Rat na ljevici oko Tita i ‘antifašizma’: Bivši SDP-ov Gotovac i Rada Borić (Možemo) u sukobu

Foto: snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Ništa od povratka Trga maršala Tita u Zagrebu. Odbor za imenovanje naselja, ulica i trgova Zagrebačke skupštine na današnjoj je sjednici odbio SDP-ov zahtjev za preimenovanje Trga Republike Hrvatske u nekadašnji Trg maršala Tita, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rada Borić (Nova ljevica): “Titovo ime ušlo je u fond imena, naš je odnos prema antifašizmu poznat”

– Ne bih rekla da je nešto odbijeno. U ovom trenutku napravljen je formalni korak u kojem je ime Josipa Broza Tita ušlo u Fond imena, a ime trga neće se mijenjati u ovom trenutku. Znači, ništa nije konačno – kazala je za Večernji list Rada Borić iz Nove ljevice, predsjednica Odbora za imenovanja. Na naše pitanje znači li to da vlast u Zagrebu ipak nije imala hrabrosti promijeniti ime kako je tražio SDP upitala je zar stvarno mislimo da je u ovom trenutku kada se Zagreb mora obnoviti, a ujedno i riješiti pitanje otpada potrebno poralizirati sugrađane. Istaknula je i kako je njihov antifašizam i odnos prema antifašističkoj borbi poznat, ali mislimo da u ovom trenutku Zagreb ima tema koje su važnije za naše sugrađane.

Inicijativa za vraćanje Trga maršala Tita potekla je inače od SDP-a kojeg je u to vrijeme vodio tadašnji predsjednik organizacije Viktor Gotovac, u međuvremenu izbačen iz stranke. Štoviše, Gotovac je na neki način upravo s tom inicijativom i započeo svoj mandat na čelu zagrebačkog SDP-a, a može se kazati i završio ga kada je nakon izbacivanja središnjicu SDP-a napustio s kipićem upravo maršala Tita. Što misli o odluci Odbora prema kojoj Trg Republike Hrvatske i dalje ostaje Trg Republike Hrvatske Gotovac se osvrnuo danas i na svom Facebook profilu.

Sukob bivšeg SDP-ova šefa i Rade Borić oko toga tko je veći antifašist

Na Facebooku je bivši šef zagrebačkog SDP-a žestoko napao Radu Borić i Možemo jer su odbili vratiti Titovo ime na trg. Na to mu je odgovorila sama Borić prozivajući Gotovca za “paradni antifašizam”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“O Josipu Brozu Titu se ne moramo slagati. Vjerojatno nikada ni nećemo. Obiteljske traume postoje. Na različitim stranama. Uzrokovane od različitih strana. Uvažavam i poštujem. No, osobno smatram da moramo vrednovati sve one koji su Domovinu gradili, koji su pomogli izgraditi hrvatski dom.

No, kada se dvije navodno lijeve opcije, identitetski samodefinirane kao antifašističke, u tišini slože i odbiju vratiti naziv toga trga, jer eto “takvi potezi idu na teret građana” i “promjene naziva trgova nisu prioritet” onda je stvar sasvim jasna – antifašizam bez antifašističkog sadržaja! Ceremonijalni antifašizam, još gore – komemorativan. Antifašizam kao dekoracija, prigodničarski, u šarenom celofanu i sa finom mašnicom od skupe tkanine. To je “moćno” antifašištičko paradiranje koje zavređuje zdravicu na Trnjanskim kresovima, gorljiv govor u Lisinskom, ali bez spomena čovjeka koji je taj pokret vodio – zar to ne govori sve o iskrenosti?

Oni koji su pred koju godinu, kao oporba, prosvjedovali protiv promjene imena trga, hrabro se spominjali Tita i nisu se bojali, sada se pozivaju na “dobrobit građana”, birokratski se pozivaju na neki prioritet, redoslijed, trice i kučine. Dame i gospodo, jer tu drugarica i drugova očito nema, politika je stav, dosljednost i uvjerljivost, iskrenost i ispravnost djelovanja, a ne pozivanje na birokratske procedure, članke i stavke, točke i zareze, terete i opterećenja. Nazivi i pojmovi, prakse i postupanja, mijenjaju se stavom i vjerom u ispravnost ciljeva, ne odgađaju ništa, jer nije to velik trud izglasati promjenu imena i postaviti ploče. Ali, da, upravo takva pragmatičnost je obilježje jalovih karijerista, onih o kojima je sve rekao Gilbert Keith Chesterton kada je sjajno primijetio ”Kad nije na vlasti, političar tvrdi da je sve jednostavno, a kad je svemoćan tvrdi da je sve nemoguće”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I, ustvari, nije ovdje riječ samo o Titu. Sada vidimo da ne ide niti sa tim zamišljenim “prioritetima”, za koje ste se pravili da sve znate, ne ide ni sa odvozom otpada, ne ide niti sa zakonitim otkazivanjem, ne ide niti sa rješavanjem roditelja odgojitelja, ne ide niti sa domovima zdravlja, ne ide niti sa denivelacijom raskrižja, ne ide niti sa školama ni vrtićima… Pa onda neka ne ide niti sa Trgom maršala Tita. Bolje za Tita…” – napisao je Gotovac.

Rada Borić napala Gotovca – spomenula dr. Hasanbegovića

Na žestoku kritiku Gotovac je ubrzo dobio i žestok odgovor upravo Rade Borić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nitko meni ne može prigovoriti antifašizam, a kamoli Viktor Gotovac koji je dok su neki od nas pa i ja stali u obranu Trga maršala Tita pio kavu s Zlatkom Hasanbegovićem na čiji je prijedlog Tito i ostao bez trga – poručila mu je Borić. Dodala je i kako bi se upravo Gotovčevo ponašanje moglo nazvati paradnim antifašizmom obzirom da je očito smišljeno upravo s Titom ušao u politiku, a na kraju iz nje i izašao.” – odgovorila je Borić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.