Izvanraspravno vijeće zagrebačkog županijskog suda potvrdilo je odluku suca istrage kojom su Milanu Bandiću i osmorici osumnjičenika u aferi Agram određene jamčevine u iznosu od 150.000 do 15 milijuna kuna, prenosi Večernji list.
Osumnjičenici koji uplate jamčevinu tijekom dana će biti dovedeni kod suca istrage Zdenka Posavca kako bi dokazali da su na račun suda položili novac, ali i obećali da će se na slobodi pridržavati mjera opreza. U Bandićevu slučaju to, među ostalim, znači i da će morati odustati od obavljati dužnost na koju je izabran na lanjskim izborima.
Oni koji jamčevinu ne uplate u gotovini, ili umjesto novca žele založiti nekretninu, također će morati pred suca istrage, no on će u tom slučaju odlučivati o produljenju istražnog zatvora koji istječe danas.
Iako je prema neslužbenim informacijama za obranu sa slobode ponudio nekretnine vrijedne preko 22 milijuna kuna, sudac je zaključio da je 15 milijuna, ali u gotovini, dovoljno jamstvo da Bandić tijekom istrage neće utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.
Za razliku od Bandića, kojem je prihvatio jamčevinu manju od ponuđene, iako je i dalje riječ o najvišoj nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader, sudac istrage je za ostale u aferi Agram povisio iznose koje moraju položiti na račun suda prija izlaska iz Remetinca.
Od osumnjičenih u aferi Agram, iz Remetinca su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus. Osim Bandića, Ljubičića, Mihaljevića i Buluma iza rešetaka su ostali gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.
Prema neslužbenim informacijama u postupku uplate su jamčevine za Horvata, Tolića, Čulu, Buluma i Antunovića, dok Bandićevi odvjetnici izlazeći sa suda nisu željeli davati izjave novinarima.