Novi Vladin zakon poskupljuje obnovu za 1,5 milijardi kuna

Vlada je jučer utvrdila i u žurnom postupku Saboru poslala izmjene zakona po kojem se provodi obnova nakon razornih potresa u Zagrebu i na Banovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o tekstu koji bi, po očekivanjima Vlade, trebao ubrzati proces obnove, a između ostalog predviđa se ukidanje participacije od 20 posto, s koliko su u konstrukcijskoj obnovi svojih zgrada prema važećim pravilima trebali sudjelovati građani čije su nekretnine oštećene u zagrebačkom potresu, nakon kojega nije proglašena katastrofa.

Umjesto njih, taj će novac osigurati država, koja će dodatni trošak imati i zbog odluke da će se obnavljati i nekretnine koje su sagrađene nezakonito i nisu naknadno legalizirane niti je za njih pokrenut postupak legalizacije. Novac za sve to namaknut će se iz državnog proračuna, a ministar graditeljstva Darko Horvat je na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade izvijestio kako se očekuje da će ove zakonske izmjene državu godišnje koštati između 1,5 i 1,7 milijardi kuna, piše Večernji list.

Zakonske izmjene donesene su kako bi se otklonila uska grla i ubrzao proces obnove koji je do sada uglavnom stajao na mjestu i to zato što su ga, kako se obrazlaže u zakonu, u velikoj mjeri kočili neprecizni i međusobno neuparivi registri, od različitih matica do zemljišnih knjiga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga se u zakonskoj noveli odustalo od teško provedivog upravnog postupka pa će se obnova provoditi na temelju neupravnih rješenja i odluka koje će izdavati resorno Ministarstvo graditeljstva. Čitav proces trebala bi ubrzati i nova pravila prema kojima se pragovi jednostavne nabave, one na koju se ne primjenjuje Zakon o javnoj nabavi, sa sadašnjih 200, odnosno 500 tisuća kuna podižu na europske pragove od oko milijun, odnosno oko 39 milijuna kuna.

Ministar Horvat pritom najavljuje da će se nabave do dosadašnjih pragova i dalje provoditi na temelju jedne ponude i za takve nabave neće se objavljivati natječaji. No za nabave između tih i novouvedenih europskih pragova, raspisivat će se natječaji koji će biti objavljivani u elektroničkom oglasniku javne nabave. Na natječajima će, ističe, svi moći konkurirati, a u oglasniku će se moći vidjeti sve pristigle ponude i odluke o izboru najboljeg ponuditelja, kao i sve ključne odrednice potpisanih ugovora, što bi trebalo jamčiti zaštitu od potencijalnih koruptivnih poslova.

Ovu najavu pozdravlja šef Fonda za obnovu Damir Vanđelić, koji je inzistirao na transparentnosti i prevenciji korupcije u obnovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Drago nam je da je Ministarstvo poslušalo naše preporuke – kazao je jučer Vanđelić, napominjući ipak da će se nova pravila postupaka nabave moći vidjeti tek nakon donošenja pravilnika za koji ministar Horvat ima propisan rok od 15 dana nakon stupanja izmijenjenog zakona na snagu.

Novi zakon treba slijediti i još jedna izmjena Programa mjera koji će precizirati koje će provedbeno tijelo što i kako raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.