Na predizbornom sučeljavanju o temi ‘Duginih obitelji i pravima djece’ prisutni samo kandidati ljevice koji se zalažu za LGBT zajednica

Zagreb, 17.05.2019. - "Dugine obitelji u Europi: zaštita temeljnih prava djece i LGBTI roditelja", bila je tema predizbornog sučeljavanja predstavnika lista za EU parlament u organizaciji udruge "Dugine boje" u povodu Meðunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije. Na fotografiji (L-D) Rada Borić, Bojan Glavašević, Diana Topčić Rosenberg, Dario Carev i Mirela Holy. foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ zk

Na predizbornom sučeljavanju predstavnika lista za EU parlament o temi “Dugine obitelji u Europi: zaštita temeljnih prava djece i LGBT roditelja”, održanom u petak u povodu Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije, istaknuto je kako treba zaštiti “prava djece i LGBT roditelja, a njih same od diskriminacije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga Dugine obitelji školama i vrtićima planira dijeliti slikovnicu koja promovira posvajanje djece od strane LGBT parova

Na skupu u organizaciji udruge “Dugine boje”, koja okuplja “LGBT roditelje i one koji to žele postati”, naglašena je važnost “zaštite temeljnih prava na razini EU-a vezanih kako uz prava djece tako uz seksualnu orijentaciju i rodni identitet, usklađivanje načela mobilnosti EU-a za djecu i roditelje u “duginim obiteljima”, zaštite LGBT osoba i “duginih obitelji” od diskriminacije i ostalih srodnih tema od važnosti za LGBT zajednicu”.

Dario Carev (Pametno) založio se za “izjednačavanje LGBT s ostalim obiteljima tako da se prvenstveno gleda na njihovu dobrobit, bez obzira radi li se o homo ili heteroseksualnoj obitelji”. Zauzeo se za donošenje direktive kojom bi se obavezalo državu u kojoj ta prava nisu zakonski regulirana da poštuje prava stečena u drugim državama EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirela Holy (SDP) također se zauzela za “zaštitu prava manjina i njihovu jednakopravnost, a problem vidi što sve zemlje EU-a nemaju jednako uređeno zakonodavstvo”. Što se tiče govora mržnje, smatra kako je kratkoročno represija najbolja prevencija, a dugoročno medijsko opismenjavanje i širenje kulture komunikacije.

Bojan Glavašević (Start) neodazivanje pojedinih stranaka na sučeljavanje nazvao je “kukavičlukom i ocijenio da njihov postupak ne bi trebao biti samorazumljiv”. Drži da bi “problematiku LGBT-a trebalo primjerenije zakonski regulirati uz podsjećanje kako je svojedobno doveo ministra branitelja na zagrebački i splitski pride, no to je bilo prvi i jedini put”.

Bojan Glavašević promijenio mišljenje i pridružio se Daliji Orešković: Drugi na Startovoj listi za europske izbore

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diana Topčić-Rosenberg (Amsterdamska koalicija) istaknula je kako “zastupa prava djece da odrastaju zaštićeno i nediskriminirano, bez obzira na obitelj iz koje potječu”. Smatra da bi sredstva iz europskih fondova trebala biti korištena i za zaštitu ljudskih prava, te se zauzela za sankcioniranje govora mržnje i jačanje kulture dijaloga.

Rada Borić (Možemo! – Nova ljevica – ORAH) smatra kako bi “LGBT zajednica trebala imati svog zastupnika u Europskom parlamentu jer je Europa”, kako je rekla, “retrogradna”. Naglasila je da zemlje članice EU-a “trebaju omogućiti djeci iz “duginih obitelji” da ne budu deprivilegirana”.

Poziv na sučeljavanje poslan je još listama HDZ-a, Mosta, Živog Zida, Radničke fronte, HSLS-a, Zelene liste, Mislava Kolakušića i Milana Bandića, ali se nisu odazvale, tvrde u udruzi “Dugine obitelji”. Iz SDSS-a su, kako se doznaje, izrazili žaljenje što nisu pozvani na sučeljavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.