Meta, kompanija koja posjeduje Facebook i Instagram, najavila je da će ukinuti fact-checkere koji su dosad provjeravali činjenice na njihovim platformama. Bit će zamijenjeni tzv. bilješkama zajednice, (eng. community notes), kakve koristi X. Zuckerberg je obrazlažući odluku rekao da su “fact checkeri bili previše politički pristrani i uništili su više povjerenja nego što su ga stvorili“. Portal Narod.hr o tome piše već godinama. Podsjećamo kako je o tome premijeru Plenkoviću pisala udruga U ime obitelji (UiO). On se na ta upozorenja jednostavno – oglušio.
> Meta najavila ukidanje fact-checkera, Faktograf: Nastavljamo s radom
Ustav u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli. Faktograf, kao izrazito ideološki obojena platforma i ekstremno lijevi portal, svoju privilegiju je koristio kako bi cenzurirao sadržaj koji nije odgovarao određenom političkom narativu i svjetonazoru koji promiče sam Faktograf. Iz Faktografa tvrde kako ništa ne cenzuriraju. Konačna je odluka uvijek bila na Facebooku, kažu, dok su oni samo „smanjivali doseg“ svojim radom. Ukratko, fact-checkeri su samo „radili svoj posao“.
UiO i Narod.hr na meti Faktografa
Američka nevladina udruga ”America First Legal”, bliska uskoro novom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, tada je u okviru sudskog spora protiv State Departmenta dobila u ruke dokument o svjetskoj mreži cenzure. Među novinarima koji su razotkriveni je i hrvatska novinarka, izvršna direktorica Faktografa, Ana Brakus. Ona je i danas na čelnoj poziciji istoimene udruge koja vodi ovu pristranu platformu za provjeravanje činjenica.
> Faktograf i Vidov manipulacijama napali Narod.hr: Mi ne cenzuriramo, već ‘smanjujemo doseg’
Godine 2017. UiO je poslala dopis Vladi Republike Hrvatske. U njemu je iznijela zahtjev o hitnosti prekida cenzure na Facebooku koja je bila provođena prema ideološkom okviru, a ne prema stvarnoj činjeničnosti informacija. Protiv UiO se podigla organizirana kampanja blaćenja i neargumentiranih napada. Sam portal Narod.hr i ranije je bio pod povećalom Faktografa, isključivo zbog ideologije.
UiO: Krše se zakoni i Ustav RH
„Razlog cenzure leži u činjenici da se preko ove društvene mreže intenzivno iznose povijesno-pravne činjenice o izrazito pozitivnoj ulozi koju su u ratu u BiH odigrali Republika Hrvatska i njezine Oružane snage, Hrvatska Republika Herceg-Bosna i Hrvatsko Vijeće Obrane, a onda i general-pukovnik Slobodan Praljak kao načelnik Glavnog Stožera HVO-a”, navodi se u dopisu UiO.
Uklanjane su objave hrvatskih građana koji se nisu slagali s odlukom presude generalu – pukovniku Praljku premda nisu kršile interna pravila ove društvene mreže kao što su zabrana govora mržnje, nasilja, golotinje, neovlaštene prodaje, itd.
UiO je tada upozorila Vladu Andreja Plenkovića da se s takvom vrstom cenzure krše hrvatski zakoni i Ustav, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli. Također su upozorili i na činjenicu da osim građana Republike Hrvatske ista cenzura još u većoj mjeri pogađa Hrvate u Bosni i Hercegovini.
> Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše ‘ministarstvo istine’ – Faktograf
Osnivači Faktografa su Gong i HND
“Očekujemo od vas da hitno zatražite od Facebooka da poštuje hrvatske zakone pod kojima posluje u Hrvatskoj i prekine cenzuru, koja je posljedica ili lažnih prijava ili politizacije Facebooka”, zaključuje se u dopisu Vladi Andreja Plenkovića.
Faktograf se predstavlja kao “udruga za informiranu javnost”. Osnovali su ga 2015. Hrvatsko novinarsko društvo i Gong. Faktograf je specijaliziran za “provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru”.
Ovdje se postavlja pitanje legalnosti i legitimnosti te provjere. Odnosno na temelju čega i po čijem nalogu Faktograf to obavlja. To pitanje ima posebnu težinu zbog činjenice da Faktograf praktički odlučuje što se smije objaviti na Facebooku, odnosno koja objava mora biti uklonjena.
> Analiza ‘studije’: Faktograf brani Novosti lažnim narativima i pristranim prosudbama
Cenzura konzervativne političke misli u Hrvatskoj
Iz onoga što je otkrio ”America First Legal” da se zaključiti da Faktograf nije objektivan i relevantan instrument za provjeru ”činjeničnosti informacija” s obzirom da je ideološki uvjetovan.
Naime, to se da i zaključiti na temelju toga što je u najvećoj mjeri usmjeren prema cenzuri konzervativne političke misli u Hrvatskoj. Podsjetimo da je glavno područje istraživanja Ane Brakus upravo “ultrakonzervativni politički i građanski pokret”.
Petar Vidov kao tadašnji glavni urednik Faktografa svoju novinarsku karijeru je započeo u Indexu i Novostima. Po istom je ideološkom modelu nastavio raditi i u Faktografu, bez smisla za objektivu provjeru činjeničnosti informacija. Sada uređuje Klimatski portal, bez obzira na izostanak formalnog obrazovanja iz klimatologije ili bilo koje druge prirodne znanosti.
> Obuljen Koržinek u borbi protiv dezinformacija – s Lupigom, Vidovom i rodnom ideologijom!
Plenković ostao ravnodušan
Faktograf je u više navrata cenzurirao Narod.hr. Između ostaloga, članke o Titovim zločinima, cijepljenju, pobačaju, financiranju Možemo i njihovim vezama s Emilom Tedeschijem, kao i o Marku Perkoviću Thompsonu, Greenpeaceu i Donaldu Trumpu.
Evidentno je da čak i ako se iznose provjerene znanstvene činjenice, ukoliko one nisu ideološki podobne, biti će uklonjene jer mogu utjecati na opću društvenu i političku misao. Čemu svakako svjedoči i cenzura na Facebooku iz 2017. godine protiv koje je ustala udruga U ime obitelji, a na čiji je dopis o tome Vlada ostala potpuno ravnodušna.
> Petar Vidov, put od ‘revolverskog’ novinarstva do kontrolora mišljenja
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.