Site icon narod.hr

Obračun Facebooka i australske vlade potaknuo i druge zemlje da reagiraju na BigTech

Foto: fah

Već nekoliko dana traje sukob između Facebooka i australske vlasti koja je odlučila svojim zakonodavstvom propisati tvrtkama Big Techa za njih nešto nepovoljnija pravila, na što je Facebook reagirao vrlo oštro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijska vlast naime, odlukom koju je predložila, želi BigTech prisiliti da plaća izdavačima za preuzimanje njihovih sadržaja. Cilj ovog zakona je riješiti gubitke prihoda od oglašavanja u medijima zbog američkih tehnoloških divova. Australski zakon koji treba stvoriti takozvani Kodeks pregovora o medijskim vijestima u srijedu je usvojen u donjem domu, a trebao bi uskoro proći i kroz gornji dom parlamenta.

> Blokada Facebooka u Australiji izazvala oštre reakcije: ‘Zuckerberg se ponaša kao diktator’

> Facebook blokirao vijesti u Australiji: ‘Ovo je napad na demokraciju!‘

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka Facebooka bila je žestoka: u četvrtak je onemogućio dijeljenje vijesti na toj društvenoj mreži u Australiji. Australci koji su se u četvrtak ujutro probudili i otvorili Facebook, otkrili su da ne mogu gledati ili dijeliti vijesti na toj društvenoj mreži što je izazvalo bijes javnosti i medija. Novinari koji su pokušavali objaviti vijesti na svojim Facebook-stranicama dobili su poruku da je došlo do pogrješke. Također, međunarodni korisnici izvan Australije nisu mogli dijeliti australske vijesti. Blokirane su i neke vladine stranice kao i stranice hitnih službi.

Istim je mjerama prijetio i Google (da će isključiti svoju tražilicu u Australiji ako se zakon donese), no kasnije je ipak popustio i odlučio platiti australskim izdavačima. Facebook je, ipak, reagirao drugačije.

I druge zemlje razmišljaju o nametanju svojih pravila BigTechu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, čini se da postupak Facebooka u Australiji nije obeshrabrio vladajuće, a čak je potaknulo i druge države u svijetu da u svojim zemljama prisile tehnološke divove na plaćanje izdavačima za prikazivanje njihovih vijesti.

Europska unija i Kanada uskoro bi trebale usvojiti zakone za regulaciju Big Techa. Velika Britanija najavila je izradu sličnih mjera i pozvala ostale države na koordinaciju regulativa. Sjedinjene Američke Države sljedeći mjesec dovode direktore Facebooka, Googlea i Twittera na svjedočenje pred Kongres, piše Jutarnji list.

Facebookov potez u Australiji izazvao je oštre osude te je nazvan beskrupuloznim, a australski ministri okarakterizirali su ga i kao napad na demokraciju. Bilo je čak  i optužbi da se Facebook “ponaša poput sjevernokorejskog diktatora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U protekla tri desetljeća zabilježen je uspon pet velikih globalnih korporacija – Alphabeta (vlasnika Googlea i YouTubea), Amazona, Applea, Facebooka i Microsofta, od kojih svaka ima monopolističku moć u vlastitim i susjednim domenama. Te su tvrtke rasle u okruženju uglavnom bez zakona – u smislu da su djelovale u domenama u kojima je bilo malo primjenjivog zakona ili u kojima nije bilo interesa vlade za primjenu postojećeg zakona.

> Poljska će kažnjavati društvene mreže ako cenzuriraju objave koje ne krše zakon

> Prije 3 godine UiO upozorio Vladu na cenzuru FB: Hoće li sada, nakon poruka EK – reagirati?

Sada oni ‘jašu’ svijetom, uvidjevši svoju veliku ulogu kritične infrastrukture, koja je uvećana pandemijom. Njihovi vođe sebe vide (iako to, naravno, ne izražavaju javno) kao nove gospodare svemira. Stoga su šokirani i iziritirani kad nacionalne vlade ne prepoznaju njihov povlašten status.” – piše John Naughton za Guardian ističući kako monopol tehnoloških divova predstavlja prijetnju demokraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, udruga U ime obitelji prije 3 je godine upozorila na pojavu da se na Facebooku blokiraju pojedine vijesti i profili te zatražila od Vlade RH da zabrani Facebooku provođenje takve cenzure. Bilo je to nakon osuđujuće haške presude šestorici Hrvata iz BiH i protestnog samoubojstva generala Praljka. Tada je Facebook masovno blokirao objave u kojima se iskazivala zahvalnost generalu Praljku, kao i objave o ratu u BiH i zločinima koje je počinila Armija BiH.

Upravo ono što je U ime obitelji predlagala u Hrvatskoj, nedavno je najavila poljska vlada. Kao što smo pisali u prosincu, novi propisi u Poljskoj omogućit će kažnjavanje tvrtki ako cenzuriraju objave koje ne krše poljski zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version