Obilježena 70. obljetnica Udruge slijepih Zagreb – najveći problem su predrasude

Foto: Thinkstock

Udruga slijepih Zagreb u petak je svečanom akademijom u kazalištu Vidra obilježila 70 godina od osnutka, a izvršni direktor udruge Goran Denis Tomašković istaknuo je da su najveći problem slijepih i slabovidnih osoba predrasude, predrasude okoline i poslodavaca kada je u pitanju zapošljavanje slijepih i slabovidnih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Udruga slijepih Zagreb djeluje od 28. rujna 1947., kontinuirano, bez prestanka i mislim da je to prva stvar s kojom se možemo pohvaliti”, izjavio je novinarima izvršni direktor Udruge slijepih Zagreb Goran Denis Tomašković.

Dodao je kako se mogu pohvaliti što je ono zbog čega je udruga osnovana, a to je djelovanje na obrazovanju, zapošljavanju te razvijanju kulturnog života slijepih, i dalje ostalo zadaća, a pojavile su se i nove djelatnosti kojima udruga pruža usluge psihosocijalnog savjetovanja članovima, rehabilitacijske tečajeve, usluge asistencije putem usluge osobnog asistenta i usluga videćih pratitelja.

Udruga te usluge održava kroz 10-tak projekata u prosjeku godišnje, a što je vrlo teško danas na natječajima za projekte proći i kontinuirano držati te usluge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašković je od većih financijera koji ih cijelo to razdoblje prate, izdvojio Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Grad Zagreb, Zagrebačku županiju, Nacionalnu zakladu za razvoj civilnoga društva i Europski socijalni fond, čiji provode veliki projekt “S osobnim asistentom u zajednicu”.

“Kako bismo možda riješili jednom problem samofinanciranja, Udruga slijepih Zagreb je od 2015. razvila društveno poduzetništvo – ‘Sapuni s točkicama’, u kojem je zaposleno trenutno troje naših, prije dugotrajno nezaposlenih članova na proizvodnji sapuna s točkicama. Od kraja prošle godine za razvijanje ovog projekta udruga je osnovala poduzeće u kojem želimo zapošljavati naše članova, a jednog dana možda i poboljšati naše samofinanciranje, čime bismo riješili problem financiranja kroz natječaje”, rekao je Tomašković.

Predrasude su najveći problem na koje danas slijepe i slabovidne osobe nailaze

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara koji su to problemi na koje danas slijepe i slabovidne osobe najčešće nailaze u društvu, Tomašković je istaknuo da su najveći problem predrasude.

“Predrasude okoline, predrasude poslodavaca kad je u pitanju zapošljavanje slijepih osoba. Za predrasude je krivo dijelom i neznanje, jer ljudi o onom o čemu malo znaju ili u što nisu upućeni, recimo sa mogućnostima slijepih osoba, obično se u takva područja ne upuštaju ili im pružaju otpor”, rekao je.

Na upit o tehničkim preprekama te koliko je Zagreb prilagođen slijepim i slabovidnim osobama, Tomašković je istaknuo da je Grad Zagreb u 15-ak godina napravio puno na pristupačnosti javnih prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ozvučeno je u tih 15-ak godina nekih 500-tinjak križanja. Ali, mislim da smo došli u jedno razdoblje u kojem moramo pojačati, prvenstveno zbog mladih koji su mobilniji, da se kroz jedan veliki natječaj financiran iz europskih fondova što više križanja u Zagrebu ozvuči te posebno postave taktilne površine na velikim javnim prostorima, poput trgova, gdje je slijepim osobama vrlo teško zadržati pravac kretanje”, kazao je.

Tomašković je istaknuo da sve slijepe i slabovidne osobe kojima je potreban pas vodič, mogu psa zatražiti i ući u postupak za dobivanje, što financira država. Napomenuo je kako ima određenih problema za dobivanje psa jer se zbog složenog postupka osposobljavanja tih pasa, može godišnje obučiti određena količina, tj. pet pasa, pa je zato nešto veći red na koji članovi udruge čekaju.

Tomašković je istaknuo da Udruga slijepih Zagreb ima 1190 članova, a od toga je 957 s područja Zagreba i 233 sa područja Zagrebačke županije.

Pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Romana Galić istaknula je da je Grad Zagreb s udrugama osoba s invaliditetom postigao partnerski odnos, uključivanje njihovih članova u stvaranje strateških dokumenata, u određivanje i provedbu prioriteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da to njima jako puno znači”, rekla je Galić.

Istaknula je da Udruzi slijepih Zagreb treba odati priznanje zbog 70 godina rada u interesu svojih članova i njihovih obitelji te pružanja podrške.

Poručila je da će oni u Gradu Zagrebu s njima surađivati i dalje, te da imaju podršku Grada i financijsku, ali i ljudsku, te da će svi zajedno graditi grad stvarno po mjeri čovjeka u kojem će biti ugodno svima živjeti bez prepreka i onog svega što opterećuje.

Objasnila je da kada se osobama s invaliditetom omogući pristupačnost, onda se im se na neki način omogućuje i pristup do svih onih segmenata koji su im važni u životu jer onda mogu biti konkurentni na tržištu rada, mogu otići liječniku, otići na kulturna događanja. Istaknula je da u Gradu Zagrebu kontinuirano od 2004. donose Strategiju osoba s invaliditetom koja sadrži 13 bitnih područja koje su osobe s invaliditetom i same apostrofirale kao bitne.

Pristupačnost su naveli kao problem broj jedan, a tu je i problem zapošljavanja, koje sprječava i siromaštvo i socijalnu isključenost koja je jedan od problema koji muči osobe s invaliditetom.

Na svečanoj akademiji na kojoj je udruga obilježila 70 godina od osnutka, uz bogat glazbeni program, dodijeljene su i zahvalnice za značajan doprinos udruzi. Pet plaketa “Milan Berkeš” dobili su istaknuti članovi udruge Proko Vujičić (jedini živući osnivač udruge), Savo Golić, Marija Mustač i Ana Nađ te zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.