući da je iz postavljenih pitanja razvidno kako niste upoznati ovlastima policije temeljem zakonskih propisa, metodikom i taktikom rada koja joj je na raspolaganju u obavljanju policijskih poslova, dostavljamo Vam čitav niz objašnjenja:
O operativnoj akciji Koridor
(…)
Hrvatska policija, kao i sve druge policije, provodi različite operativne akcije, a jedna od njih 50-ak koje se trenutno provode na teritoriju RH jest i OA Koridor. Radi se o dugogodišnjoj akciji koju provode mobilni operativni timovi sastavljeni od policijskih službenika iz različitih rodova policije na području cijele Republike Hrvatske.
Smatramo važnim naglasiti kako aktivnosti koje se poduzimaju u sklopu OA Koridor nisu usmjerene “prema migrantima”, već su te konkretne aktivnosti usmjerene prema počiniteljima kaznenih djela u kojima su migranti žrtve. Ovo navodimo imajući na umu da prema podacima EUROPOL-a 90 posto migranata, prilikom dolaska na željenu destinaciju, koriste krijumčare bilo za dio puta ili tijekom cijelog puta, stoga je važno pratiti tokove krijumčara, a s ciljem zaštite žrtava. Ovdje posebno imamo na umu ranjive skupine – žene i djecu te djecu bez pratnje.
(…)
O korištenju aplikacija za razmjenu poruka
Važeće sigurnosno operativne procedure za korisnike IS MUP-a ne zabranjuju korištenje aplikacija za razmjenu poruka tipa WhatsApp na mobilnim uređajima, a iste procedure propisuju mogućnost korištenja privatnih mobilnih uređaja od strane policijskih službenika u službene svrhe te dijeljenje audio/video i ostalih materijala putem mobilnih uređaja, posebice sadržaja koji nisu označeni stupnjem tajnosti, a što je ovdje slučaj. Naime, prikazi ekrana koje navodite nisu označeni stupnjem tajnosti, a mogli ste ih vidjeti i prilikom snimanja reportaža od strane medijskih kuća.
Navedene grupe mogu se osnivati ad hoc kao pomoćno sredstvo komunikacije u okolnostima slabije pokrivenosti drugim signalima za službenu komunikaciju (npr. TETRA sustavima, telefonima, mobilnim telefonima, službenom e-poštom i sl.) ili/i na neprohodnim i nepristupačnim terenima, a sve s ciljem brže reakcije po dobivenoj informaciji, brže razmjene informacija i ispunjenja primarnog cilja akcije, a to je hvatanje počinitelja krijumčarenja ili spašavanje života migranata.
U slučaju takve komunikacije putem aplikacije, u zatvorenoj grupi unutar koje se nalaze policijski službenici koji su ovlašteni pristupiti i koristiti takve podatke, ne može se govoriti o „odavanju službenih podataka“ budući da uvid u te podatke nije omogućen nijednoj neovlaštenoj osobi i odvijaju se putem kriptirane komunikacije.
>Tko je bošnjačka aktivistica koja je austrijskom parlamentu predala izvješća o navodnoj brutalnosti hrvatske policije nad migrantima?
Dakle, činjenica da su se neke informacije razmjenjivale putem kriptirane aplikacije nikako ne znači da je postupanje policijskih službenika na bilo koji način inkriminirajuće ili nezakonito. Naime, navedena razmjena ne predstavlja službenu evidenciju, već sva postupanja policijskih službenika moraju biti službeno evidentirana i unijeta u potrebne očevidnike/evidencije. Činjenica da je to tako potvrđuju ranije prikazani rezultati provedenih kriminalističkih istraživanja jer temeljem prijave policije daljnje postupanje preuzimaju nadležna državna odvjetništva u smislu kaznenog progona počinitelja, a koji su cilj ovih aktivnosti.
Sva policijska postupanja evidentiraju se u evidencije/očevidnike kao što je Dnevnik događaja, Upisnik kriminalističkih istraživanja, Evidencija počinitelja kaznenih djela i slične evidencije koje policija vodi o svom radu.
>Da, Maja Sever je plasirala lažnu vijest o djevojčici iako je ‘bila na terenu’
>(FOTO) Breitbart otkriva: Centar za mirovne studije iz Zagreba uz pomoć Georgea Sorosa lobira u Bruxellesu za otvorene granice
Prema saznanjima kojima raspolažemo, tadašnje WhatsApp grupe su ugašene prije više od tri godine te više ne postoje, dok događaji koji navodite datiraju otprilike prije 4 godine.
Budući da ad hoc osnivanje zatvorenih WhatsApp grupa unutar kruga policijskih službenika koji su ovlašteni prikupljati i koristiti određene podatke nije zabranjeno niti inkriminirajuće ovdje se nećemo upuštati u daljnje komentiranje ovakve vrste komunikacije niti imamo saznanja postoji li u ovom trenutku koja ad hoc osnovana grupa među 25 tisuća zaposlenika ovog Ministarstva (sigurni smo da ju i vi u redakciji imate!).
Svako postupanje policije prema osobi evidentirano je u policijskim evidencijama, neovisno radi li se o krijumčarima, migrantima ili bilo kojoj drugoj osobi. Ponavljamo da tijelo progona kao što je državno odvjetništvo ili nadležni sudovi ne bi mogli postupati poslije policije da nema službene evidencije o tom postupanju, odnosno o tom događaju.
(…)
Izjave anonimnih policijskih službenika
Budući da i u ovom slučaju raspolažete s izjavama i komentarima anonimnih policijskih službenika, podsjećamo na slučaj anonimne prijave navodnog policijskog službenika PU zagrebačke koja je svojevremeno upućena Pučkoj pravobraniteljici, kada je provjerom utvrđeno da navodni policijski službenik uopće ne poznaje način postupanja PU zagrebačke, što je bilo vidljivo iz detalja anonimne prijave.
