Site icon narod.hr

Dossier(1/4): Razotkrivamo ideološko-interesnu mrežu oko povučenog udžbenika povijesti

Montaža. Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Nakon što je Narod.hr otvorio priču o skandaloznom sadržaju udžbenika povijesti za četvrti razred gimnazije u izdanju Profil Kletta autorskog tima Hajdarović – Ristić – Torbica, koji je u međuvremenu povučen, u nekoliko nastavaka razotkrivamo detalje o autorima udžbenika, recenzentima i što je najvažnije, razotkrivamo ideološko-interesnu mrežu povezanu ovim slučajem. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina aktera oko trojice autora povučenog udžbenika izdavača Profil Klett povezana je već godinama. Što je najvažnije, oni koji kritiziraju povlačenje udžbenika, ali i prof. dr. sc. Ante Nazora, ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata koji je za naš portal kritički analizirao sporne dijelove udžbenika – nisu neovisni i nepristrani kako se predstavljaju.

Naime, javno su reagirali docentica Snježana Koren i docent Branimir Janković s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, urednik portala Historiografija.hr.

Nakon što im je s našeg portala upućena kritika da se u svojim očitovanjima nisu bavili sadržajem kritika koje je na našem portalu objavio prof. dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, već su se upustili u etiketiranje i opetovano izražavanje skandaliziranosti javnim propitivanjem kvalitete sadržaja udžbenika, oboje docenata, i Koren i Janković, na portalu Historiografija.hr objavilo je svoje analize Nazorove kritike.

Možda će vas zanimati

Prof. Nazor u velikoj analizi za Narod.hr: Pogledajte što gimnazijalci uče o Stepincu, Milki Planinc, a tek o Domovinskom ratu

Prof. Nazor za portal Narod komentira situaciju s udžbenikom za 4. razred gimnazije „Zašto je povijest važna?“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj analizi docentica Koren između ostalog je ponovila podatak koji je u članku na portalu Telegram ranije iznijela Dora Kršul da se Nazor ne može uzimati kao mjerodavan komentator budući da je suautor udžbenika za četvrti razred srednje škole u izdanju konkurentske izdavačke kuće i time je ujedno zainteresirana strana.

Izvor: Narod.hr

Nepristrana stručnjakinja?

Štoviše, docentica Koren u svojem se tekstu posvetila analizi udžbenika kojem je Nazor suautor te je na svega tri stranice našla velik broj podataka koji su navodno sporni i problematični ako se na tekst primjene mjerila koja je Nazor primijenio u svojoj analizi, a koja Koren naziva cjepidlačenjem. Opravdano propitivanje Nazorove moguće pristranosti moglo bi se prihvatiti kao valjani argument, da docentica Snježana Koren nije sve samo ne nepristrana stručnjakinja u pitanjima ocjene ovoga udžbenika.

Docentica Koren jedna je od dviju povjesničarki zaposlenih na Katedri za metodiku nastave povijesti na Filozofskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu, a njezina kolegica s katedre je Dea Marić, asistentica i doktorantica pri doktorskom studiju Moderna i suvremena hrvatska povijest u europskom i svjetskom kontekstu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da su zaposlene na istoj katedri, Marić i Koren nerijetko su zajedno članice povjerenstava za obranu diplomskih radova, zajedno sudjeluju u različitim znanstvenim i stručnim projektima i predstavljanjima knjiga, te su zajedno kaoutorice i jedne publikacije.

Hrvatska udruga nastavnika povijesti 

Od 2017. godine Dea Marić je predsjednica Hrvatske udruge nastavnika povijesti (HUNP), a Snježana Koren pak u svom životopisu na stranicama Filozofskog fakulteta navodi da je upravo ona jedna od osnivačica udruge.

Udruga je, kako se navodi na njihovim stranicama osnovana 2003. godine na inicijativu prof. dr. sc. Nevena Budaka danas umirovljenog profesora Filozofskog fakulteta te profesorice povijesti Karoline Ujarković i Svjetlana Vorel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Jednom davno… smo živjeli zajedno“

Prema materijalu dostupnom na stanicama HUNP-a Koren je u projektima te udruge sudjelovala i 2014. godine kada je zajedno s kolegom s Filozofskog fakulteta izv. prof. dr. sc. Hrvojem Klasićem sudjelovala u izradi priručnika za nastavnike „Jednom davno… smo živjeli zajedno“ u kojem su sabrane 23 radionice profesora iz država sljednica SFR Jugoslavije, a predavanje na godišnjoj skupštini HUNP-a Koren je održala i 2018. godine.

Izvor: Snimka zaslona
Na fotografiji: Snježana Koren; izvor: Snimka zaslona

Zašto bi svi ovi podaci bili relevantni za temu povlačenje udžbenika saznat ćemo ako analiziramo zbivanja na godišnjoj skupštini HUNP-a 2017. godine kada je, kako je već spomenuto, predsjedanje udrugom, preuzela Dea Marić, prema vlastitom iskazu: „nakon par godina smanjenje aktivnosti i vidljivosti udruge“.

Za tajnika udruge na istoj je sjednici izabran Vedran Ristić, profesor povijesti iz osječke III. gimnazije – jedan od autora povučenog udžbenika Zašto je povijest važna? 4, koji je ujedno i jedan od najaktivnijih članova udruge. Toj su skupštini, nakon koje je udruga odlučila izraditi i novu web stranicu te pojačati svoje djelovanje i vidljivost nazočio i jedan od osnivača udruge prof. dr. sc. Neven Budak te izv. prof. dr. sc. Hrvoje Klasić, a zajedničko predavanje održali su Dea Marić i još jedan autor povučenog udžbenika Zašto je povijest važna? 4 – Miljenko Hajdarović.

Na fotografiji nastaloj tom prilikom vidljivo da je na skupštini bio i, pretpostavljate, treći autor udžbenika- Nikica Torbica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: Snimka zaslona

Radna skupina za kurikul povijesti

Indikativno je i da se udruga ponovno obnavlja u jeku javne rasprave o novom kurikulu povijesti na čelu radne skupine za izradu kojega je bila upravo Snježana Koren, a krovni dokument za izradu kojega je izradio upravo Neven Budak. Član radne skupine kojoj je na čelu bila Koren, bio je i Miljenko Hajdarović.

Sva su trojica autora povučenog udžbenika vrlo aktivni članovi HUNP-a te na seminarima i radionicama te udruge nerijetko imaju vlastita izlaganja, a Hajdarović je autor i članka „Dva desetljeća HUNP-a“ koji je ove godine objavljen u časopisu Poučavanje povijesti.

Jesu li autori udžbenika slučajno i članovi HUNP- i obnavlja li se HUNP slučajno u vrijeme javnih prijepora o kurikulu izrađenom pod vodstvom docentice Koren?

>Rasprava o povučenom udžbeniku povijesti ne jenjava: Oglasio se i Luka Mišetić

Poveznica s Miletić

Na godišnjoj skupštini HUNP-a 2018. osim predsjednice i asistentice Dee Marić, izlagala su dvojica autora udžbenika – Vedran Ristić i Nikica Torbica. Tada aktualna članica stručne radne skupine Martina Glučina osim svoje, izložila je i radionicu Profil Klettove recenzentice povučenog udžbenika Valerije Turk- Presečki. Predavanje je održala i viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje Loranda Miletić koju se spominje kao moguću nezakonitu recenzenticu Ministarstva za povučeni udžbenik.

Možda će vas zanimati

Iako protuzakonito, savjetnica AZOO-a Miletić recenzirala povučeni udžbenik?

Kako doznaje Narod.hr viša savjetnica za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje Loranda Miletić bila je recenzentica udžbenika za povijest 2021. u povjerenstvu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Miletić je u vrijeme održavanja ove skupštine bila u radnoj skupini za izradu pojedinih predmetnih kurikula. Predavanja je održala i šefica stručne radne skupine za izradu kurikula povijesti, osoba koja je prva kritizirala povlačenje udžbenika i osnivačica HUNP-a docentica Snježana Koren, ali i prof. dr. Damir Agičić, profesor na Katedri za svjetsku povijest novog vijeka Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu te pokretač portala Historiografija.hr na kojem su svoje kritike objavili Koren i Janković te s kojeg su najavili peticiju za tzv. zaštitu pluralizma unutar historiografije.

Dodajmo tomu i činjenicu da je Agičić, kako je istaknuto u njegovom životopisu na Wikipediji, urednik udžbenika i priručnika u Profilu International od 1996. godine.

Upravo je već na idućoj godišnjoj skupštini 2019. HUNP-a govorio Miljenko Hajdarović, ovaj put kao urednik povijesti Profil Klett-a.

Profil Klett ekipa

No, na događajima u organizaciji HUNP-a nisu česti izlagači samo autori udžbenika i njihova javna braniteljica, članovi stručne radne skupine za izradu kurikula povijesti, predstavnici i autori Profila Klett i Hajdarović koji je sve od navedenog, nego se na njima često može vidjeti i Profil Klettovog recenzenta dr. sc. Sergeja Filipovića s Filozofskog fakulteta u Osijeku. Filipović je primjerice sudjelovao na radionici u sklopu projekta Decisions and Dilemmas 3: making learning about the EU motivating and meaningful kojemu je koordinator Vedran Ristić.

Na fotografiji je vidljivo kako u radionici koju vodi autor Ristić sudjeluje recenzent Filipović zajedno s autorom Torbicom.

Izvor: Snimka zaslona

Documenta

Da niti jedan recenzent povučenog udžbenika nije nepovezan s Hrvatskom udrugom nastavnika povijesti pokazuje i priručnik za nastavnike i nastavnice povijesti Kako kreativno pristupiti nastavi povijesti autora Gorana Đurđevića u izdanju Documente- Centra za suočavanje s prošlošću, u kojoj je, kako navodi na svojem Linked.In profilu, prije zaposlenja na Filozofskom fakultet u Zagrebu radila Dea Marić.

Recenzent Đurđevićevog priručnika bio je njegov kolega s kojim je osnovao Povijesno društvo Požega Vinko Tadić, a osim njega recenzenti priručnika su bili Miljenko Hajdarović i Nikica Torbica.

Da rezimiramo – sva trojica autora udžbenika članovi su HUNP-a koji su osnovali Snježana Koren i Nenad Budak, a kojega vodi asistentica na Katedri na kojoj je zaposlena Koren.

Svih četvero do sada poznatih recenzenata – troje koje je angažirao Profil Klett i jedna koju je, prema saznanjima portala Narod.hr, nezakonito angažiralo Ministarstvo, bliski su udruzi, bili su izlagači na njezinim seminarima ili su recenzirali izdanja koja dijele na svojim stranicama.

Veći dio aktera višestruko je povezan i s izdavačkom kućom Profil Klett. Osim autora i urednika Miljenka Hajdarovića te autora digitalnih sadržaja Nikice Torbice, recenzenti Profil Klettovog udžbenika za 8. razred Vremeplov 8 su, kako je ranije pisao naš portal, upravo doc. dr. sc. Branimir Janković koji je uz doc. Koren kritizirao povlačenje udžbenika, ali i Vinko Tadić koji je recenzirao i povučeni udžbenik.

Niti jedno od navedenih djela nije protuzakonito, štoviše više je nego pohvalno da profesori povijesti posredstvom udruga sudjeluju u civilnom društvu, da sudjeluje u projektima, stručno se usavršavaju i unaprjeđuju te zajedno pišu, izlažu i na razne načine surađuju.

Svi izneseni podaci javno su dostupni i svatko ih može provjeriti na internetskim stranicama na koje kroz tekst upućujemo.

Ipak, kad sagledamo iznesene podatke, neka se logična pitanja nameću sam po sebi.

Koincidecnija ili…?

Je li koincidencija da su upravo sva trojica autora udžbenika ujedno i članovi, odnosno sudionici aktivnosti Hrvatske udruge nastavnika povijesti, a da je osnivačica te udruge upravo osoba koja ih javno brani prozivajući druge kolege za pristranost?

Nameće se i pitanje kako je moguće da su jedan Profil Klettov i jedna recenzentica Ministarstva sudionici aktivnosti ove udruge, a jedan od Profil Klettovih recenzenata je pak recenzent izdanja koje dijele na svojim stranicama?

Snimka zaslona

Možemo li zato pretpostaviti da su i ocjene recenzenata i analiza docentice Koren bili pristrani? Ako su na jednoj aktivnosti jedne udruge sudjeluju gotovo svi akteri koji se spominju u procesu objave i recenzije udžbenika te javni branitelji validnosti udžbenika, ne možemo li u tom slučaju postavljati pitanja o njihovoj potencijalnoj povezanosti, isprepletenosti i zavisnosti, u najmanju ruku nepristranosti?

Kad se drugima spočitava ideološka obojenost, stvaranje atmosfere linča i pristranost, valja se sjetiti da nitko nije cijepljen od carlschmitovskog rezoniranja i kreiranja podjela po modelu „mi ili oni“ ili kako to naziva Oliver Frljić: „Vaše nasilje i naše nasilje“. Da, u ovom se momentu možemo pozivati na slavne riječi tzv. premijerske kandidatkinje platforme Možemo: „svatko nekoga poznaje“.

Validni i nepristrani predstavnici struke?!

I doista, Hrvatska je zemlja u kojoj je angažiranom pojedincu moguće poznavati velik broj, ako ne i većinu stručnjaka i biti često angažiran na istim projektima. Ali zar ne bi u tom slučaju bilo pravednije prilikom davanja vlastite ocjene, priznati vlastitu povezanost s autorima, recenzentima, ali i izdavačkom kućom koja izdaje povučeni udžbenik, pa tek onda ex cathedra nastupati kao jedini, validni i nepristrani predstavnici struke, naspram navodno politički motiviranim progonima?

Na svu sreću, mišljenje struke za razliku od vremena 1996. godine na koju se poziva Snježana Koren, više se ne kroje samo u kabinetima jedne institucije u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version