Brat vukovarskog branitelja, pripadnika HOS-a Jean-Michela Nicoliera, mučki ubijenoga na Ovčari, Paul Nicolier, na svom Facebook profilu objavio je da on i njegova obitelj u potpunosti prihvaćaju i da su zadovoljni s tim da se fotografija Jean-Michela Nicoliera koristi na plakatu koji je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava predstavio kao najavu programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Dr. Markić: Hvala Ivanu Penavi što je tako jasno stao u obranu časti, zasluga i junaštva HOS-a u Domovinskom ratu
Krivo prenešene i interpretirane riječi 80-godišnje majke
Ističe, naime, kako su riječi njegove 80-godišnje majke pogrešno prenesene. ”Jučer se loše osjećala nakon objavljivanja članka koji je pogrešno prenio njene riječi, te je morala uzeti 3 tablete i preležati dan”, tvrdi u objavi. Pojedini mediji su, naime, intervjuirali 80-godišnju staricu narušenog zdravlja te pokušali od nje izvući neke odgovore, a potom ih prezentirali javnosti na takav način da je žena kasnije, nakon što je pročitala članak, a kako navodi u objavi Paul Nicolier, ”morala uzeti 3 tablete i preležati dan”, jer se ”loše osjećala”.
U objavi je napisao i kako se on i njegova obitelj ograđuju od bilo kakve politizacije ovog događaja i korištenja Jean-Michela u političke svrhe.
Objavu Paula Nicoliera prenosimo u cijelosti:
”Braćo i sestre, uskoro ćemo biti zajedno u Vukovaru da s poštovanjem i dostojanstvom obilježimo Dan sjećanja na naše voljene. Vezano za nedavnu epizodu s plakatom na kojem je slika mog brata, volio bih naglasiti da smo mama i ja vrlo zadovoljni sto je ove godine HOS na čelu kolone – kako zbog njihove velike žrtve u obrani grada, tako i zbog njihovog često vrlo nepravednog tretmana. Istina je jedna i svi je znamo. Boli me kad vidim kako se često odnose prema HOS-u i njihovim priznatim oznakama. Poznajem mnogo pripadnika HOS-a koji politički zastupaju razne ideje ili su apolitični, ali svi su časni ljudi. Ne volimo isticanje Jean Michela koji nije bio bolji od svojih suboraca, ali shvaćamo da je postao najprepoznatljiviji simbol HOS-a u Vukovaru.
Sukladno tome, slažemo se s korištenjem njegove slike. Ono sto ne želimo je njegovo korištenje u političke svrhe, a mama je stekla dojam da je citat politička poruka gradonačelnika pred izbore. Stoga ne bi bila suglasna sa stavljanjem toga, ali nije ni razmišljala o tužbi. Ona samo želi jedinstvo Hrvata jer smatra da je u tome snaga. Ne odobravamo bilo kakve korištenje Jean Michela u političke svrhe, neovisno o kojoj se stranci radi. Moja mama ima uskoro 80 godina, narušenog je zdravlja i jučer se loše osjećala nakon objavljivanja članka koji je pogrešno prenio njene riječi, te je morala uzeti 3 tablete i preležati dan. Više ne želi davati nikakve intervjue, iako je jučer bilo više ponuda. Markuša smatra sinom. Moj sin Matheo i ja biti ćemo u koloni s HOS-om, a mama sa Katom Zadro i ženama Vukovara kao i svake godine. Mama i ja često surađujemo s ljudima na vlasti zbog traženja tijela mog brata, ali ne podržavamo nijednu političku stranku”, napisao je u objavi Paul Nicolier.
>Penava optužuje: Ministar Medved ukrao je Vukovarcima kolonu sjećanja
Od koga je krenuo narativ oko politizacije?
Podsjetimo da je cijeli narativ oko politizacije Kolone sjećanja pred izbore i korištenja Jean-Michela u političke svrhe pokrenut od strane HDZ-a, a onda i od mainstream medija, koji su u svom tumačenju plakata najprije krenuli od pretpostavke da gradonačelnik Vukovara želi koristiti žrtvu Vukovara u političke svrhe, za što nemaju nikakvog dokaza, a sam plakat se ne može tako protumačiti.
>Plenković proziva Penavu: Nema pravo privatizirati Dan sjećanja
Je li problem što je Penava predsjednik DP-a?
Naime treba uzeti u obzir i to da je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava ujedno i predsjednik Domovinskog pokreta koji je oporbena stranka HDZ-a, a s čijim političkim idejama se Plenković ne slaže, što je više puta naglasio.
Podsjetimo da mainstream politici nije zasmetao samo plakat već i činjenica da Kolonu predvode Hrvatske Obrambene Snage (HOS) kojima spočitavaju crnu boju na uniformama i slogan ”Za dom spremni” povezujući ga s NDH iako se zapravo radi o dva različita povijesna konteksta.
Ako se vratimo i na činjenicu da je braniteljima IX. bojne HOS-a ove godine bio zabranjen ulazak u Knin od strane policije, možda tu možemo pronaći korijen tzv. politizacije koju su opet, ne samo kroz narativ, već i praktično pokrenuli ljudi iz drugih političkih opcija, a ne iz Domovinskog pokreta. Koliko je dominantni mainstream narativ oko ove teme utjecao i na one koji zapravo nemaju ništa protiv Ivana Penave ostaje na upit, no činjenica je da je taj narativ u hrvatskom društvu dominantan.