Inicijativa za podršku migrantima “Dobrodošli” pozvala je u ponedjeljak pripadnike hrvatske policije “da odbiju izvršiti naredbe o protjerivanju migranata iz Hrvatske te time ukažu na besmisao politika čuvanja granice od ljudi u potrebi za sigurnošću i na taj način osvjetlaju obraz hrvatskoj policiji”.
> Tko je Marina Škrabalo – prosvjednica s Trga sv. Marka i građanska aktivistica?
> Tko je Gordan Bosanac – koga je HDZ podržao za nadzor sigurnosno-obavještajnih službi?
Inicijativa “Dobrodošli” poziva sve policijske službenike koji se protive raširenoj praksi protjerivanja migranata u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu “te koji su stavljeni u položaj izvršavanja nasilnih postupaka progona, fizičkog i psihičkog nasilja, krađa i drugih neetičnih postupaka”, da im anonimno prijave vlastita iskustva.
Jednako tako “pozivaju i građane da ne svjedoče u šutnji izloženosti izbjeglica degradirajućem postupanju hrvatske policije nego da izvrše pritisak na Vladu i policijski sustav za uspostavu civilnog nadzora granice i učinkovit građanski nadzor nad policijom, koji”, tvrde u Inicijativi, “godinama ne funkcionira”.
> Hrvatske elite u panici: Tko je Bannon barbarin koji dolazi u Europu rušiti Sorosa?
Sindikat policijskih službenika (SPS) u nedjelju je u priopćenju odbacio neke medijske napise u kojima se policijski službenici prozivaju za nehumano postupanje prema migrantima, te javno pohvalio sve policajce koji svoju službu obnašaju nadzirući i štiteći državnu granicu.
> Orban: Soros je na čelu velike mafijaške mreže, financira NVO i krijumčare ljudima
Tko su aktivisti koji se protive zatvaranju migrantskih ruta?
Podsjetimo, u ime inicijative Dobrodošli često istupa Marina Škrabalo, a često joj se pridruži i Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije kritizirajući hrvatske institucije u njihovom obavljanju posla i provođenju zakona. U travnju ove godine Bosanac je policiju optužio da je u “sukobu interesa” vezano uz protjerivanje ilegalnih migranata te zaprijetio da će Europsku komisiju upozoriti da je ulazak Hrvatske u Schengen nespojiv s takvom policijskom praksom.
Centar za mirovne studije podnio je 2016. Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nadzoru državne granice i Zakona o obrani, kojima se, ako to procijeni policija, u pomoć na granicu može poslati vojska. “Podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti domoljubni je čin”, ustvrdio je tom prilikom CMS-ov Gordan Bosanac na konferenciji za novinare pred sudom.
Zbog izmjena zakona tada je ocjenu ustavnosti zatražio i SDP.
Krajem lipnja 2018. javnost je ostala neugodno iznenađena činjenicom da je Saborski odbor kojeg čine Ranko Ostojić (SDP) kao predsjednik, dr. sc. Miroslav Tuđman (HDZ) kao potpredsjednik te Goran Beus Richembergh, Tomislav Čuljak (HDZ), Željko Dilber (HDZ), Damir Krstičević (HDZ), Igor Dragovan, Dario Hrebak, Ermina Lekaj Prljaskaj, Predrag Matić, Josip Salapić, Gordana Sobol i dr. sc. Ines Strenja Linić kao članovi jednoglasno predložili sedam članova za tijelo koje bi trebalo provoditi građanski nadzor nad sigurnosno-obavještajnim aparatom Republike Hrvatske, a među predloženim kandidatima najviše se istaklo ime Gordana Bosanca koji je svoju karijeru proveo u udrugama civilnog društva gdje se većinu vremena bavio LGBT pravima u Hrvatskoj i zemljama jugoistočne Europe.
Centar za Mirovne studije između ostalih financira Soroseva Zaklada za otvoreno društvo, Vlada RH, Ured za udruge, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, MZOS, Grad Zagreb, EU, UNHCR, Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Tekst se nastavlja ispod oglasa