Šestero pacijenata hospitaliziranih u KBC-u Zagreb, na lokaciji Rebro, zarazilo se legionelom, potvrđeno je potvrđeno je Jutarnjem listu iz KBC-a. Od posljedica bolesti preminule su tri osobe. Riječ je o pacijentima koji su bili teško bolesni i legionela je dodatno pogoršala njihovo stanje, poručili su iz bolnice.
Nakon što je ustanovljeno da imaju zaražene pacijente, od čega je dvoje u teškom stanju, krenulo se u istragu odakle je krenula zaraza, jer je poznato da se vrlo često zaraza može proširiti ili iz klima uređaja ili iz vode.
Iz KBC-a poručuju da nema razloga za zabrinutost
Zrinka Bošnjak, specijalistica medicinske mikrobiologije s parazitologijom u KBC-u Zagreb, rekla je kako su promptno reagirali kad je u pitanju legionela u njihovoj bolnici i obavijestili kolege epidemiologe s HZJZ-a.
“Ono što je važno reći, u KBC-u Zagreb imamo brzu dijagnostiku. Kad nju imate, možete brzo saznati o čemu se radi kod pacijenta i onda možete poduzimati adekvatne mjere”, rekla je.
Bošnjak je naglasila da se dugi niz godina radi antilegionela program i da nema razloga za zabrinutost.
“Poduzimamo mjere koje su standardizirane, radimo po protokolu. Pasteriziramo vodu, koristimo antibakterijske filtere. Učinili smo sve što je u ovom trenutku nama dostupno kao mjera prevencije prijenosa legionele. Nakon prvog slučaja prije nekog vremena, odmah smo uočili problematiku i svi smo jako senzibilizirani na tu problematiku. Razmišljamo da je moguća infekcija legionelom i aktivno tražimo kod naših pacijenata koji imaju indikaciju za testiranje”, rekla je Bošnjak.
Na.
>Liječnica zbog prijetnji dobila zabranu približavanja KBC Zagreb
Legionarska bolest je atipična upala pluća, uzrokovana bakterijom. Liječi se antibioticima, azitromicinom, kinolonima ili rifampicinom.
– Odmah smo alarmirali Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji je napravio sve analize i bakterija je izolirana u vodovodnom sustavu. U ovom trenu je u tijeku pasterizacija, odnosno ispušta se vrela voda iz svih slavina u bolnici – kaže prof.dr. Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu za Jutarnji list.
– Riječ je o pacijentima koji su teško bolesni od osnovne bolesti tako da je Legionela drastično pogoršala njihovo stanje – govori Novak.
Kako bi se isprale sve slavine, potrebno je temperaturu vode podignuti na minimalno 75 stupnjeva Celzijevih i pustiti da se ispere. Na koji način je bakterija završila u vodovodnom sustavu bit će teško odgonetnuti, ali poznato je da se ta bakterija razmnožava u toploj vodi pa se ljudi se njome obično zaraze udisanjem zaraženih kapljica vode, u tijeku ispiranje sustava.
Epidemije ove bolesti uglavnom su povezane s vodovodom bolnica, hotela i javnih kupališta ili bazena. Uglavnom nema prijenosa bolesti s čovjeka na čovjeka.
Činjenica je ida svi izloženi neće oboljeti, kod nekih se razvije lakši oblik bolesti, no neke osobe imaju iznimno težak tijek bolesti, piše Jutarnji list.
>Beroš o KBC Zagreb: Ne postoji sumnja u trgovinu organima u ovom trenutku
Izvor: narod.hr/jutarnji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.