Sudjelovanje policijskih službenika ili rukovoditelja bilo kojeg ranga u WhatsApp grupi nikako se ne može povezati sa „sustavnim organiziranim protjerivanjima“, a raniji izolirani slučaj postupanja policijskih službenika kojeg navodite u upitu je istražen od strane državnog odvjetništva i Nezavisnog mehanizma nadzora i javno je objavljen. Utvrđeno je da je doista bilo nepravilnosti u postupanju pojedinih policijskih službenika, zbog čega su im izrečene disciplinske sankcije. Međutim, utvrđeno je da se ne radi o sustavnom ponašanju u vezi postupanja prema migrantima na vanjskoj granici, odnosno o tzv. pushbacku, već o izoliranom slučaju postupanja policijskih službenika koji su počinili određene nepravilnosti. Ravnateljstvo policije kontinuirano je i prije tog slučaja izdalo više uputa o poštivanju ljudskih prava prilikom postupanja policije prema migrantima, a u vezi navedenog događaja zatražili smo i izvorne snimke događaja kako bismo mogli potvrditi autentičnost, međutim, iste nikad nismo dobili.
(…)”
Podsjetimo, porukama u grupi ”OA Koridor II- Zapad” navodno su sudjelovali su brojni djelatnici policije od više do niže rangiranih a razmjenjivani su osobni podaci, fotografije, lokacije, nacionalnost i informacije o postupanju prema ukupno 1337 osoba, kao i snimke videozaslona policijske sigurnosne kamere te podaci o kretanjima novinara s njihovim osobnim podacima i fotografijama.
Inače, ovo nije prvi put da se policiju optužuje, najčešće lažno. Prisjetimo se nekih ranijih slučajeva.
Optužbe The Guardiana
Ministarstvo unutarnjih poslova odbacilo je 2021. optužbe o nasilju nad ilegalnim migrantima, nakon što je britanski The Guardian, pozivajući se na Dansko vijeće za izbjeglice (DRC) ustvrdio da su hrvatski policajci seksualno zlostavljali afganistansku državljanku nakon prelaska granice.
To je bilo već osmi puta da isti ljevičarski list iz Velike Britanije optužuje hrvatsku policiju za protuzakonito postupanje prema ilegalnim migrantima te drugi puta da se pozivaju na Dansko vijeće za izbjeglice.
U članku Već viđeni obrazac The Guardiana o hrvatskoj policiji i migrantima: Koje je još lažne vijesti objavljivao britanski medij?, možete pročitati prethodnih šest napada na hrvatsku policiju u režiji The Guardiana u razdoblju od dvije godine, a koje je MUP odlučno demantirao. Iza svih dosadašnjih članaka stoji The Guardianov dopisnik, talijanski novinar Lorenzo Tondo.
CMS, kojeg financira Soros, kleveće Hrvatsku Uniji, a sada producira današnje političare
Tu su i članovi nevladinih organizacija koji zaštitu hrvatskog suvereniteta i častan rad hrvatskih policajaca već godinama pokušavaju prikazati kao sadističko iživljavanje nad nevinim žrtvama, sada su preuzeli i političke funkcije. Naime, Centar za mirovne studije (CMS) kojeg financira i Otvoreno društvo Georgesa Sorosa, opetovano je podnosio izvješća o navodnim nasilnim i nelegalnim protjerivanjima izbjeglica iz Hrvatske i sustavnom kršenju ljudskih prava na granicama EU-a. Uz njih su stale i udruge Are you Syrious?, Inicijativa Dobrodošli i ICS (Italian Consortium of Solidarity). Učestalo su iznosili tvrdnje da su kolektivna, nezakonita i nasilna policijska protjerivanja izbjeglica na granicama Hrvatske nastavljena bez obzira na uporna upozorenja brojnih međunarodnih i domaćih organizacija.
Sada su članovi CMS-a, ali i drugih s njim povezanih ljevičarskih udruga, izišli iz okvira načelnog građanskog aktivizma te zauzimaju vlast hrvatskoj političkoj sceni. Tako je skoro cijela ekipa oko stranke Možemo, predvođene Tomislavom Tomaševićem, bila dio CMS i udruga koje su se borile za prava nezakonitih migranata, a hrvatsku policiju lažno prijavljivale Uniji.
“Niti u jednom slučaju nije utvrđena opraba sredstava prisile”
Sve prijave nevladinih udruga i drugih organizacija o navodnoj uporabi sredstava prisile policijskih službenika prema migrantima provjerene su u okviru mogućnosti, s obzirom da u pravilu nema dovoljno konkretnih podataka potrebnih za kriminalističko istraživanje.
MUP se i ranije ograđivao od ljevičarskih napada. Isticali su da niti u jednom slučaju nije utvrđeno da su policijski službenici prema migrantima uporabili sredstva prisile. Isto tako nisu potvrđeni navodi da policijski službenici na štetu državljana trećih zemalja čine kaznena djela krađe. Zbog toga što ih policijski službenici odvraćaju od ulaska u Hrvatsku ili prema njima provode druge propisane postupke kojima ih vraćaju u zemlju iz koje su nezakonito ušli u Hrvatsku, pri čemu se radi o sigurnim trećim zemljama ili državama članicama EU-a u kojima mogu ostvariti pravo na međunarodnu zaštitu, migranti optužuju hrvatske policijske službenike za nasilje. To rade u očekivanju da će im takve optužbe pomoći u novom pokušaju ulaska u Hrvatsku i nastavku puta prema državama krajnjeg odredišta, pojašnjavao je MUP ranije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa