Petak, 14 veljače, 2025
3.3 C
Zagreb
Pratite nas:
NEDOSTATAK SLOGE

Desnica u Europskom parlamentu: Sličan program, a tri različita kluba zastupnika

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Europskom parlamentu trenutno djeluje osam klubova zastupnika – zastupničkih skupina povezanih u priznatu organizacijsku strukturu koja mora brojati najmanje 23 zastupnika iz 7 država članica. Tri od njih mogu se svrstati desnije od Europske pučke stranke, najbrojnijeg kluba u EP koji već desetljećima zauzima prostor desnog centra. To su Klub zastupnika Patrioti za Europu, Klub zastupnika Europskih konzervativaca i reformista te Klub zastupnika Europa suverenih nacija. Među njima nema značajnijih programskih razlika te se slažu u oslanjanju na tradicionalnu obitelj kao stup društva, postojanju EU kao zajednice suverenih nacija, većoj kontroli migracija…

Zašto su onda razjedinjeni, a ne ujedinjeni?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog treba tražiti u osobnim razlikama lidera (Marine Le Pen, Viktor Orban, Giorgia Meloni, Alice Weidel…) koji stoje iza ovih klubova, a koji se svaki na svoj način žele nametnuti kao lideri desne-suverenističke opcije u EU.

>Veliki skup europske desnice u Madridu: Moto je Make Europe Great Again (MEGA)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klubovi zastupnika u Europskom parlamentu

Potrebno je najmanje 23 zastupnika da se osnuje klub zastupnika i u svakom klubu mora biti zastupljena barem četvrtina država članica (trenutno sedam). Zastupnik može biti član samo jednog kluba zastupnika.

Neki zastupnici, tzv. „nezavisni zastupnici”, ne pripadaju niti jednom klubu zastupnika.

Klubovi zastupnika mogu se osnovati u bilo kojem trenutku tijekom parlamentarnog saziva. Svaki klub zastupnika brine se za svoj vlastiti unutarnji ustroj imenovanjem predsjednika (ili supredsjednika), predsjedništva i tajništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klubovi zastupnika imaju određene prednosti: imaju važnu ulogu u utvrđivanju dnevnog reda Parlamenta, više vremena za izlaganje tijekom rasprava te više uredskog prostora, osoblja i sredstava. Također odlučuju o osnivanju parlamentarnih odbora i izaslanstava.

Dodjela mjesta u vijećnici određuju se na temelju političke pripadnosti slijeva nadesno i u dogovoru s predsjednicima klubova.

Prije svakoga glasanja na plenarnoj sjednici, klubovi zastupnika analiziraju izvješća koja su sastavili parlamentarni odbori i na njih podnose amandmane.

Stajalište koje usvaja klub zastupnika rezultat je rasprave unutar kluba. Niti jednog se zastupnika ne može prisiliti da glasa na određeni način.

>Od MAGA do MEGA: Tko želi učiniti Europu ponovno velikom?

Broj zastupnika po klubovima

U trenutnom sazivu Europskog parlamenta koji je počeo 2024. godine postoji osam klubova zastupnika. Po brojnosti zastupnika njihov redoslijed izgleda ovako:

Klub zastupnika Europske pučke stranke (kršćanski demokrati) – 188 zastupnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klub zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Europskom parlamentu  – 136 zastupnika

Klub zastupnika Patrioti za Europu – 84 zastupnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski konzervativci i reformisti – 78 zastupnika

Klub zastupnika Renew Europe – 77 zastupnika

Klub zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza – 53 zastupnika

Klub zastupnika Ljevice u Europskom parlamentu – GUE/NGL – 46 zastupnika

Klub zastupnika Europa suverenih nacija – 25 zastupnika

Osim zastupnika koji pripadaju određenom klubu postoje i oni koji su odlučili djelovati kao nezavisni zastupnici, a takvih je 32.

>Orban čestitao Trumpu i poručio: Sada je na nama da okupiramo Bruxelles!

Desnica u EP

Uoči prošlogodišnjih izbora za Europski parlament koji su se u istom terminu održavali u svim državama članicama srednjostrujaški mediji su najavljivali ili, bolje rečeno upozoravali, na pobjedu tzv. desnice.

