Poljska će kažnjavati društvene mreže ako cenzuriraju objave koje ne krše zakon

Foto: Thinkstock

Poljsko Ministarstvo pravosuđa priprema zakon čiji je cilj osigurati poštivanje prava korisnika društvenih mreža. Ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro naglasio je da “korisnici društvenih mreža moraju imati osjećaj da su njihova prava zaštićena”. N”e može postojati cenzura izražavanja. Sloboda govora i rasprave bit su demokracije”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtke koje su vlasnici najvećih društvenih mreža uklanjaju sve veći broj objava, a korisnici dobivaju zabrane ili im se čak brišu profili pa su im mogućnosti ograničene. Zamjenik ministra pravosuđa Sebastian Kaleta izjavio je kako je došlo vrijeme da Poljska uspostavi propise koji štite korisnike od zlopotrebe ovlasti od strane internetskih korporacija, prenosi Benchmark.pl.

Dodao je da će novi propisi Poljskoj omogućiti kažnjavanje tvrtki zbog kršenja prava korisnika na društvenim mrežama. Ako se utvrdi da tvrtke krše prava korisnika i odbiju poštovati presudu suda, mogu biti kažnjene s novčanom kaznom u iznosu do 2,2 milijuna eura.

U slučaju sukoba između društvene mreže i korisnika, novi zakon nalaže da poljski sud odlučuje je li neki zakon stvarno prekršen, što bi opravdalo cenzuru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon donošenja novog zakona o cenzuri, društveni mediji više neće moći uklanjati objave ili blokirati profile po vlastitom nahođenju. Ovaj se novi zakon odnosi na objave koji ne krše poljski zakon, pa tako, na primjer, korisnici koji objavljuju dječju pornografiju ili drugi ilegalni sadržaj ne bi imali pravo d sutra tražiti povratak njihovih objava ili deblokiranje računa.

Međutim, velik dio cenzure koja se odvija na društvenim mrežama nema nikakve veze s ilegalnim sadržajem. Konzervativci posebno ističu da je njihov sadržaj na meti zabrana ili cenzure, jer su vlasnici društvenih mreža poput Facebooka ili Twittera naklonjeni liberalnim politikama. Portal Remix News podsjeća da je poljskom državnom mediju Poland Daily zabranjen pristup Twitteru početkom ove godine unatoč nepostojanju dokaza da je došlo do kršenja bilo kojih smjernica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.