Jutarnji list pustio je u javnost informaciju kako je Ustavni sud (USUD) odlučio dati zeleno svjetlo odluci gradonačelnika Tomislava Tomaševića i Možemo o ukidanju mjere roditelj odgojitelj. Ovakvo curenje informacija nije prvi put kad su roditelji odgojitelji u pitanju, a na to nam se požalio i odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji. Upozorava na pravnu nesigurnost.
> Očekivano: O roditeljima odgojiteljima Ustavni sud odlučivat će u punom sastavu
“Znakovito je da u ovom predmetu, kao i kroz druge predmete koji su medijski praćeni, se bez ikakvih sankcija i reakcije državnih vlasti da se takve stvari spriječe, događa curenje informacija. Imali smo prvo dojavu i kaznenu prijavu protiv zamjenice zagrebačkog gradonačelnika Danijele Dolenec prilikom donošenja odluke Visokog upravnog suda, kada je znala sadržaj odluke prije nego je ona bila donesena. Ukazivali smo tijekom postupka, a i jedan od glavnih razloga za ustavnu tužbu bio je da nam se onemogućava sudjelovanje u postupku na način da nas se ne poziva niti nam se dostavljaju pismena koja grad dostavlja u sudski spis.
Ono što je potpuno nezahvalno komentirati je da je državna institucija kojoj smo se obratili za zaštitu od takvog postupanja postupila na isti način. Ustavni sud kao najviše tijelo sudbene vlasti, odnosno korektiv sudbene vlasti u Hrvatskoj postupa na isti način kao i drugi sudovi u RH. To pokazuje potpunu pravnu nesigurnost“, rekao je Novosel za Narod.hr.
Što ako je informacija točna?
Uvjeren je da je informacija koja je objavljena točna.
“Mislim da se ne bi nitko izlagao bez da ima provjerene informacije. Ne znam sadržaj dok ne dobijemo odluku i na koji način ćemo ići onda dalje. S obzirom na nagovještaj da je negativnam odluku ćemo sagledati i odlučiti što ćemo dalje. Teško je išta komentirati dok ne znamo što je u odluci”, dodao je.
“Ako je odluka točna onda je USUD dao za pravo Visokom upravnom sudu i odluka Grada Zagreba je zakonita. To se onda može pobijati na Europskom sudu za ljudska prava“, pojašnjava Novosel i dodaje kako to u praksi znači da će se nastaviti primjenjivati odluka gradonačelnika Tomislava Tomaševića i Možemo.
> Ukidanje mjere roditelj odgojitelj ustavno? Dr. Markić: Ustavni sud informacije daje novinarki umjesto strankama
Podsjetimo, izmjenom odluke Tomislava Tomaševića i Možemo dijelu korisnika mjere roditelj odgojitelj smanjena je naknada na 50% minimalne plaće RH, 280 eura, a drugom dijelu naknada je potpuno ukinuta čime su korisnici dovedeni u težak materijalni položaj. Obzirom na više od pet tisuća korisnika i oko 20.000 djece riječ je o udaru na veliki broj višečlanih obitelji. Korisnicima nisu osigurane obećane kompenzacije kroz upis u vrtić, jer je i dalje oko 3500 djece bez svog vrtićkog mjesta, a udarom na korisnike mjere i ukidanjem gradskog ureda za demografiju zagrebačka vlast je pokazala koliko drži do nataliteta i demografije u glavnom gradu RH.
Novosel: Procesna pravila nisu poštivana
Odvjetnik Novosel nastavlja s kritikama na Ustavni sud.
“Obraćamo se toj instituciji da nas zaštiti i omogući nam da budemo ravnopravna stranka u postupku i dobijemo sve informacija, a onda ta ista institucija dijeli informacije novinarima izvan protokola i pravila postupanja suda i mi je ne dobijemo. Sad se nalazimo u situaciji gdje bi trebali nešto komentirati, a procesna pravila i pravila postupanja suda nisu poštivana“, jasan je.
Jutarnji list donosi još jednu, u najmanju ruku čudnu informaciju, s obzirom da je udruga U ime obitelji dosad cijelo vrijeme sudjelovala kao stranka u postupku. Prema navodima Ivanke Tome, udruzi nije “priznata legitimacija za pristup sudu, jer zbog Tomaševićeve odluke nisu trpjeli konkretnu povredu prava”. Navodno je sve jer “udruga Željke Markić nije korisnik mjera, nego se tužbi pridružila zbog drugih razloga”.
> Priča s roditeljima odgojiteljima još nije gotova; Novosel: Nova odluka ide im u prilog, Markić: Tomašević se okomio na najranjivije
“Udruga, sukladno Zakonu o upravnim sporovima kao legitimirana osoba, kao što je to svaki građanin RH, bilo pravna ili fizička osoba, može podnijeti obavijest Visokom upravom sudu kojom traži ocjenu zakonitosti podzakonskog akta. To je prihvatio i Visoki upravni sud. Dok ne vidim što su točno napisali ne znam o čemu se zapravo radi”, zaključuje Novosel za Narod.hr.