-->
Srijeda, 8 siječnja, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Šušnjar pozvao potrošače da sankcioniraju one koji neopravdano podižu cijene

Podijeli

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar pozvao je građane da sankcioniraju trgovce koji neopravdano dižu cijene i tako pridonose rastu inflacije. Godišnja inflacija u prosincu je prema podacima Državnog zavoda za statistiku porasla na 3,4%, a prema Eurostatovim podacima je iznosila 4,5% i najviša je u eurozoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je rekao kako se ove godine očekuje smanjivanje inflatornih pritisaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo biti svjesni činjenice kako su u odnosu na 2022. i 2023. godinu, u 2024. inflatorni pritisci značajno smanjeni. To ne znači, naravno, da se cijene smanjuju, da cijene padaju. One i dalje rastu, ali po znatno nižim stopama. Očekujemo ublažavanje inflatornih pritisaka u 2025. i posebno u 2026. godini. Očekujemo prosječnu inflaciju od 2,7%. To usporavanje inflatornih pritisaka, da tako kažem, bit će dugotrajnije i blaže nego što je to bilo do sada”, kazao je ministar Primorac.

>Inflacija u Hrvatskoj 4,8%, znatno iznad prosjeka eurozone

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo te podatke koji jesu. Međutim, to moramo korelirati zajedno sa rastom našeg BDP-a. To su takvi ekonomski pokazatelji i ekonomska teorija to definira – kada gospodarstvo raste nužno idu i ove neželjene stvari kao što je inflacija. Međutim tu treba napomenuti i apelirati na naše potrošače da budemo odgovorni. Po ovim indeksima koji imamo, neke stvari nisu toliko poskupjele prema krajnjim kupcima”, rekao je Šušnjar, prenosi HRT.

Pozvao potrošače na dogovornost

Šušnjar je potrošače pozvao na odgovornost da se sankcionira one koji neopravdano podižu cijene.

“To je najbolji mehanizam za regulaciju cijena”, rekao je Šušnjar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dokle god potrošnja ‘nekontrolirano ide’ i trgovci se ponašaju neodgovorno i dižu cijene”, istaknuo je.

Ustvrdio je da je Vlada poduzela niz mjera kako bi smanjila inflatorne pritiske, kao što je smanjivanje stope PDV-a na hranu. Rekao je kako je puni efekt te mjere nije postignut, jer su neki ostavili razliku tih iznosa u svojim profitima i maksimalizirali ih nauštrb građana.

>Inflacija u EU: Hrvatska među tri zemlje s najvišim stopama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče mogućnosti proširenja liste proizvoda s ograničenim cijenama, izvijestio je da su pri kraju analize te će idućih tjedana lista biti “moderirana”, gdje bi neki proizvodi mogli ispasti s nje zbog cijene, kao što su jabuke, ali neki će biti i stavljeni.

“Savjetujem građanima da budu odgovorni potrošači i da tako reguliramo tržište. Na te izbore idemo svaki dan, tako možemo doprinijeti kao potrošači regulaciji cijena”, rekao je Šušnjar.

>Što nas čeka u 2025.? Manjak radne snage, niske plaće i – još veći rast cijena

Potrošači prema njegovim riječima “moraju pokazati odgovornost i što više sankcionirati trgovce koji neopravdano dižu cijene”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korekcije stope poreza na ekstraprofit?

Kaže da su financijski podaci javno dostupni i pokazuju jako visoke profite, od pekara do trgovaca, no smatra da oni moraju imati i određenu društvenu odgovornost.

Kaže da se razgovara i o mogućnosti korekcije stope poreza na ekstraprofit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smanjenje pojedinih stopa PDV-a nije polučilo željeni efekt, jer za iznos smanjenja stopa nije pala cijena, no reakcija tržišta je da se i dalje kupuje, ne samo prehrambene proizvode, što trgovci koriste”, smatra Šušnjar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci