Na Gradskom vijeću Orahovice nije prošao prijedlog da se Put stare pruge preimenuje u Šetnicu HOS-a. Po drugi puta orahovački hadezeovci predložili su ovo preimenovanje. Vijećnici SDP-a pokušaj su nazvali bolesnim.
„Time se vraćamo u prošlost, takvi nazivi nisu prikladne današnjem vremenu i SDP nikada ne može pristati da se bilo koji dio grada nazove HOS-ovim imenom“, rekao je za Virovitica.net predsjednik Gradske organizacije SDP-a i gradski vijećnik Rade Medenica.
Medenica tvrdi da SDP nije apriori protiv preimenovanja i da bi mogli pristali da se Put stare pruge nazove, primjerice, Šetnicom hrvatskih branitelja. „U Orahovici je jedanaest braniteljskih udruga i time ne bi favorizirali ni jednu. U suprotnom otvaramo Pandorinu kutiju; zaključuje Medenica.
Nakon sjednice Gradskog vijeća, HDZ-ovci se nisu posebno oglašavali o ovoj temi.
> 29. obljetnica HOS-a iz Orahovice – 200 bojovnika prošlo kroz postrojbu
O HOS-u Orahovica
Kako se ističe na stranici Udruge dragovoljaca Hrvatskih obrambenih snaga grada Orahovica, postrojba HOS-a Orahovica nikada nije bila paravojna, prvo je bila dio pričuvnog sastava Policijske postaje Orahovica, poslije 132. brigade HV-a Našice – Orahovica, a vrijeme provedeno na bojišnicama u Herceg Bosni i Bosanskoj Posavini proveli smo kao pripadnici HVO-a i Kupreške bojne. HOS-Orahovica neslužbeno je osnovan krajem kolovoza 1991. godine, a službeno 02. studenoga. Tog 02. studenog 1991. su dobili poziv i prvih 35 dragovoljaca su krenuli na izobrazbu na Žumberak i zato su taj dan odredili kao službeni dan postrojbe i udruge.
Kroz postrojbu HOS-a Orahovica prošlo je preko 200 bojovnika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. 1991. aktivno sudjeluju u oslobađanju potpapučkog područja, zatim odlaze na istočno slavonsko bojište u obranu grada Osijeka i tog dijela Slavonije. Nakon toga, postrojba odlazi na kupreško bojište i imala je zadatak interventnog voda.
Članovi
Nakon povratka kući u Hrvatsku, po zapovjedi odlaze na bojište Bosanske Posavina na prvu crtu bojišnice Novo Selo – Koraće – Sijekovac. Zatim odlaze na posavsko – slavonsko bojište gdje s ostalim postrojbama 132. brigade aktivno sudjelujuo u obrani Domovine. 15. studenog 1992. dolazi do gašenja postrojbe HOS-a te se bojovnici HOS-a Orahovica raspoređuju po ostalim postrojbama HV-a.
Danas udruga broji 49 redovnih članova i sedam počasnih članova. Udruga sa svojim članovima aktivno sudjeluje na mnogim aktualnim događanjima dragovoljaca, ratnih veterana koji su vezani uz Domovinski rat i ne samo uz njega.
Udruga svake godine obilježava niz događanja, a od najvećeg značaja je memorijalni turnir 12. studeni, za nestalog, poginule i umrle bojovnike HOS-a i članove UDHOS – Orahovica.
Spomen obilježja
Osim planiranja i provedbe obilježavanja značajnih datuma iz ratnog puta Gromova, Udruga je kroz dosadašnji rad postavila neka od planiranih spomen obilježja na mjestima stradavanja pripadnika Brigade sa željom da se ne zaboravi.
U kontinuitetu udruga djeluje na promicanju vrijednosti Domovinskog rata, skrbi za hrvatske branitelje slabijeg socijalnog stanja, te preko projekata provodi psihosocijalnu i svaku drugu pomoć hrvatskim braniteljima u skladu svojim mogućnostima.
Izvor: narod.hr/Virovitica.net