Blokada Facebooka u Australiji izazvala oštre reakcije: ‘Zuckerberg se ponaša kao diktator’

Zuckerberg
Foto: fah

Usred spora oko prijedloga novog zakona koji želi BigTech prisiliti da plaćaju medijima za preuzimanje njihovih sadržaja, Facebook je korisnicima u Australiji blokirao mogućnost dijeljenja ili čitanja vijesti na toj društvenoj mreži, javlja BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Facebookova odluka da blokira objavu i dijeljenje medijskih sadržaja za korisnike u Australiji pokrenula je lavinu osuda i optužbi, kako javnosti, tako i političara.

“Nadamo se da će Facebook brzo ovo ispraviti, jer mi dijelimo važne, znanstveno utemeljene informacije u kritično vrijeme kad nije u ničijem interesu da se one izgube i da ih zamijene neprovjerene priče.”, poručio je Will Berryman, predsjednik Royal Institution of Australia koji izdaju znanstveni časopis Cosmos.

“Facebookovo blokiranje vijesti usred pandemije, kad je točna informacija ključna za brzi odgovor javnog zdravstva, stvarno vam govori sve što trebate znati o tome kako Zuckerberg brine o australskom društvu i koheziji”, dodao je Chris Cooper, izvršni direktor Reset Australia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je alarmirajući i opasan tijek događaja. Blokiranje pristupa ključnim informacijama cijeloj zemlji usred noći je beskrupulozno”, poručili su iz Human Rights Watch.

Mnogi australski korisnici također su bijesni zbog iznenadnog gubitka pristupa pouzdanim informacija i sadržajima koji se dijelio putem Facebooka.

Niz ministara rekao je parlamentu u četvrtak da je Facebookov potez i blokada “napad” na demokraciju i da će samo naštetiti ugledu tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Zapadne Australije Mark McGowan optužio je Facebook da se “ponaša poput sjevernokorejskog diktatora”.

Premijer Australije Scott Morrison oglasio se u četvrtak na Facebooku kako bi izjavio da će australsko pokazivanje snage “potvrditi zabrinutosti koju sve veći broj zemalja izražava zbog ponašanja kompanija BigTecha koje misle da su veće od vlada i da se pravila ne bi trebala odnositi na njih”.

“Tehnološki divovi možda mijenjaju svijet, ali to ne znači da bi ga trebale voditi”, napisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar komunikacija Paul Fletcher upozorio je da tvrtke koje posluju u Australiji “moraju poštivati ​​zakone koje je donio izabrani parlament ove nacije”.

Reagirali su i američki kongresnici koji se također ne slažu s Facebookovim potezom, prenosi dnevnik.hr.

“Ako već nije jasno, Facebook nije kompatibilan s demokracijom. Prijetnja da će cijelu zemlju baciti na koljena ako ne prihvate njihove uvjete je ultimativno priznanje monopola”, napisao je američki kongresnik David Cicilline.

Korisnici  u Australiji nemaju pristup vijestima na svom Facebooku

Podsjetimo, Facebook se suočava sa sve većim kritikama nakon što je blokirao vijesti u Australiji usred spora s vladom oko planiranog zakona. Google je popustio, ali Facebook provodi svoje prijetnje i ograničava dijeljenje novinskih članaka i informativnih emisija u Australiji kao reakciju na plan zakona koji želi platforme prisiliti da plaćaju medijima za preuzimanje njihovih sadržaja.

> Facebook blokirao vijesti u Australiji: ‘Ovo je napad na demokraciju!‘

> Što je Big tech, tko ga čini, tko stoji iza njega i što posjeduje?

> Prije 3 godine UiO upozorio Vladu na cenzuru FB: Hoće li sada, nakon poruka EK – reagirati?

Prema novim pravilima koje je postavio Facebook kao odgovor na Vladin zakon, australskim je korisnicima onemogućeno gledanje i dijeljenje lokalnih i međunarodnih vijesti, dok je lokalnim izdavačima zabranjeno dijeljenje ili objavljivanje bilo kakvih poveznica na njihove stranice.

Nekoliko vladinih stranica o zdravstvu i hitnim slučajevima također je blokirano, što je Facebook priznao kao pogrešku i dopustio dijeljenje sadržaja koji se odnose na hitne intervencije i pomoć.

Australski zakon koji treba stvoriti takozvani Kodeks pregovora o medijskim vijestima u srijedu je usvojen u donjem domu, a trebao bi uskoro proći i kroz gornji dom parlamenta. Kodeks bi stvorio arbitražno vijeće za određivanje obvezujuće cijene vijesti u situacijama kada Google i Facebook ne postignu dogovore s medijskim tvrtkama čije izvorne članke dijele na svojim platformama. Zakon je ciljao da ”izjednači uvjete” između tehnoloških divova i izdavača koji se bore za dobit. Od 100 australskih dolara (488 kuna) potrošeno na digitalno oglašavanje u australskim medijima, 81 dolar (395 kuna) ide Googleu i Facebooku.

Facebook opovrgava zaradu na dijeljenju vijesti

Facebook je u izjavi napisao da je australskim izdavačima prošle godine pomogao da zarade 407 milijuna australskih dolara putem dijeljenja, dok je “dobitak na platformi od vijesti minimalan”.

„Predloženi zakon u osnovi pogrešno razumije odnos između naše platforme i izdavača koji je koriste za dijeljenje vijesti”, poručili su iz tvrtke. U prilog tome ide činjenica da ”izdavači rado odabiru objavljivanje vijesti na Facebooku jer im to omogućava prodaju više pretplata, povećanja publike i povećanje prihoda od oglašavanja”.

Facebook je poručio da se zbog zakona ”suočio s oštrim izborom: pokušati poštivati zakon koji zanemaruje stvarnost ovog odnosa ili prestati dopuštati objavljivanje vijesti o našim uslugama u Australiji.”.

”Teška srca odabiremo ovo drugo”, stoji u objavi na blogu.

Što će biti sa zakonom?

Australska komisija za zaštitu tržišnog natjecanja i potrošača izradila je nova pravila koja bi trebala izjednačiti uvjete između tehnoloških divova i izdavača.

Australska konzervativna vlada stoji uz zakon – koji je u srijedu usvojio donji dom parlamenta. Ima široku međustranačku podršku, a Senat će je vjerojatno usvojiti sljedeći tjedan.

“Donijet ćemo ovaj zakon. Želimo da digitalni divovi plaćaju tradicionalna medijska poduzeća za generiranje izvornog novinarskog sadržaja”, rekao je član australskog parlamenta Josh Frydenberg.

Google se također protivi australskom zakonu, no potpisao je ugovore o plaćanju s glavnim medijima u toj zemlji. Tako je Google pristao platiti News Corpu u vlasništvu Ruperta Murdocha za sadržaje s vijestima njegove grupacije, piše BBC.

No Facebook je i dalje pri stavu da velike tehnološke tvrtke ne podliježu državnim zakonima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.