U pripremi su izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama RH. Od 1. siječnja 2025. sve mora biti spremno za služenje vojnog roka. Mladići koji će biti obvezni služiti ga bit će smješteni u Kninu, Sinju i Požegi. Svake godine između 17 i 18 000 muškaraca postaju punoljetni. Dio neće proći liječnički, a dio koji se pozove na priziv savjesti služit će civilni vojni rok, prenosi N1 Info.
> Predvidjeli ili previdjeli: Zašto je ukinut vojni rok i kako ga vratiti?
Obuka će trajati dva ili tri mjeseca
Hrvatska je vojni rok 2008. zamrznula. Stoga, praksa služenja već postoji. Zakonodavstvo i operativni dio trebat će prilagoditi novonastalim okolnostima. Još uvijek nije odlučeno hoće li trajati dva ili tri mjeseca.
U slučaju da će trajati kraće, ročnici će dobiti samo temeljnu pješačku obuku. U drugoj opciji, nakon dva mjeseca, ročnici će se slati na specijalizaciju u razne rodove vojske. Nakon odsluženja, mladići će moći birati žele li ostati u profesionalnoj vojsci ili se vratiti u civilni život.
Ministarstvo obrane procjenjuje da će kroz vojnu obuku u 2025. proći 4000 do 4500 ročnika, i to kroz četiri ili pet poziva, svakih nekoliko mjeseci. Oni koji se sami prijave za služenje dobit će naknadu od 900 eura. Mladići koje će vojni rok obvezivati, imat će manju naknadu.
> Mostarkić Gobbo: Vojni rok ili Tik Tok
Civilni vojni rok
Za one koji se pozovu na priziv savjesti, organizirano je civilno služenje. MORH će ovu obuku provesti u suradnji s Civilnom zaštitom, lokalnom samoupravom i sustavom socijalne zaštite. Civilno služenje trajat će duže, moguće i dvostruko duže od klasične vojne obuke.
Mladići s prizivom savjesti pomagat će oko prirodnih katastrofa, učit će pružati prvu pomoći i biti na usluzi građanima i javnim službama. Naknada za one koji će služiti civilno još nije poznata. Vojni rok bit će moguće i odgoditi. Prvenstveno, to se odnosi na one koji će upisati fakultet.