Novaković: Žalit ćemo se na presudu Upravnog suda u slučaju Tomaševića i imenovanja u Zagrebački holding

Foto: snimka zaslona, fah, montaža narod.hr

Gošća N1 Studija uživo bila je predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković. Upravni sud poništio je odluku Povjerenstva da su gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici prekršili zakon kod imenovanja u Zagrebački holding.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da, mi smo dobili presudu. Žalit ćemo se, ne slažemo se s argumentacijom suda. Postoji još praksa Visokog upravnog suda i mi ćemo iskoristiti svoje pravno sredstvo da se žalimo i čekati odluku Visokog upravnog suda”, rekla je Novaković.

> Sukob interesa: Povjerenstvo kaznilo Tomaševića zbog imenovanja zubara Urše Raukar u DB Srebrnjak: Zlorabio je ovlasti

> Goluža: Na važna mjesta u kulturi Možemo imenovao sestru i nećakinju Rade Borić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Možemo u stotinjak školskih odbora u Zagrebu imenovao svoje članove i simpatizere: Donosimo imena

> Nakon jedva 100 dana, Tomašević otpustio članove uprave Zagrebačkog holdinga koje je sam imenovao 

> Zagrebački holding: Tko upravlja Grupom koja zapošljava preko 7500 radnika? 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odlučilo je da su gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet povrijedili Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Naime, bez prijedloga Gradske skupštine imenovali su članove uprave i nadzornog odbora trgovačkih društava u vlasništvu grada. Povjerenstvo nije donijelo odluku jednoglasno.

Radi se o imenovanju Nikole Vukovića i Ante Samodola za članove Uprave Zagrebačkog holdinga. Dalje, imenovanjima Suzane Brenko, Ratka Bajakića i Damira Topića za članove Nadzornog odbora te Ivana Novakovića, Borisa Sesara i Matije Subašić Maras za članove Uprave, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferencija Povjerenstva

U Zagrebu se zadnja dva dana održavala zanimljiva konferencija kojoj je Povjerenstvo bilo domaćin.

“Bili su predstavnici GRECO-a, OECD-a, Europske komisije i predstavnici 10 zemalja EU-a koji su na poziciji kao ja u Hrvatskoj i mi smo utemeljitelji Europske mreže tijela za javnu etiku. Danas smo potpisali povelju, osnivanje je u Zagrebu, mislim da je to izuzetno važno. Uloga mreže je da postane partner tijelima koja se na razini EU-a bave integritetom, sukobom interesa, etikom, da bude ujednačenija praksa jer smo vidjeli da ne postoji identična praksa, nego je i vrlo različita”, kazala je Novaković.

Hrvatska i etička načela u politici?

“Pogrešna je percepcija da smo mi jako loša, a zapadna Europa jako dobra. Nije. Korupcija postoji svugdje, pitanje je načina na koji se radi. Što se tiče, etike tu je nešto drugačije, pitanje integriteta. Integritet i etika su osnova za sukob interesa i korupciju. Ako hoćete nešto mijenjati, morate krenuti od ovih lakih stvari. Ako imate velike afere, onda je ovo nezanimljivo. Ali sve počinje od integriteta i etike, same osobe, kakva je osoba na poziciji, koje bi kvalitete osoba koja ima neku upravljačku funkciju trebala imati”, rekla je Novaković.

Po novom zakonu, Povjerenstvu je, kaže Novaković, “izbijen dio načela i etike”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako sukoba interesa nema bez etike. Etika je temeljni dio sukoba interesa, to je neodvojivo. Jedan dio toga se pokrio kroz druge članke, nepokrivena je ostala transparentnost i to je po meni najbolnija točka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.