Hrvatska i dalje gubi svoje stanovništvo, osobito iz slavonskih županija, a Grad Zagreb više nije atraktivan kao što je nekoć bio za doseljavanje iz drugih županija. Započeo je proces u kojemu se stanovništvo odseljava iz Zagreba, a premješta ponajprije prema Zagrebačkoj županiji. Nastavi li se iseljavanje bolje plaćenih stanovnika Zagreba, a istodobno se doseljavaju strani radnici na minimalcu, Grad Zagreb čeka veliki pad prihoda od poreza na dohodak.
Je li ovo razlog zašto je Grad Zagreb nedavno povećao naknade novčane pomoći za novorođeno dijete? Vrlo vjerojatno nije. Zagrebačkoj gradskoj vlasti demografska politika nikad nije bila prioritet, nego baš suprotno. No činjenica je da nakon predizbornog alarma vlade ostali gradovi i županije uvode demografske mjere, pa onda i Grad Zagreb vrlo vjerojatno slijedi trendove.
> Prof. Pokos dokazao: Zbog Tomaševića je u 2022. došlo do drastičnog pada trećerođene djece u Zagrebu
>Možemosi drastično smanjili novac za novorođenčad, a sad se Dolenec hvali povećanjem!
Osječko-baranjska županija izgubila najviše stanovnika
Procjene Državnog zavoda za statistiku objavljene ovaj tjedan pokazuju da je samo godinu dana nakon popisa krajem 2022. godine Hrvatska imala 3 milijuna i 850 tisuća stanovnika. Dok ih je, prema popisu stanovništva iz 2021., imala 3 milijuna i 871 tisuću.
Također, prema reviziji procjene stanovništva po županijama DZS-a za 2022. proizlazi da je u odnosu na popis stanovništva Osječko-baranjska županija izgubila najviše stanovnika. Gotovo 3000 ljudi u godini dana, a slijede Vukovarsko-srijemska, Sisačko-moslavačka i Brodsko-posavska županija koje su izgubile svaka oko 2000 ljudi.
Podsjetimo da su slavonske županije sa Sisačko-moslavačkom županijom od 2011. do 2021. izgubile najviše stanovništva. Neće biti dobro budu li i dalje gubile svoje stanovnike. Koliko se hrvatskih građana lani pak iselilo iz zemlje, doznat ćemo na ljeto. No podsjetimo da se 2021. iz Hrvatske iselilo više od 40 tisuća osoba. Što je bio najveći broj iseljenih od 2017. kada su službeno zabilježena rekordna 47.352 iseljenika.
>Zašto su u Zagrebu smanjene naknade za novorođenčad, te kako je u drugim hrvatskim gradovima?
Zagreb znatno gubi stanovništvo
”Kao što je nekoć bio Zakon o područjima od posebne državne skrbi, samo što se nije provodio nakon 2000. U postojećoj situaciji mislim da bi trebalo donijeti Zakon o demografski izumirućim područjima. Te da se poticajnim modelima usmjerava stanovništvo prema županijama s lošom demografskom slikom. To bi, primjerice, značilo porezne olakšice i veće plaće zaposlenih u javnim službama u tim županijama”, kaže demograf dr. sc. Stjepan Šterc.
Prema procjeni DZS-a, županije koje su bile najviše u plusu 2021., godinu poslije nije to bio Grad Zagreb, nego Zagrebačka županija. Ona je dobila još 1402 stanovnika te sada broji više od 301 tisuću stanovnika. Veći broj stanovnika u jednoj godini zabilježile su i Istarska županija u kojoj je broj porastao za 733. Zatim Zadarska koja je imala 473 stanovnika više, dok je Zagreb dobio samo 314 stanovnika više.
>Tomaševićeve demografske mjere: Za treće dijete daje 38,5 puta manje od Vira?!
Zagreb ima više odseljenih nego doseljenih
Splitsko-dalmatinska županija ostala je i dalje na više od 423 tisuće svojih stanovnika. Kada se gledaju podaci o unutarnjim migracijama, Zagreb je u 2022. imao više odseljenih u druge županije (8572) nego doseljenih iz drugih županija (7950). Taj trend da Zagreb ima više odseljenih u druge županije nego onih koji su u metropolu došli iz drugih županija započeo je 2021. Primjerice još 2017. Zagreb je imao 10.043 doseljenika iz drugih županija, dok se u druge županije odselio 5941 stanovnik.
S druge strane, 2022. iz Zagreba je u inozemstvo otišlo 9026 osoba, a doseljenika iz inozemstva bilo je 13.628. Ako se nastavi iseljavanje bolje plaćenih stanovnika Zagreba prije svega u Zagrebačku županiju, a istodobno se i dalje budu doseljavali strani radnici na minimalcu, Grad Zagreb će imati manje prihode od poreza na dohodak. Onih građana koji rade u Zagrebu, a žive u Zagrebačkoj županiji, piše Večernji list.
”Što se tiče Zagreba, počeo je proces premještanja stanovništva iz Zagreba u prigradske urbane zone kao što su Dugo Selo, Samobor, Velika Gorica… Što je standardni proces u razvijenim zemljama EU, a kod nas je kasnije počeo. To je razlog zašto Zagreb na razini unutrašnje migracije nema porast stanovništva kakav je imao dosad. Izvan Zagreba je jeftinije i kvalitetnije stanovanje i to je proces koji će se nastaviti, zaključuje Šterc.
>Ovo su gradovi i općine koji isplaćuju najveće potpore za rođenje djeteta
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.