Lokalni izbori održavaju se 18. svibnja, a od srijede 16. travnja počinju teći neki bitni rokovi. Naime, od danas kandidati za načelnike, gradonačelnike i župane, kao i kandidati za lokalna vijeća mogu podnositi kandidacijske liste.
Obrasci za kandidiranje od srijede na stranicama DIP-a
Obrasce za postupak kandidiranja na lokalnim izborima potencijalni kandidati moći će preuzeti s mrežne stranice Državnog izbornog povjerenstva (DIP) počevši od srijede u 00,00 sati.
Prijedlozi kandidacijskih lista i kandidatura moraju se nadležnom povjerenstvu dostaviti roku od 14 dana od dana stupanja na snagu Vladine odluke o raspisivanju izbora, dakle do 29. travnja u ponoć.
Nakon toga nadležna općinska, gradska i županijska izborna povjerenstva imaju rok od 48 sati za sastavljanje i objavu svih pravovaljano predloženih kandidacijskih lista i kandidatura.
Danom objave zbirne liste počinje izborna promidžba koja službeno traje do ponoći, 16. svibnja.
Potpisi potrebni za kandidiranje
Nezavisne kandidacijske liste, za razliku od stranačkih lista, moraju prikupiti propisani broj potpisa. Potreban broj potpisa ovisi o broju stanovnika neke jedinice, a taj se broj kreće od 25, u jedinicama koje imaju do 350 stanovnika, do 2500 potpisa u onima koje imaju više od pola milijuna stanovnika.
Kod kandidatura za općinske načelnike, gradonačelnike i župane potpise moraju prikupiti i političke stranke i birači. Minimum je 35, u jedinicama do 350 stanovnika, a maksimum 5000 u jedinicama s više od pola milijuna stanovnika.
Potpisi birača prikupljaju se na obrascu čiji je sadržaj i oblik propisao DIP, a taj će obrazac od srijede će biti dostupan na mrežnoj stranici Povjerenstva.
>Kako protiv Tomaševića? Moguće je oporbeno ujedinjenje, ali i borba ;svatko protiv svakog
Glasovanje samo u mjestu prebivališta, biraju i državljani članica EU
Pravo birati na lokalnim izborima imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina i prebivalištem u jedinici čije se predstavničko tijelo i izvršna vlast bira.
Za razliku od predsjedničkih, parlamentarnih i izbora za Europski parlament, birači na lokalnim izborima mogu glasovati samo u mjestu prebivališta, ne u nekom drugom mjestu, bilo u Hrvatskoj, bilo u inozemstvu.
Članove lokalnih predstavničkih tijela imaju pravo birati i u njih biti birani i državljani drugih država članica EU. Ukoliko žele glasovati na lokalnim izborima, trebaju zatražiti upis u registar birača najkasnije do 17. travnja.
Državljani drugih država EU ne mogu birati niti se kandidirati za lokalnu izvršnu vlast, općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike.
Bira se vlast u 576 jedinica
Na lokalnim izborima bira se vlast u 576 jedinica – 428 općina, 127 gradova, 20 županija i u Gradu Zagrebu koji ima status grada i županije.
Broj članova koji se bira u vijeća i skupštine ovisi o broju stanovnika jedinice, najmanje – sedam, bira se u općinama i gradovima do 1000 stanovnika, najviše 47, u jedinicama s više od 300.000 stanovnika.
>Štern kandidat za predsjednika zagrebačke Skupštine: Podržali ga Goluža i Servus Zagreb
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.