Rezultat je na kraju po desnicu bio solidan koja je ponešto brojčano narasla u odnosu na prošli saziv. Ono što upada u oči je razjedinjenost desnih zastupnika koji su se u EP smjestili u tri različita kluba zastupnika, a ima ih i među nezavisnim zastupnicima.

Tri desna kluba zastupnika u EP su: Klub zastupnika Patrioti za Europu, Europski konzervativci i reformisti, Klub zastupnika Europa suverenih nacija.

Zajedno broje 187 zastupnika od ukupno 720 koliko ih “sjedi” u EP.

Patrioti za Europu

Klub zastupnika Patrioti za Europu najbrojniji je klub zastupnika s desnim predznakom u EP. Broji 84 zastupnika, a okosnicu joj čine Nacionalno okupljanje Marine Le Pen i Fidesz Viktora Orbana. Osim francuskih i mađarskih zastupnika Patrioti za Europu okupljaju i predstavnike Belgije (3), Češke (9), Danske (1), Španjolske (6)…

Patrioti za Europu u svojem programu jasno naglašavaju suverenističke i kršćanske vrijednosti. Evo nekih od njih:

Zalažu se za Europu snažnih, ponosnih i neovisnih nacija slobodnih u svojoj odluci da žive i surađuju u skladu jedna s drugom.

MADRIDU
Foto: Fah

Vjeruju u Europu posvećenu miru i dijalogu, ali spremnu braniti se od svake prijetnje.

Žele Europu koja čuva i slavi svoj europski identitet, tradicije i običaje, plodove grčko-rimskog i judeo-kršćanskog naslijeđa.

Vjeruju u Europu odlučnih u zaštiti svojih granica, zaustavljanju ilegalne migracije i očuvanju kulturnog identiteta, slijedeći volju velike većine europskih građana.

Zalažu se za Europu nacija koje odbijaju daljnji prijenos nacionalnog suvereniteta na europske institucije.

Europski konzervativci i reformisti

Europski konzervativci i reformisti druga su najjača desna grupacija u Europskom parlamentu. Imaju ukupno 78 zastupnika iz 19 država članica. Osnovani su 2009. te promiču osobnu slobodu, nacionalni suverenitet, parlamentarnu demokraciju, privatno vlasništvo, ograničeno upravljanje, slobodnu trgovinu, obiteljske vrijednosti i decentralizaciju moći. Njihovi su lideri poljak Mateusz Morawiecki talijanska premijerka Giorgia Meloni.

Europski konzervativci i reformisti za sebe kažu da su eurorealisti koji se zalažu i za zaštitu obitelji kao temelj društva, učinkovito kontroliranu imigraciju i prestanak zlouporabe postupaka azila, poštovanje i ravnopravan tretman za sve zemlje EU, nove i stare, velike i male i prestanak rasipanja i pretjerane birokracije te predanost većoj transparentnosti i poštenju u institucijama EU-a i korištenju fondova EU-a.

meloni, morawiecki
Foto: Vlada Poljske

U klubu zastupnika Europskih konzervativaca i reformista nalazi se hrvatski europarlamentarac Stjepo Bartulica (DOMiNO).

Europa suverenih nacija

Europa suverenih nacija naziv je najmanjeg desno orijentiranog kluba zastupnika u Europskom parlamentu. Imaju ukupno 25 zastupnika, a okosnica joj je najjača desna stranka u Njemačkoj – AFD. Osim njemačkog AFD-a Klub Europa suverenih nacija čine još stranke i zastupnici iz Bugarske, Češke, Francuske, Litve…

Čelnici AfD-a, foto: Fah

Zalažu se za europsku zajednicu suverenih, demokratskih nacionalnih država koje surađuju u miru na dobrobit svojih naroda, u svim područjima koja se mogu bolje upravljati zajedničkim snagama. Žele i očuvanje zajedničkog tržišta, ali žele smanjiti birokraciju i odlučno se protive izgradnji jedinstvene europske države te trožu kontrolu migracija.

Žele zaštiti i tradicionalnu obitelj, sastavljenu od oca, majke i djece, ali i ukinuti Zeleni plan i njegove planske ekonomije u korist tržišnih načela, poduzetništva i znanstvenog napretka.

>Nastavlja se rat između Meloni i ljevičarskih sudaca oko ilegalnih migranata

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci