Meta će odustati od svojeg programa fact-checkinga i zamijeniti ga značajkom Bilješki zajednice (Community Notes) koja podsjeća na platformu X milijardera Elona Muska, objavio je izvršni direktor tvrtke Mark Zuckerberg u utorak.
Zuckerberg kaže kako će taj potez pomoći vratiti “slobodu izražavanja” na platforme kompanije. Istovremeno je vlade i tradicionalne medije optužio da zagovaraju veću cenzuru sadržaja, prenosi Forbes.
>Bomba u kampanji: Zuckerberg priznao je cenzurirao covid sadržaj zbog pritiska Bidenove ekipe
U videosnimci objavljenoj na Facebooku, Zuckerberg kaže kako će se kompanija “vratiti svojim korijenima” i fokusirati na “pojednostavljivanje naših politika i vraćanje slobode izražavanja na naše platforme.”
Promjene prvo u SAD-u
Direktor Mete potom je naveo kako će se kompanija “riješiti fact-checkera” i zamijeniti ih “Bilješkama zajednice, slično kao na X-u“. Promjene će se najprije uvesti u SAD-u.
Dodao je kako su predsjednički izbori u SAD-u djelovali kao “točka kulturnog preokreta i povratak prema prioritiziranju govora.” Objasnio je kako je debata o “potencijalnoj šteti koju može prouzročiti online sadržaj” dovela do toga da je Meta razvila “kompleksne sustave” moderiranja sadržaja koji su izazvali “previše grešaka i cenzure.”
>Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše’ ministarstvo istine’ – Faktograf
Kao jedna od najvećih kompanija za društvene mreže na svijetu, Meta često postavlja standarde za to kako platforme reguliraju sadržaj i provjeravaju njegovu istinitost, piše Newsweek, dodajući kako Zuckerbergov potez predstavlja drastičnu promjenu u odnosu na raniji pristup u kojemu je platforma ograničavala određene vrste izražavanja i tema.
Joel Kaplan, koji je sada na mjestu voditelja globalnih poslova, napisao je da je oslanjanje tvrtke na neovisne moderatore bilo “dobronamjerno”, ali je otišlo predaleko.
“Previše bezopasnog sadržaja bilo je cenzurirano”, napisao je. Dodao je da Meta “prečesto stoji na putu slobodnog izražavanja koje želimo omogućiti.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Forbes