Uhićenje Mile Kekina i njegovo brzo puštanje u fokus javnosti stavilo je mnoga pitanja. Jedno od njih je i kako to da nekome tko godišnje zaradi preko 130 000 eura država plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Mile Kekin samo je jedan od preko tisuću samostalnih umjetnika kojima država plaća ove doprinose. O svemu tome odlučuju Stručno povjerenstvo i ministrica kulture. Kekin je na ovaj način osiguran posljednje 23 godine, otkriva nam u svom odgovoru Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika (HZSU).
>Kekin godišnje zarađuje preko 130 000 eura, a država mu uplaćuje doprinose
Otkrili su nam kako Kekin još od 1. siječnja 2002. ostvaruje pravo na uplatu obveznih doprinosa iz sredstava proračuna Republike Hrvatske.
Trenutno mjesečni trošak države po samostalnom umjetniku iznosi 787,52 eura, od toga dio otpada na obvezno mirovinsko osiguranje, 356 eura odlazi na zdravstveno osiguranje te oko sto eura na drugi mirovinski stup.
U 2025. iz državnog proračuna za doprinose samostalnih umjetnika će, doznajemo, biti isplaćeno 12 milijuna eura.
Broj onih koji ostvaruju pravo se mijenja
“Pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske prosječno godišnje ostvari oko 80 samostalnih umjetnika“, odgovorila je na upit portala Narod.hr HZSU.
“Fluktuacija samostalnih umjetnika kojima je priznato pravo na uplatu obveznih doprinosa je izuzetno velika zbog odlazaka samostalnih umjetnika u radni odnos, mirovinu, inozemstvo, ne udovoljavanja propisanim kriterijima za reviziju priznatih prava te osobnim razlozima. Npr. u 2024. godini, u radni odnos otišlo je 65 samostalnih umjetnika, u mirovinu 34 umjetnika, na osobni zahtjev odjavljeno je 9 umjetnika (od toga 4 zbog odlaska u inozemstvo), u postupku revizije 5 umjetnika, a preminuo je 1 samostalni umjetnik, sveukupno 114 samostalnih umjetnika kojima je prestalo pravo na uplatu doprinosa iz sredstava proračuna Republike Hrvatske. Pravo na uplatu doprinosa obnovio je 31 umjetnik nakon povratka iz radnog odnosa koji je trajao kraće od 2 godine”, pojašnjavaju dalje.
> Zašto plaćamo doprinose samostalnim umjetnicima i tko i kako o tome odlučuje?
Za ostvarivanje prava potrebno podnijeti zahtjev
Upitali smo ih i zašto pojedinih popularnih umjetnika nema na listi onih kojima država plaća doprinose. Odgovaraju da nemaju informacije zašto nisu podnijeli zahtjev za priznavanje prava na uplatu obveznih doprinosa.
Kekin zaradi preko 130 tisuća eura godišnje
Podsjetimo, Kekin se nalazi na popisu Hrvatske zajednica samostalnih umjetnika “kojima je priznato pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske“.
“Članovi HZSU-a su samostalni umjetnici koji profesionalno obavljaju samostalnu umjetničku djelatnost i čije umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti, odnosno samostalni umjetnici kojima je Stručno povjerenstvo za priznavanje prava samostalnih umjetnika, uz naknadno odobrenje ministra nadležnog za kulturu, priznalo pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske”, stoji na stranicama.
>Policija odvela Kekina iz stana, on poručio: Koristi me se za napad na zagrebačku vlast
U imovinskoj kartici Ivane Kekin, u rubrici koja se odnosi na podatke o bračnom odnosno izvanbračnom drugu, vidljivi su podaci. Njezin suprug Mile na godišnjoj je razini imao primitak u iznosu 130 733 eura (uneseno 21. 1. 2025.)
Kekin i pomoć države za vrijeme pandemije
Podsjetimo i da je Kekin primao pomoć države za vrijeme Covida. Uvidom u imovinsku karticu njegove supruge, vidljivo je da je Mile Kekin 2020. godine, od Ministarstva kulture i medija RH dobio novčanu potporu u iznosu od 8.000 kuna. U napomenama stoji da je potpora isplaćena u dva navrata, odnosno u iznosima po četiri tisuće kuna.
>Mile Kekin u doba Covida nije odolio financijskoj potpori Ministarstva kulture
Tko je sve na listi samostalnih umjetnika?
Lista samostalnih umjetnika je duga. Na njoj se nalazi 1 387 osoba. Neki od njih su javnosti dobro poznati po raznoraznim angažmanima. Na listi se, među ostalim, nalaze Goran Navojec, Mile Kekin, Mirela Priselac Remi, Damir Martinović (Mrle), Zoran Prodanović (Prlja). Zatim, Danijela Martinović, Ivana Vrdoljak (Vanna), Oliver Frljić, Janko Volarić Popović i mnogi drugi čija imena možete vidjeti OVDJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.