U vezi slučaja donacije ćiriličnih čitanki i gramatike bunjevačkog govora učenicima u Subotici, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH pozvalo je na razgovor otpravnicu poslova veleposlanstva Republike Srbije u Hrvatskoj kako bi podsjetilo kako je Hrvatska na svim sastancima sa srbijanskim dužnosnicima dobila čvrsta obećanja o tiskanju udžbenika na hrvatskom jeziku, ali to do danas nije ispunjeno, priopćio je u ponedjeljak MVEP.
Ministarstvo podsjeća da je Hrvatska na svim sastancima sa srbijanskim dužnosnicima u zadnje dvije godine (a održano ih je nekoliko, od predsjednika republike do predsjednika vlade, odnosno prvog potpredsjednika vlade te ministra vanjskih poslova) tražila da se ispuni obveza tiskanja i osiguranja udžbenika na jeziku i pismu hrvatske nacionalne manjine, kao i upotreba hrvatskog jezika u topografskim nazivima.
Tražena je također parlamentarna zastupljenost sukladno odredbi iz potpisanog sporazuma između Hrvatske i Srbije o zaštiti prava manjina, kao i zapošljavanje pripadnika hrvatske manjine u tijelima državne uprave, pravosuđa i unutarnjih poslova, zatim otvaranje katedre na sveučilištu u Novom Sadu i na pedagoškoj akademiji u Subotici te informiranje na materinskom jeziku.
“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH ne može utjecati na to kako će se netko deklarirati, ali će nastaviti inzistirati na pravu da se Hrvati u Srbiji školuju te da mogu upotrebljavati materinski jezik. Na ovoj temi ćemo nastaviti raditi diplomatskim putem, budući da smatramo da je ne treba iskorištavati za pokušaj dizanja rejtinga pojedinih političara i političkih stranaka”, kaže se u priopćenju.
“Očuvanje identiteta jedne zajednice ozbiljno je pitanje koje treba riješiti, a ne medijski iskorištavati za vlastitu političku promociju. Podsjećamo također da je poštivanje manjinskih prava jedno od temeljnih vrijednosti Europske unije, a dio je i pregovora o pristupanju Europskoj uniji”, dodaje se.
Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić donirao je učenicima u Subotici na početku školske godine čitanke i gramatiku za učenje bunjevačkog govora, čije širenje u subotičkim školama potiče Bunjevačko nacionalno vijeće, vodstvo zajednice Bunjevaca koji niječu hrvatsku pripadnost, izvijestio je u subotu tjednik “Hrvatska riječ”.
Tiskanje tih udžbenika u nedostatku sredstava na sebe je preuzeo predsjednik Nikolić, koji se i prije zauzimao za zajednicu Bunjevaca koju smatra “autohtonim južnoslavenskim narodom”.
Oko 16.500 Bunjevaca u Srbiji niječe hrvatsku pripadnost, tvrdeći kako su autohtona etnička skupina koja ima svoj jezik, kulturu i tradiciju.
Ostali, većina Bunjevaca u Bačkoj, kojoj pripada i vodstvo vojvođanskih Hrvata, deklariraju se kao Hrvati bunjevačkoga roda, odnosno kao bunjevački Hrvati ili Hrvati-Bunjevci.
Vodstvo hrvatske manjine u Vojvodini godinama upozorava da pojedina državna tijela Srbije potiču umjetnu podjelu bunjevačkih Hrvata na Bunjevce i Hrvate, proglašavajući bunjevačku ikavicu govorom, odnosno jezikom Bunjevaca, ne-Hrvata.
Izvor: narod.hr/h
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.